× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

از جنس لاجورد

خاطراتی از زندگی شهید سیداسدالله لاجوردی

نوع اثر : کتاب

ناشر : فاتحان

نویسنده :

مجموعه اثر : ستارگان اصناف و بازار

قیمت نسخه چاپی : 8,000 تومان

تعداد صفحات نسخه چاپی : 146

رده بندی کنگره : ‫DSR1668‭‬‭‬ ‭/ل2‫‭خ4 1394

رده بندی دیویی : ‫‭‭955/0844092

شماره کتابشناسی ملی : ‫3931861‬

شابک : ‫‬‭978-600-7496-59-6

سال نشر : 1394

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

دریافت این اثر

کتاب الکترونیکی 1,600 تومان

خرید نسخه چاپی

خلاصه اثر

سید اسدالله لاجوردی، سال ۱۳۱۴ هجری شمسی در خانه پدرش علی اکبر لاجوردی که به هیزم فروشی شاغل بود، در جنوب تهران متولد شد. پس از ۶ سال تحصیل در دوره ابتدایی در سال ۱۳۲۷ در حالی که جوانی ۱۴-۱۳ ساله بود به دبیرستان رفت.

دوران تحصیل او در دبیرستان همزمان بود با عملیات نیروهای یهودی در سرزمین های فلسطینی که اعتراضات بسیاری را در منطقه برانگیخت. اولین فعالیت سیاسی لاجوردی در این سن شکل گرفت که به همراه پدر در تظاهرات اعتراضی که به دعوت آیت الله کاشانی در مسجد شاه تهران برگزار شده بود، شرکت کرد.

لاجوردی در دومین سال تحصیل در دبیرستان، ترک تحصیل کرد و در کنار پدر به کار مشغول شد. با این همه، درس را در منزل به صورت فراگیری علوم قدیمه ادامه داد. علاوه بر این ادبیات عرب و علوم حوزوی را در حد کفایه فرا گرفت و جلسات تفسیر قرآن در منزلش تشکیل داد. اسدالله لاجوردی از شاگردان شهید بهشتی و مطهری بود و در شکل گیری جمعیت مؤتلفه اسلامی نقش اساسی داشت.

پس از ترور حسنعلی منصور، نخست وزیر وقت در بهمن ۱۳۴۳ بسیاری از اعضای این جمعیت از جمله اسدالله لاجوردی دستگیر شدند. صادق امانی که شوهر خواهر لاجوردی بود به همراه بخارایی، نیک نژاد، هرندی در سحرگاه ۲۶ خرداد توسط رژیم شاه اعدام شدند.

شهید عراقی و هاشم امانی با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شدند. حبیب عسگر اولادی و ابوالفضل حاج حیدری و دو نفر دیگر به حبس ابد، آیت الله انواری به ۱۵ سال، احمد شهاب به ۱۰ سال و یک نفر به ۵ سال محکوم شدند.

اسدالله لاجوردی هم به همراه برادرش سید مرتضی لاجوردی دستگیر و به زندان قزل قلعه منتقل شد. لاجوردی بیش از ۱۰۰ روز در انفرادی بود و در این مدت کمرش بر اثر شکنجه هایی که متحمل شد، شکست و چشمش نیز آسیب دید. او که در این مدت اعترافی نکرده بود، سرانجام پس از محاکمه به ۱۸ ماه حبس تادیبی محکوم شد.

لاجوردی پس از آزادی، جلسات تفسیر قرآن را از سر گرفت. براساس گزارش ساواک «سید که در بازار جعفری به دستمال فروشی و روسری فروشی اشتغال داشت، منزل خود را به محل گردهمایی افراد مذهبی، مبارز و آشنا به مبانی دینی تبدیل کرده بود.»

کتاب الکترونیکی

1,600 تومان

حجم : 2.9 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 160

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.