5 امتیاز
13 نفر

خلاصه اثر

ژنرال لاینس کلد وابستگی زیادی به انگشتر گرانبهایش دارد و از این رو وصیت می کند که بعد از مرگش او را با همان انگشتری به خاک بسپارند ...

به همین خاطر ژرژ پسر بزرگ او بعد از مرگ پدر به وصیت او عمل می کند؛ اما طولی نمی کشد که در یک نیمه شب شصی به نام بارت بردسون و همسرش انگشتری را از دل تابوت ژنرال به سرقت می برند و روح ژنرال از این عمل به خشم می آید و در نهایت دست به انتقام شدیدی می زند که در نتیجه زندگی بارت باردسون به کلی نابود می شود.

سرانجام زمانی که بارت باردسون با وضعی رقت بار در آستانه مرگ قرار دارد به این امید که دخترش مارتا و پسرش اینگل برد از عواقب خشم ژنرال مصون بمانند انگشتری را به یک کشیش می سپرد تا آن را به تابوت ژنرال برگرداند.

اما اینگل برد از این اتفاق با خبر می شود و کشیش را تعقیب می کند و انگشتری را از چنگ او درمی آورد. او در حالیکه قصد فرار از کشور را دارد ار تصور قدرت شیطانی روح ژنرال وحشت زده شده و به شکلی جنون آمیز می میرد ...

سِلما لاگرلوف (متولد ۲۰ نوامبر ۱۸۵۸؛ درگذشته ۱۶ مارس ۱۹۴۰)، نویسنده سوئدی و اولین زن برنده جایزه نوبل در ادبیات است. لاگرلوف در ۱۹۱۴ اولین زنی بود که به عضویت آکادمی سوئد درآمد.

نمایش «انگشتری عقیق ژنرال»، بر اساس رمانی از سِلما لاگرلوف، به تهیه کنندگی شهریار کرمی با عنوان طرح «نمایش شب» در مرکز هنرهای نمایشی رادیو تهیه و تولید شده است. لاگرلوف در خانواده ای زمین دار و در ملکی به نام مُرباکا متولد و بزرگ شده بود. بعد از مرگ پدر سلما مُرباکا به برادر او به ارث رسید اما ورشکستگی وی باعث فروش ملک در ۳۱ سالگی سلما شد.

سلما لاگرلوف مجدداً در سال ۱۹۱۰ و با پول جایزه نوبلی که در سال ۱۹۰۹ دریافت کرد، توانست ملک پدری را که در بسیاری از آثار خود به وصف آن پرداخته، خریده و باقی عمر را در آن زندگی کند.

اولین رمان وی افسانه یوستا برلینگ بود که رشته داستان هایی تخیلی درباره کشیشی مخلوع به نام یوستا برلینگ است و در سال ۱۸۹۱ چاپ شد. وی نگارش این کتاب را در زمانی که به عنوان معلم مشغول به کار بود آغاز کرد و انتشار آن آغازگر توجه به سلما لاگرلوف شد. یکی دیگر از آثار شناخته شده و معروف او ماجراهای شگفت انگیز نیلس است که از جمله کتاب های ادبیات کلاسیک کودکان و نوجوانان به شمار می رود.

آثار لاگرلوف شامل رمان، داستان کوتاه، سفرنامه، زندگینامه و نمایشنامه هایی است که با تأکید بر مسئولیت شخصی و مسیحیت غیر جزمی در مقابل ناتورالیسم رایج آن دوران قرار می گیرند. در داستان های او گرچه از توصیفات رئالیستی پیروی می شود، نشانه هایی از تأثیر رمانتیسم، انجیل و توماس کارلایل نیز به چشم می خورد.

کتاب صوتی

رایگان

حجم : 31.6 مگا بایت

طول صدا : 137 دقیقه

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 1

کاربر گرامی، برای مطالعه این کتاب ابتدا می بایست نرم افزار کتابخوان فراکتاب را دانلود و نصب نمایید.جهت دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید.
دریافت نسخه iOS دریافت نسخه اندروید