× public_lbl_my_posts آثار من shop_lbl_channels public_lbl_profile_dropdown_edit خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

ناطور دشت

نوع اثر : کتاب

ناشر : جامی

نویسنده :

مترجم : متین کریمی

قیمت نسخه چاپی : 16,500 تومان

صفحات کتاب : 231

کنگره : ‏‫PS3525‭‬ ‭/‮الف‬7‏‫‭‬‮‭‭ن2 1393‮‬‬

دیویی : ‭813/54

کتابشناسی ملی : 3288805

شابک : 978-600-176-093-8

سال نشر : 1393

خلاصه اثر

کتاب ناطور دشت مشهورترین اثر نویسنده آمریکایی جی. دی. سلینجر است. قهرمان داستان ناطور دشت «هولدن کالفیلد»، یک نوجوان امریکایی است که خود را در دنیای پر هرج و مرج امریکا می یابد. بیان شیرین او گاهی لبخند به لب خواننده می آورد و گاهی تلخ است. روایت سرگردانی و یاس متعلق به این جوان جستجوگر به گونه ایست که با او همدل و همفکر می شوید.

ناطور دشت (Catcher in the rye) یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ ادبیات جهان و از جمله کتاب هایی است که در فهرست ۱۰۰ کتابی که باید پیش از مرگ خواند، آمده است. هولدن کالفید، شخصیت اصلی این رمان در نظر سنجی مجله کتاب Book Magazine توانسته؛ عنوان دومین شخصیت ادبی جهان را به دست آورد.

جروم دیوید سالینجر (J. D. Salinger) نویسنده ایست که هر یک از آثارش حادثه ای در ادبیات خوانده می شود، از مطرح ترین و تاثیرگذارترین نویسندگان معاصر آمریکاست . شهرت گریز است. کم سخن می گوید. بسیار می نویسد و به ندرت منتشر می کند.

سلینجر در این کتاب تنها روایت سه روز از زندگی هولدن نوجوان شانزده ساله ای را بیان می کند که در یک مرکز درمانی بستری است. این نوجوان که «هولدن کالفیلد» نام دارد تصمیم می گیرد ماجرای خود را قبل از آمدن به این مرکز درمانی، برای کسی تعریف کند، که همین موضوع بن مایه شکل گیری این رمان می شود.

هولدن پسری پر احساس باهوش و بامعلومات و مهربان است پسری که عاشق بچه ها و سادگی آن هاست و از وارد شدن هر چیز نادرست و زشتی به زندگی آن ها نارحت می شود. پسری که استعداد زیادی دارد بیهودگی انسان های اطراف و پوچ بودن روح آن ها را درک می کند اما خود نیز در بی هدفی دیگری درگیر است.

ناطور دشت، گرچه گاهی تلخ است اما به سادگی خصوصیات آدم هایی را بیان می کند که ظاهرا خوب و منطقی هستند اما در واقع به بیماری خودبینی و غرور کاذب کامل بودن مبتلا هستند بدون آنکه خبر داشته باشند و حکایت جوان های جستجوگری است که به دنبال مفهوم واقعی زندگی و زنده بودن می روند. گاهی موفق. گاهی ناموفق. در هر صورت، همرنگ جماعت نمی شوند حتی اگر به قیمت خوبی برایشان تمام نشود.

ناطور دشت منعکس کننده ی از خودبیگانگی در دنیای بی رحم است و جامعه مدرن غرب را به باد انتقاد می گیرد. هولدن نماد هر جوانی است که برای پرورش یافتن و زندگی کردن مطابق قوانین جامعه احساس فشار می کند و اینکه مجبور است ارتباطات انسانی با ارزشش را کنار بگذارد و خواسته های شخصی خود را با عرف جامعه تطبیق دهد. در این کتاب مفاهیم پیچیده ای همچون هویت، تعلق، از دست دادن، ارتباط و بیگانگی مطرح می شوند.

ناطور دشت همواره در میان لیست چالش انگیزترین کتاب ها قرار گرفته است و برای سال ها در کتابخانه ها و مدرسه های آمریکا سانسور شده و ممنوع بوده است. همچنین شخصیت هولدن کالفید پس از هاکلبری فین مطرح ترین نوجوانِ گریزان در ادبیات آمریکا به شمار می رود.

کتاب ناطور دشت در طول تاریخ ماجراهای زیادی را از سر گذرانده که یکی از معروف ترین این ماجراها، پیدا شدن ردپای آن در دو ترور معروف تاریخ آمریکا یعنی ترور ریگان و جان لنون است. در جیب کت هر دو تروریست این حوادث، «ناطور دشت» را پیدا کردند!

در بخشی از متن این رمان می خوانید:
یه مشت علاف دور و برم بود. مخصوصا همین میز سمت چپی و اونایی که بالا سرم ایستاده بودن. یه پسر و دختر مسخره. تقریبا همسن خودم بودن شاید یه کم بزرگتر. می شد دید که کاملا مراقب بودن تا ته گیلاس هاشونو آروم برن بالا. یه کم به حرفاشون گوش دادم. کار دیگه ای نداشتم. پسره داشت درباره ی مسابقه ی فوتبالی که همون بعد از ظهر دیده بود صحبت می کرد. لا مصّب داشت تمام بازی رو با جزئیات براش تعریف می کرد.

حرفاش داشت خستم می کرد. معلوم بود دوست دخترش هم زیاد علاقه ای نداره به حرفاش گوش بده. قیافش حتی از پسره هم مسخره تر بود. همه ی دخترهای زشت همینطورن. بعضی وقتا دلم براشون می سوزه. به خصوص وقتایی که پسره دوتا گوش مفت گیر میاره و چرندیاتی درباره ی مسابقه ی فوتبال براشو تعریف می کنه. یه یارو دیگه هم بود که بهش می خورد توی جو ییل درس می خونه. یه دست لباس فلانل تنش بود و یه جلیقه ی چهارخونه هم انداخته بود روش.

همه ی اون حرومزاده ها مثل هم بودن. بابام دوس داشت من برم مدرسه ی ییل یا پرینستون.

کتاب دیجیتال

7,200 تومان

حجم : 940.1 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 242

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.