5 امتیاز
1 نفر

مدل های میان رشته ای در علوم سیاسی

نوع اثر : کتاب

ناشر : میان رشته ای

نویسنده :

مترجم : منصور متین

قیمت نسخه چاپی : 10,000 تومان

تعداد صفحات نسخه چاپی : 164

رده بندی کنگره : JA۷۳‏‫‬‭/آ۲م۴ ۱۳۹۶

رده بندی دیویی : ۳۲۰/۰۱۵۱

شماره کتابشناسی ملی : ۴۷۳۹۴۷۵

شابک : 978-600-97723-3-9

سال نشر : 1396

خلاصه اثر

کتاب مدل های میان رشته ای در علوم سیاسی اثر ژاک آتالی، نمونه ای از آثاری است که به تعاملات میان رشته ای علم توجه نموده است؛ بخصوص مناسبات علم سیاست و جامعه شناسی با قلمرو ریاضی و اقتصاد که با هدف درهم شکستن مرزهای علمی است.

از مشخصه های روش شناختی تفکر علمی در دهه های اخیر، گرایش متخصصان و دانشمندان به تعاملات بین رشته ای و بین علوم است. الحاق و انضمام مفاهیم و نظریات با همدیگر، و تبیین حقایق را با الهام از اصول و دیدگاه هایی خارج از حیطه رشته مربوطه، توجه محققان را برانگیخته است. بطور مشخص می توان به ظهور مدل های ریاضی و غیر ریاضی اشاره کرد؛ مدل های مفهومی از قبیل نظریه سیستم، نظریه سیبرنتیک، هیوریستیک، و مدل های ریاضی مثل تئوری بازی ها و تئوری تصمیم، و غیره.

محور اصلی کتاب مدل های میان رشته ای در علوم سیاسی (Les modèles politiques)، دو مدل یا نظریه ریاضی است که اکنون دیگر مقبولیتی بی چون و چرا و فرارشته ای دارند. این مدل ها به منزله ابزارهایی میدانی و ما بعد تجربه (a posteriori) هستند، که در غیاب استدلالات کافی می تواند برای تبیین ساز و کارهای سیاسی مفید باشد: نظریه تصمیم و نظریه بازی.

چنین مدل هایی نه برای توجیه نظام های فکری و سیاسی بلکه برای توضیح چگونگی تحقق رفتارهای دسته جمعی سیاسی است. ژاک آتالی (Jacques Attali) می گوید هیچ کدام از ساز و کارهای دمکراتیک کاملاً با عقل حسابگر (rational) جور در نمی آید. لیکن با استفاده از این مدل ها می توان تنیدگی رفتارها را متناسب با فضاهای عملی ترسیم کرد. در حین بحث، گاهی از جزییات ریاضی مانند اصل حجره ها، اصل هسته ها، بحث تحلیل عوامل، و... سخن به میان آمده است.

اما موضوع اصلی کتاب همچنان علم سیاست در چارچوب الگوهایی با ماهیت دوگانه اقتصادی ریاضیاتی است. در واقع، تلاش اصلی ژاک آتالی بر تبلیغ و ترویج روش های موسوم به «بینارشته ای» و «میان رشته ای» متمرکز است. نویسنده نه تنها مکرراً بر لزوم بهره گیری علم سیاست از علم اقتصاد و ریاضیات تأکید می ورزد، بلکه در خلال متن نیز اصطلاحاتی چون همسانی، همریختی، نظم (چینش یا ترتیبات)، پیچیدگی، آشوب، مدل، سیستم، نوپیدایی، حالت بازی گونه، و ... را فراوان تکرار می کند.

این ها تماماً مفاهیمی است که زمینه ساز ایجاد زبان مشترک بین علوم و رشته ها و نهایتاً ظهور رویکرد میان رشته ای و نگرش کل گرایانه در تحلیل علمی مسائل و موضوعات علوم انسانی گردیده اند.

کتاب دیجیتال

3,000 تومان

حجم : 1.6 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 164

کاربر گرامی، برای مطالعه این کتاب ابتدا می بایست نرم افزار کتابخوان فراکتاب را دانلود و نصب نمایید.جهت دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید.
دریافت نسخه iOS دریافت نسخه اندروید

موضوعات

فهرست

توضیحات مترجم
پیشگفتار
فصل اول: مدل ها و مدل
فصل دوم: عقلانیت و رفتار
فصل سوم: در جستجوی دمکراسی
فصل چهارم: اجزای نظریه بازی ها
فصل پنجم: استراتژی های احزاب سیاسی
فصل ششم: مدل های سیاسی و سیستم های سیاسی
نتیجه گیری

محصولات مشابه

بیشتر