× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

موسسات خیریه رفاهی - بهداشتی ایران

در دوران پهلوی دوم (1320 تا 1357 شمسی)

نوع اثر : کتاب

ناشر : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

نویسنده :

قیمت نسخه چاپی : 24,000 تومان

تعداد صفحات نسخه چاپی : 394

رده بندی کنگره : ‏‫DSR۶۵‭‬ ‭/خ۹‏‫‭م۷۳ ۱۳۹۶‬‬

رده بندی دیویی : ۹۵۵/۰۸۲۴۰۴۴

شماره کتابشناسی ملی : ۴۷۶۲۷۵۵

شابک : 978-964-426-932-5‬‬

سال نشر : 1396

خلاصه اثر

مؤسسات و سازمان های خیریه در تمامی جوامع تحت تأثیر شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زمانۀ خود قرار گرفته اند. برپایی مؤسسات و سازمان های خیریه به عنوان یک حرکت اجتماعی از یک سو متأثر از اندیشه ها و اعتقادات دینی هر جامعه و از سوی دیگر، متأثر از نوع نگاه حکومت ها به این مسنله است که در یک روند طولانی و در طی نسل ها تحول و تکوین یافته است.

وجوه تشابه در نوع نگاه به بنیانگذاری اینگونه مؤسسات در جوامع مختلف، قابل تأمل است. در دوران معاصر، به واسطۀ تعامل با غرب و مراودات سیاسی با کشورهای اروپایی، به تدریج در میان نخبگان ایرانی اندیشه های نوینی برای تغییر جامعه شکل گرفت و بر عرصه های مختلف اجتماع تأثیر گذاشت.

از جملۀ این تأثیرگذاری ها، چگونگی هدفمندی و توانمندسازی مؤسسات خیریه بود. در عصر رضاشاه با توجه به شاخصه های این حکومت، در فاصلۀ سال های 1314-1321 فعالیت مؤسسه های خیریۀ مردمی (غیر دولتی) گسترش یافت؛ اولین تجربۀ دولتی این مؤسسات نیز در همین دوره آغاز شد.

در ادامه، بین سال های 1321-13۵7 با توجه به فراز و فرودهای سلطنت محمدرضا شاه، گرفتاری های جنگ جهانی دوم، آشفتگی های سیاسی و ملی شدن صنعت نفت، توقفی در فعالیت های مؤسسات خیریه به وجود آمد، گرچه از دهۀ 1341 به بعد، به تدریج شرایط برای فعالیت مؤسسات خیریۀ رفاهی بهداشتی مردمی و دولتی فراهم گردید.

کتاب دیجیتال (قالب بسته)

4,800 تومان

حجم : 3.6 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 394

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید یا iOS و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

موضوعات

فهرست

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: پیشینۀ امور خیریه و مؤسسات عامال منفعه
فصل دوم: علل و عوامل مؤثر در شکل گیری مؤسسات خیریۀ رفاهی بهداشتی در دوران حکومت محمدرضا شاه
فصل سوم: مؤسسات خیریۀ رفاهی بهداشتی در دوران محمدرضا شاه
فصل چهارم: زنان و مؤسسات خیریۀ رفاهی بهداشتی تا پایان حکومت محمدرضا شاه
فصل پنجم: موقوفات و مؤسسات خیریۀ مذهبی در دوران محمدرضا شاه
فصل ششم: بررسی تطبیقی عملکرد مؤسسات خیریۀ رفاهی بهداشتی دوران رضاشاه و محمدرضا شاه

محصولات مشابه

بیشتر