× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

رویای مردی مسخره

نوع اثر : کتاب

ناشر : روزگار

نویسنده :

مترجم : نسرین مجیدی

قیمت نسخه چاپی : 8,000 تومان

صفحات کتاب : 176

کنگره : PG3360‏‫‬‭/ر9 1388

دیویی : 891/733

کتابشناسی ملی : 1250396

شابک : 978-964-374-164-8

سال نشر : 1388

خلاصه اثر

در کتاب رویای مردی مسخره، اثر فئودور داستایوفسکی با مردی آشنا می شویم که می خواهد خودش را بکشد. در همین حین او خوابی عجیب را می بیند. در این رویا او مرده و با موجودی به سیاره ای دیگر می رود. همینکه پا در این سیاره می گذارد، متوجه می شود که مردم آن جا در فراغت کامل اند.

فئودور داستایوفسکی در رویای مردی مسخره نمونه ای از یک کتاب تمام و کمال را ارایه می دهد. اگر این کتاب را تا آخرین صفحه بخوانید منظور داستایوفسکی از نوشتن آن را خواهید فهمید.

داستان های مجموعه کتاب رویای مردی مسخره (The dream of a ridiculous man)، به دوره های مختلفی از فعالیت ادبی داستایوفسکی تعلق دارند. در داستان «رویای مرد مسخره» با داوری نهایی فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoyevsky) درباره ی انسان روبه رو می شویم. او درباره ی مرد مسخره اینگونه نوشته است:

هر سال آگاهی من از این مسخرگی از هر جهت بیشتر و وسیعتر می شد. همیشه مورد تمسخر دیگران بودم. اما هیچکس در جهان نمی توانست حدس بزند و بداند که خودم بهتر می دانم تا چه حد مضحک هستم. آدم مسخره ای بودم و این حقیقت بیش از هر چیزی آزارم می داد. اما خودم مقصر بودم. چون همیشه به حدی مغرور بودم که هرگز اجازه نمی دادم کسی از این مطلب آگاه شود. غروری که سالیان دراز در وجودم انباشته بود. من معتقدم که اگر اجازه داده بودم کسی از مسخرگی من آگاه شود حتما آن شب تیری در مغزم شلیک می کردم.

اعتراف به این موضوع نزد دوستان بزرگترین رنج دوران جوانیم بود. وقتی مرد شدم به دلایلی هر سال بهتر یاد می گرفتم که این حقیقت وحشتناک را چگونه پنهان کنم. باز هم تکرار می کنم به دلایلی چون تا به امروز هنوز هم نتوانسته ام تعریف روشنی از آن داشته باشم. شاید دلیل اصلی اندوه نا امید کننده ای است که قطعا عظمتی بالاتر از من دارد. اعتقاد به این که هیچ چیزی اهمیت ندارد در روحم رخنه کرده، مدت ها پیش به این عقیده مظنون شدم اما ناگهان دوباره به وجودم بازگشت.

فیودور میخاییلوویچ داستایفسکی به انگلیسی (Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky)، رمان نویس، نویسنده داستان کوتاه، مقاله نویس، روزنامه نگار و فیلسوف روسی بود. داستایوسکی آثار ادبی منحصر بفردی خلق کرده است که روانشناسی فضای آشفته ی سیاسی، اجتماعی و معنوی قرن نوزدهم در روسیه را بررسی می کند. او در بیست سالگی نویسندگی را آغاز کرد و نخستین رمان داستایفسکی مردم فقیر (Poor Folk) برای نخستین بار در سال ١۸۴۶ هنگامی که داستایفسکی تنها ۲۵ ساله بود، چاپ شد. آثار مهم او عبارتند از جنایت و مکافات، ابله و برادران کارامازوف.

آثار او شامل ١١ رمان بلند، ۳ رمان، ١۷ داستان کوتاه و آثار متعدد دیگر است. بسیاری از منتقدان ادبی از او به عنوان یکی از بزرگترین و برجسته ترین روانشناسان در ادبیات جهان یاد می کنند. رمان یادداشت های زیر زمینی (Notes From Underground) یکی از از اولین آثار ادبی اگزیستانسیالیستی به حساب می آید.

در بخشی از کتاب رویای مردی مسخره می خوانیم:

حالا دیگر مردم دیوانه ام می دانند، اما خودم خوب می دانم که آدم مسخره ای بیش نیستم؛ و این نوعی پیشرفت است که دیگر به نظر آن ها مضحک نمی نمایم. اما دیگر اهمیت نمی دهم. همه آن ها- حتی وقتی به من می خندند- دوست داشتنی و عزیزند. در واقع، در آن لحظات بخصوص چیزی هست که آن ها را در نظرم عزیز و دوست داشتنی جلوه می دهد؛ و من با آن ها می خندم- البته نه به خودم- چون دوستشان دارم می خندم تا گمان نبرند که ناراحت شده ام.

آن چه مرا اندوهگین می کند این است که آن ها «حقیقت» را نمی دانند. واقعاً چه دشوار است که تو در میان جمع تنها کسی باشی که «حقیقت» را می داند. اما آن ها هرگز این موضوع را نخواهند فهمید. نه، نخواهند فهمید.

قبلاً از این که به نظر دیگران آدم مسخر ه ای بودم عذاب می کشیدم. باید بگویم مسخره به نظر نمی رسیدم بلکه واقعاً چنین بودم. بله، من همیشه آدم مسخره ای بوده ام! از روز اول هم می دانستم، یعنی وقتی هفت سالم شد فهمیدم. هرچه بیشتر کتاب های علمی را بررسی می کردم بیشتر به این نتیجه می رسیدم که در مفهوم نهایی علم، اثبات و توضیح این مسئله است که من آدم مضحکی هستم. زندگی نیز این مطلب را بیشتر به من ثابت کرد.

کتاب دیجیتال

4,000 تومان

حجم : 607.3 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 131

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.