× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

تحلیل جامعه شناختی حقوق زن در دوره ساسانی

نوع اثر : کتاب

ناشر : پشتیبان

نویسنده :

قیمت نسخه چاپی : 9,000 تومان

صفحات کتاب : 93

کنگره : ‏‫‭DSR۴۱۹‏‫‭/و۲ت۳ ۱۳۹۶

دیویی : 955/03082

کتابشناسی ملی : 4699066

شابک : 978-600-8794-50-9

سال نشر : 1396

خلاصه اثر

در کتاب تحلیل جامعه شناختی حقوق زن در دوره ساسانی، به تالیف مژگان وثوق بنایی، به بررسی جایگاه زنان در نظام اجتماعی باستان، جایگاه خانواده و ازدواج در ایران دوره ساسانی، حق انتخاب همسر، طلاق، مشارکت اجتماعی زنان در دوران باستان، حق آموزش زنان در دوره ساسانی، پوشش و حجاب زنان در دوره ی ساسانی پرداخته می شود.

ساسانیان، خاندان شاهنشاهی ایرانی در سال های ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی بودند. شاهنشاهان ساسانی که اصلیتشان از استان پارس بود بر بخش بزرگی از غرب قاره آسیا چیرگی یافتند. پایتخت ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد در عراق امروزی بود. عصر ساسانی از درخشان ترین دوران تاریخ ایران است. ساسانیان تعصبات دینی نداشتند، به عنوان مثال در دانشگاه «جندی شاپور» مسیحیان نیز درس می خواندند و فردوسی هم در شاهنامه از این حکومت تعریف کرده است.

در کتاب تحلیل جامعه شناختی حقوق زن در دوره ساسانی، می خوانیم که در هنگام فرمانروایی ساسانیان، زن ایرانی از ارج و پایداشت والایی برخوردار بود. تحصیل و کار برای زنان آزاد بوده است. «گردیه خواهرِ بهرام چوبین» به سپهسالاری و نیز فرمانروایی قلمرو ری رسید. دو بانو آزرمدخت و پوراندخت بر تخت شاهنشاهی ایران زمین نشستند. در داستان ها، بارها می بینیم که شاه ساسانی به گونه ای ناشناس در خانه شبان یا کشاورز مهمان بوده و از میان همین مردم، دختری به زنی گرفته و بعدها فرزندی که از همان دختر شبان یا کشاورز به دنیا آمده بود، به پادشاهی ایران برگزیده می شد. قباد با دختر یکی از دهقانان اهواز زناشویی می کند و کسرا (انوشیروان) زاده می شود.

بر اساس کتاب مذهبی اوستا، از نظر حقوقی زن با مرد برابر است و تفاوتی بین این دو وجود ندارد. هر جا که در اوستا نام مرد می آید، نام زن نیز در ادامه آورده می شود و هر جا که مرد ستایش می شود، زن نیز ستایش می گردد. دختران و زنان می توانستند به کارهای اقتصادی بپردازند و در صورت لزوم مستقلاً و بدون نیاز به قیم و سرپرست در دادگاه شرکت کرده و حق شهادت دادن داشتند.

دختران و زنان نیمی از جمعیت ایران ساسانی را تشکیل می دادند که دارای شخصیت حقوقی بودند. اگر چه جامعه به صورت مردسالاری بود ولی قانون در موارد زیادی از زنان حمایت می نمود. اطلاعات ما بیشتر در مورد طبقه اشراف و بزرگان است. در این طبقات ما مشاهده می کنیم که زنان بسیاری به فنون جنگاوری می پردازند و از تعلیم و تربیت و هنرهای مختلف بهره مند هستند. در موارد متعدد زنان در دوره ساسانی به پادشاهی رسیدند از جمله به پوراندخت و ایراندخت می توان اشاره کرد و این مسئله نشانه اینست که در دیدگاه ایرانیان، زن موجودی پست محسوب نمی شد و گرنه به عنوان بزرگترین و مهمترین شخصیت کشور یعنی پادشاه انتخاب نمی گردید.

کتاب الکترونیکی

4,000 تومان

حجم : 1.5 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 92

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

موضوعات

فهرست

فصل اول: تاریخچه
1-1 دوره ساسانیان
1-2 آیین زرتشت
1-3 اوستا
1-4 آتشکده های مهم
1-5 جایگاه زن در نظام اجتماعی ایران باستان
1-6 جایگاه خانواده و ازدواج در ایران دوره ساسانی
1-7 مشارکت اجتماعی زنان در دوران باستان
1-8 پوشش و حجاب زنان در دورهی ساسانی
1-9 نقش زن بر روی مُهرهای ساسانی
2-10 زن در ارداویرفنامه
فصل دوم: حقوق و احکام زنان
1-2 احکام و حقوق زن از منظر کتاب وندیداد
2-2 احکام قیمومیت و سرپرستی
3-2 احکام حقوقی و مراسم ازدواج استقراضی
4-2 گناه بزرگ نزدیکی با زن آبستن
5-2 زن دشتان
6-2 احکام شرعی و چگونگی زنا و زناکاری
7-2 قوانین و آداب آمیزش
8-2 حقوق زن در دوران حاملگی
9-2 احکام سقط جنین و مجازات آن کردار
10-2 احکام آراستن و پیراستن مو
11-2 نابرابری اجتماعی زنان و مردان در شایست و ناشایست
فهرست منابع
منابع فارسی
منابع انگلیسی
پایان نامه ها
مقالات

محصولات مشابه

بیشتر