× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

برگزیده پیام قرآن (جلد سوم)

روشی تازه در تفسیر موضوعی قرآن مجید

نوع اثر : کتاب

ناشر : انتشارات امام علی ابن ابی طالب(ع)

نویسنده :

گردآورنده : علی اصغر همتیان , سیدحسین هاشمیان

مجموعه اثر : برگزیده پیام قرآن

تعداد صفحات نسخه چاپی : 708

رده بندی کنگره : BP۶۵/۴‏‫‬‮‭/م۷پ۹۰۱۸ ۱۳۹۴

رده بندی دیویی : ۲۹۷/۱۵‬

شماره کتابشناسی ملی : 5097651

شابک : 978-964-533-212-7

سال نشر : 1394

دریافت این اثر

کتاب دیجیتال رایگان
برچسب ها: تفسیر قرآن

خلاصه اثر

مجموعه سه جلدی خلاصه و برگزیده از مجموعه ده جلدی پیام قرآن می باشد که به اهدافی که در پیشگفتار ذکر شده خلاصه شده است.

در بریده ای از کتاب می خوانیم:
«هنگامی که سخن از تفسیر قرآن به میان می آید فورا نظرها به همان تفسیر معمولی (تفسیر ترتیبی) جلب می شود که آیات قرآن را به ترتیب مورد بحث و بررسی قرار می دهد و محتوا و حقیقت آن ها را روشن می سازد.
نوع دیگری از تفسیر ناظر به تفسیر «مفردات قرآن» است؛ یعنی واژه های قرآنی را جداگانه، به صورت معجم، و به ترتیب الفبا مورد بحث قرار می دهد که نمونه روشن آن کتاب «مفردات راغب» و کتاب «وجوه القرآن» است.
برای قرآن انواع دیگری از تفسیر نیز وجود دارد از جمله «تفسیر موضوعی» که آیات قرآن را براساس موضوعات مختلف مربوط به اصول و فروع اسلام، ومسائل اجتماعی و... مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.
نوعی دیگر از تفسیر که ما نامش را «تفسیر ارتباطی» یا «تفسیر زنجیره ای» نهاده ایم آن است که موضوعات مختلف قرآن را در ارتباط با یکدیگر ببینیم.

مثلا بعد از آن که موضوع «ایمان» و موضوع «تقوا» و موضوع «عمل صالح» به طور جداگانه در تفسیر موضوعی مورد بررسی قرار گرفت؛ این سه مطلب را در ارتباط با یکدیگر با توجه به آیات قرآن و اشاراتی که در آن است تفسیر می کند و ارتباط این سه را با یکدیگر روشن می سازد.

نوع دیگری از تفسیر، «تفسیر کلی» یا «جهان بینی قرآن» است. در این جا مفسر تمام محتوای قرآن را در رابطه با عالم هستی در نظر می گیرد؛ و به تعبیر زنده تر کتاب تکوین و تدوین را به یکدیگر پیوند می دهد؛ و هر دو را در ارتباط با هم تفسیر می کند.»

کتاب دیجیتال

رایگان

حجم : 5.0 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 708

کاربر گرامی، برای مطالعه این کتاب ابتدا می بایست نرم افزار کتابخوان فراکتاب را دانلود و نصب نمایید.جهت دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید.
دریافت نسخه اندروید

موضوعات

فهرست

نبوت عامه در قرآن مجید
نبوت خاصه در قرآن مجید
امامت و ولایت
حکومت اسلامی در قرآن مجید

محصولات مشابه

بیشتر