× public_lbl_my_posts آثار من shop_lbl_channels public_lbl_profile_dropdown_edit خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

وقت شکوفایی

90 داستان الهام بخش درباره رشد فردی خرد و رویاها

نوع اثر : کتاب

ناشر : نسل نواندیش

نویسنده : ,

صفحات کتاب : 360

کنگره : BF۶۳۷‭‬ ‭/خ۹‏‫‬‬‮‭ن۸۷۶ ۱۳۹۷

دیویی : 158/1

کتابشناسی ملی : 5015745

شابک : 978-964-236-899-0‬‬

سال نشر : 1397

خلاصه اثر

کتاب سوپ جوجه برای روح وقت شکوفایی: 90 داستان الهام بخش درباره رشد فردی خرد و رویاها نوشته امی نیومارک و لورن اسلوکیوم لاهاو، شامل داستان هایی واقعی از سرگذشت افرادی معمولی است که توانسته اند در بدترین شرایط، ندای درون خود را بشنوند، خود را رشد دهند و قهرمان زندگی خود شوند.

به طور قطع در هر یک از داستان های این کتاب نکات مشترک و مشابهی با زندگی خود پیدا می کنیم، مسائلی که شاید ما هم سال هاست با آن درگیر و در تلاش برای تغییر آن هستیم. چه بسا حتی یکی از این 90 داستان الهام بخش، ریسمانی باشد برای خودشکوفایی ما. اگر جرات خداحافظی با گذشته را داشته باشی، زندگی سلامی نو به تو پاداش می دهد.

این کتاب می تواند برای افرادی که شکست خورده اند (چه در حوزه کسب وکار، چه روابط عاطفی و هر زمینه دیگری) راهگشا باشد. همچنین کسانی که عشق و علاقه به نگارش کتاب های انگیزشی، موفقیت و رشد فردی دارند هم می توانند، بهره فراوانی از این کتاب ببرند. برای بهره وری بیشتر پیشنهاد می شود همیشه یک کلاسور و خودکار در کنار این کتاب داشته باشید و هر جرقه یا ایده ای را که از خواندن هر داستان به دست می آورید، بنویسید.

امی نیومارک (Amy Newmark) و لورن اسلوکیوم لاهاو (Loren Slocum Lahav) در این کتاب اشاره نمودند که، در بسیاری از فرهنگ ها جغد نماد حکمت، گذار، بصیرت، محافظت و راز است. این موجود کوچک که آماده است تا بزرگ تر و حتی عاقل تر شود، نمادی بسیار خوش یمن برای کتابی است که به تمام معنا برای رشد فردی، خرد و رؤیاهاست. عنوان این کتاب، «وقت شکوفایی»، به عمد با معنایی دو گانه انتخاب شده، چون داستان های ما دارای دو درون مایه اصلی هستند:

1) گاهی لازم است تا در این جهان پرهیاهو و زندگی پرمشغله، زمانی را برای رشد و شکوفایی خود ایجاد کنید، به این معنا که ساعاتی از روز را برای سرگرمی خود خالی کنید، یا در مواقعی که مسئولیتی بالاتر از حد توانایی تان به شما محول می شود، قدرت «نه» گفتن داشته باشید.

2) دیگر وقت آن است که زندگی تان را در اختیار خود بگیرید و رؤیاها و علاقه های خود را دنبال کنید، کاری را انجام دهید که تشنه آن هستید و با آن احساس سرزندگی می کنید. در این مجموعه الهام بخش، شما داستان آدم های معمولی را می خوانید که برای تغییر خود و زندگی شان تصمیم گرفتند. اغلب آن ها سال ها به عادات روزمره همیشگی و قدیمی خود چسبیده بودند، بنابراین می توانند نقشه راهی را به شما نشان دهند که چگونه از عادت های منسوخ و خشک خود خلاص شوید و شیوه ای جدید در پیش بگیرید. بعضی از آن ها هدفی جدید یافتند و از کار جدید، سرگرمی یا کار داوطلبانه خود احساس لذت کردند و زندگی شان در کل دگرگون شد. برخی دیگر زندگی نسبتا خوبی داشتند و فقط کمی بی هدف و آشفته بودند و به میزانی از تعادل احتیاج داشتند. خیلی از نویسنده های ما اذعان دارند که باید با خود آشتی می کردند، باید به ریشه هایشان بازمی گشتند و به یاد می آوردند که واقعا از زندگی چه می خواهند.

گاهی لازم است تا قدری از کسب و کارمان دور بایستیم و کمی خویش یاری کنیم. در فصل اول کتاب سوپ جوجه برای روح وقت شکوفایی (Chicken soup for the soul: time to thrive)، شما درباره لوسی لیمی سلوسی می خوانید که دو سال از حرفه خود کناره گیری می کند و طی این مدت در کافی شاپ مشغول کار می شود، ولی دوباره خود را پیدا می کند و به حرفه قبلی اش که مربی ایروبیک بوده باز می گردد. او می گوید: «کار در کافی شاپ به من کمک کرد تا از مه غبارآلود افسردگی بیرون بیایم و دوباره توانایی خود را به دست آورم.» همچنین داستانی درباره «شیلا واسرمن» می خوانید که به تنهایی به یک سفر رفت و برگشت شش هزار مایلی از فلوریدا تا آلاسکا می رود. شیلا خاطر نشان می کند که احتیاج داشت تا از وظایف خانه و خانواده کمی دور باشد و ببیند آیا هنوز بخشی از وجودش برای خودش مانده یا نه.

در فصل دوم، مطالب بیشتری درباره کشف خویشتن می خوانید: «وقت به آغوش کشیدن ماجراها.» در این فصل با «مارشا وَرِن میتمن» آشنا می شوید، زن بیوه جوانی که با تصمیم مهاجرت ناگهانی اش به شهر کوچک اسپیر فیش در داکوتای جنوبی، باعث تعجب اقوام خود در نیویورک می شود. خودش اذعان دارد که: «هرگز از تصمیم مهاجرتم پشیمان نشدم و در حقیقت احساس می کنم به موطن اصلی خویش بازگشته ام.» داستان «بِنی واسرمن» هم که توسط یک آژانس استعدادیابی شباهت ها کشف می شود در همین فصل آمده است. او به عنوان شبیه ترین فرد به آلبرت اینشتین طی بیست و پنج سال گذشته انتخاب می شود که از همین طریق منبع درآمد خوبی عایدش می شود. اگر در گوگل نام او را جستجو کنید، متوجه شباهت عجیبش به باهوش ترین فرد جهان می شوید. بنی، از پیشرفت در شغل جدید خود بعد از بازنشستگی می گوید.

در فصل سوم با شغل ها و حرفه های دیگری آشنا می شوید که شیوه های «پیشرفت در کسب و کار» را آموزش می دهند. در این فصل دکتر «میترا ری»، داستان الهام بخشی درباره پیشرفت شغلی خود تعریف می کند. او فرزند یک خانواده مهاجر هندی است که در دانشگاه های درجه یک درس خوانده و دکترای رشته بیوشیمی دارد و مطابق خواست والدینش به یک ازدواج از پیش تعیین شده تن داده، ولی با گوش سپردن به ندای قلب خود موجب تعجب همگان، چه در اجتماع شغلی و چه در اجتماع بنگالی می شود. او طلاق می گیرد و وارد حرفه جدیدی در حوزه سلامت می شود و سرانجام با جفت روحی خود ازدواج می کند. او کسی است که در شرایط سخت زندگی، متوجه این امر شد که مسئول شاد بودنش کسی نیست، جز خودش. و اکنون از این مسئله خرسند است که الگوی خوبی برای دو دختر نوجوان خود است.

مهم نیست که ما در شغل، خانواده یا کارهای دیگر خود، چقدر مشغله داریم، در هر شرایطی ما باید به خود بپردازیم و از خود مراقبت کنیم، در غیر این صورت برای هیچ کس دیگری مفید نخواهیم بود. به همین دلیل است که عنوان فصل چهارم این است: «برای رسیدن به مهم ترین خواسته زندگی ات وقت صرف کن». همراهان ما نصیحت های خوبی به ما کردند، مثلا اینکه چطور زمان هایی را برای خود ایجاد کنیم که ضامن شادمانی و ارتقای کارایی ماست. گاهی اوقات لازم است تا همه کارها را رها کنیم، کاری که «ربکا هیل» هر دوشنبه انجام می دهد. روزهای دوشنبه روز تعطیلی او از همه کارهاست، از امور مربوط به کار و همسر گرفته تا موارد دیگر. او روزهای دوشنبه را روز مخصوص به خودش می داند و همه عزیزانش به او یاری می دهند تا بتواند برای خودش باشد و به عنوان یک آدم مستقل با ذوق و سلیقه شخصی در خدمت خود باشد.

عنوان فصل پنج «پاسخ مثبت به شکوفایی» است. داستان های این فصل، با محوریت «بله» گفتن به تمام چیزهای خوب زندگی می باشد، کارهایی که زمانی به آن ها جواب رد داده بودید ولی حالا هنگام انجامش رسیده است.

فصل ششم «کمک به شکوفایی جهان» داستان هایی درباره افرادی معمولی است که تبدیل به افرادی فوق العاده شده اند و به دیگران هم کمک می کنند تا زندگی خود را تغییر دهند. برای مثال «مایک کنراد» و برادرش که با کمک دولت زندگی می کردند، طرحی را پیاده کردند که منجر به انقلابی در صنعت غذا شد، طرح عرضه مستقیم مواد غذایی به صورت عمده. آن ها شرکت غذایی «زایکون» را تأسیس کردند که اکنون به ده ها هزار مشتری خود در سراسر آمریکا سرویس می دهد و در حال حاضر هم روی برنامه ای کار می کنند که با کمک سازمان غذایی آمریکا بتوانند برای افراد کم درآمد، تسهیلاتی فراهم کنند تا قادر باشند به راحتی از مزایای این شرکت استفاده کنند. به گفته مایک: «با کمی جرات و حسن نیت هر کسی قادر خواهد بود تا تغییری در جهان ایجاد کند». بعد از ملاقات و صحبت با او می توان با قطعیت به پیشرفت روزافزون او در کارش گواهی داد.

حکایت های مشابهی را در فصل هفت «وقت خلق دوباره خود»، دنبال می کنیم. راه پرپیچ وخم «کتی کاپرینو» که بعد از 18 سال کار در حوزه نشر و بازاریابی، متوجه شد که دوست دارد مشاور ازدواج و خانواده باشد. او بعد از سپری کردن چند سال برای گرفتن مدرک و شروع به کار در این حوزه، به این نتیجه رسید که این هم آن چیزی نبوده که واقعاً می خواسته است. ولی هیچ گاه نترسید تا تغییری دیگر به وجود آورد و اکنون به زنان کمک می کند تا در شغل و زندگی شان پرشور و هدفمند باشند. او می گوید به هیچ وجه آسان نبود که دو بار خودم را از نو بسازم. ما این حقیقت را درباره کیتی خیلی دوست داریم که زیر بار عادت ها نماند و به دنبال ندای قلبش رفت.

و این دقیقا کاری بود که «سام جورجس» بعد از فوت همسرش کرد. سام خانه و شغل رؤیایی خود را در کالیفرنیا رها و به لاس وگاس نقل مکان کرد، جایی که خودش را به عنوان بازیکن پوکر دوباره خلق کرد. چرا سام داستان خود را با ما به اشتراک گذاشت؟ «من آدم منزوی و درونگرایی هستم. ولی سرگذشتم را تعریف می کنم تا کسانی که در شرایط مشابه من قرار دارند، بدانند که زندگی آن ها را راهنمایی خواهد کرد. این شما هستید که آینده را می سازید.» ممکن است که شما نخواهید یک بازیکن حرفه ای پوکر شوید ولی احتمالاً رؤیاهایی دارید. حکایت های این کتاب به شما کمک می کند تا به رؤیاهایتان جامه عمل بپوشانید.

فصل هشت، «وقت دنبال کردن رؤیاها» است، هیچ وقت برای این کار دیر نیست. فقط کافی است تا در زندگی تان برای بروز آن فضایی ایجاد کنید. دکتر «باز مک کارتی» برای مان تعریف می کند که چطور بعد از طلاقش همه چیز را رها کرد. او تجارتش را تعطیل کرد و تمام مایملک خود را فروخت و فقط با یک چمدان و یک لپ تاپ از استرالیا به لندن رفت. او می گوید تصمیم گرفتم کارم را در جایی دور از همه شروع کنم و لندن جای بی نظیری برای من بود که از زندگی لذت ببرم.

«استفان راسینیاک» نیز از دنبال کردن رؤیایش می گوید، گرچه او در سال اول دانشگاه نمره خوبی از نوشتن کسب نکرده بود اما باز هم دست از نوشتن برنداشت و با توجه به اطلاعات شخصی ای که داریم، باید اذعان کنیم که نوشته هایش واقعاً خوب است و به تنهایی چندین کتاب از سری کتاب های سوپ جوجه برای روح را به چاپ رساند.

این کتاب با بخش بسیار مهمی با عنوان «برای روابط تان با دیگران وقت بگذارید»، به پایان می رسد. ما عاشق داستان «لیزا پاولاک» هستیم که سفر طولانی و ماجراجویانه خانواده اش به نیوزیلند را تعریف می کند. در آن جا زمان و اینترنت برای شان هیچ اهمیتی نداشت و در عوض خاطراتی را ساختند که برای همیشه در خاطرشان ماند و آن خانواده را به هم پیوند داد، حتی زمانی که بچه های شان بزرگ شوند و تشکیل زندگی دهند.

در آخرین بخش این کتاب، داستانی است که به ما می آموزد چگونه به نیازهای خود بپردازیم، چگونه روابط مهم خود را حفظ کنیم و چگونه بین آن ها تعادل ایجاد نماییم. به برخی چیزها «نه» می گوییم، پس می توان به چیزهای دیگر «بله» گفت. و از همه مهم تر می توانید به افرادی متفاوت «بله» بگویید. همچنین یاد می گیرید که چگونه وقتی را فقط به خود اختصاص دهید تا بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید تا منجر به شکوفایی شما در مشغله های زندگی شود.

جملات برگزیده کتاب وقت شکوفایی:

- اگر جرات خداحافظی را با گذشته داشته باشی، زندگی سلامی نو به تو پاداش می دهد.
- خوشحال واقعی کسی است که از تغییر مناظر در پیچ و خم مسیر لذت ببرد.
- وقتی تنها به سفر می روید، تمام مسئولیت تان بر عهده خودتان است و اینجاست که به توانایی ها و قابلیت های خود پی می برید.
- فقط در لحظات مخاطره آمیز است که انسان ها به شناخت و پیدا کردن خویش موفق می شوند.
- هر طور شده، اوقاتی را به تنهایی بگذران. به خودت احترام بگذار، ماسک هایت را کنار بزن.
- شما قادر نیستید آنچه را که در اطراف تان می گذرد، تحت کنترل قرار دهید اما به کنترل درون تان قادر هستید.
- می توانید طوری خود را پرورش دهید که در جهت شکوفایی شما باشد و قطعا وجود شما ارزش این سعی را دارد.
- خوشحالی یک نگرش است، برای بدبخت یا خوشبخت و قوی بودن، به یک میزان مساوی، انرژی نیاز است.

در بخشی از کتاب سوپ جوجه برای روح وقت شکوفایی می خوانید:

اولین شغل رسمی ای که من داشتم، در بلومینگدیل (کانکتیکات ایالت استمفورد) بود. سال 1980 بود و من دبیرستانی بودم. انگار سرنوشت من این بود که در آن جا کار کنم. خانه پدربزرگم و دیگر اقوام مان، در همان حوالی بود و مادرم هم از سال 1950 که آن جا افتتاح شده بود، خریدهایش را از آن جا می کرد. مادرم همیشه با شوخی می گوید، وقتی مرا باردار بوده آن جا کار می کرده و دارو های روان گردان دهه شصت خورده و گیج شده و از همان جا مستقیم به بیمارستان رفته و مرا به دنیا آورده!

من در تعطیلات مدرسه آن جا کار می کردم. شغل نیمه وقت بود و در هر بخشی که به کمکم احتیاج بود، می رفتم. بعضی از همکارانم خیلی بامزه بودند. یکی از آن ها بازمانده کشتی تایتانیک بود، ماروین تراب، مدیر کل بلومینگدیل که امور دفتری آن جا را انجام می داد و کال راتن استین مرد با اعتبار و معروفی که در آن دوره اسمش سر زبان ها بود هم اغلب آن جا می آمد.

اما فقط کارکنانش آدم های جالبی نبودند، این مسئله درباره مشتریانش هم صدق می کرد. کلی از افراد مشهور و طراحان بزرگ را آن جا می دیدم، مثل: کارول بورنت، لوسیل بال، رالف لارن، ویلی اسمیت، پاول نیو من، جان وود وارد، جک پار، فیل دوناهو، دونا کاران و دایانا راس.

یک روز از من خواسته شد تا با یک دفتر خرید شخصی همکاری کنم. این تیمی بود که کارهای خرید را (اغلب) برای افراد ثروتمند و مشهور انجام می داد. فروشندگان، برای مشتریان این کار را انجام می دهند، ما به مشتریان در تسهیل خریدشان کمک می کنیم. رئیس یکی از خریدهای شخصی، مرا به کناری کشید و پرسید که بودن در کنار افراد مشهور چه حال و هوایی دارد. من هم در پاسخ گفتم: «خوبه، مشکلی نیست.» حقیقت هم همین بود.

کتاب الکترونیکی

14,900 تومان

حجم : 1.5 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 300

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

موضوعات

فهرست

مقدمه حمید امامی
مقدمه
فصل 1: وقت ملاقات با خویشتن
داستان 1: کامل شدن
داستان 2: زنگ تفریح
داستان 3: سفری زمینی برای یافتن خود
داستان 4: ایجاد تغییر در زندگی یکنواخت
داستان 5: فقط خودم
داستان 6: پنج دقیقه در روز
داستان 7:دیگر بس است
داستان 8: نگاه مثبت به شرایط سخت
داستان 9: چیزهای احمقانه
داستان 10: عنکبوتی از راه رسید
داستان 11: تجدید قوا
فصل 2: وقت روبه رو شدن با چالش های زندگی
داستان 12: بازگشت به وطن
داستان 13: محبوس
داستان 14: بازگشت به نقطه آغاز
داستان 15: نظرهای مشترک
داستان 16: چالش میانسالی
داستان 17: رؤیاهای کوهستان
داستان 18: امتحان کردن
داستان 19: بازگشت به زندگی
داستان 20: نظریه نسبیتِ من
داستان 21: عرق ریختن، خون و تنهایی
داستان 22: تحت آموزش نوجوانان
فصل 3: پیشرفت در کسب و کار
داستان 23: یک مرد نویسنده
داستان 24: تبدیل شدن به یک فعال سیاسی
داستان 25: زندگی جادویی با فرصت های گوناگون
داستان 26: کمتر انباشته کن، بیشتر زندگی کن
داستان 27: آن ها عکس مرا گرفتند
داستان 28: امروز روز توست
داستان 29: تسلیم نشدن
فصل 4: برای رسیدن به مهم ترین خواسته زندگی ات وقت بگذار
داستان 30: دوشنبه های من
داستان 31: شیوه رفتار با مهمان
داستان 32: اولویت دادن به سلامتی
داستان 33: تمدید اجاره
داستان 34: جنگ با زمان
داستان 35: آشنایی با منِ جدید
داستان 36: زنگ تفریح برای ارتقای کیفیت کاری
داستان 37: برنامه تک نفره
داستان 38: واقع بینی
فصل 5: پاسخ مثبت به شکوفایی
داستان 39: تابستانِ بله
داستان 40: این زندگی من است
داستان 41: نظر متفاوت
داستان 42: بیداری
داستان 43: آموزش شنا
داستان 44: خوردن برای زندگی
داستان 45: غرورم را در ساحل گذاشتم
داستان 46: متکی بودن به خودم
داستان 47: چون می توانم
داستان 48: تحویل دادن شمشیر
داستان 49: لیست
داستان 50: شجاع تر از سوپرمن
فصل 6: کمک به شکوفایی جهان
داستان 51: از تغییر زندگی تا تغییر جهان
داستان 52: دوباره به دست آوردن خودم
داستان 53: آنچه دایانا راس به من آموخت
داستان 54: آن را تحویل بگیر، دنیا!
داستان 55: شکوفایی در غم و اندوه
داستان 56: وقتی برای مشارکت
داستان 57: اکنون می دانم
داستان 58: پیدا کردن راه
داستان 59: قلب گشوده
داستان 60: بالا بردن اعتماد به نفس
داستان 61: عشق، عذاب نیست
فصل 7: وقتِ خلق دوباره خود
داستان 62: از شکست تا موفقیت
داستان 63: گامی به سوی آینده
داستان 64: تولد یک هویت درونی
داستان 65: شرط بندی روی من
داستان 66: زندگی باهدف
داستان 67: هر پایانی می تواند آغاز چیز دیگری باشد
داستان 68: اجازه رفتن به چارلی
داستان 69: ته خط
داستان 70: رؤیاهای کسب و کار کوچک من
داستان 71: رسیدن به زندگی رؤیایی از طریق آزادی
فصل 8: وقتِ دنبال کردن رؤیاها
داستان 72: صد جفت کفش
داستان 73: داستان عشق و دندان
داستان 74: فورت
داستان 75: اما تو فقط یک پلیس بودی
داستان 76: دیدن دنیا
داستان 77: آموزه های موسیقی
داستان 78: شاگرد زندگی
داستان 79: ترس از زمین خوردن
داستان 80: قله اورست من
فصل 9: برای روابط خود با دیگران وقت بگذارید
داستان 81: بایدها
داستان 82: اولین گوسفند!
داستان 83: ساعت شنی
داستان 84: انگیزه
داستان 85: ماشین مدل بالا
داستان 86: نوع جدیدی از زندگی
داستان 87: پدری که از مسابقه زندگی کنار کشیده بود
داستان 88: قدرت نه گفتن
داستان 89: ایجاد تعادل بین زندگی و کار
داستان 90: رؤیای پنهان

محصولات مشابه

بیشتر