× public_lbl_my_posts آثار من shop_lbl_channels public_lbl_profile_dropdown_edit خروج از حساب کاربری
0 امتیاز
0 نفر

مراقبت از پوست

مراقبت و درمان

نوع اثر : کتاب

ناشر : میان رشته ای

نویسنده : ,

مترجم : محبوبه مرشدیان

مجموعه اثر : راهنمای درمانی خانواده

قیمت نسخه چاپی : 7,000 تومان

صفحات کتاب : 87

کنگره : 9پ9ه‍ / 87 RL

دیویی : 726 / 646 1385

کتابشناسی ملی : 10302 ـ 85م

شابک : 978 - 964 - 7935 - 40 - 1

سال نشر : 1385

برچسب ها: پزشکی پوست

خلاصه اثر

کتاب پوست و نور آفتاب نوشته ی جین مک گرگور و جان هاوک، به تاثیرات و آسیب های نور آفتاب و تشعشعات آن بر پوست افراد پرداخته و برای پیشگیری از این قبیل ضایعات توصیه هایی عملی به شما ارائه می دهد.

پوست به منزله ی لباسی چند لایه بر تمام بدن است که در صف اول حفاظتی و ایمنی بدن قرار گرفته است. به همین علت خود نیز گاهی دچار عارضه ها و بیماری هایی از قبیل: تغییر ظاهر در اثر شدت نور و گرما، سوختگی، عفونت، سرطان و... می شود.

این کتاب با هدف شرح تأثیر نور آفتاب بر پوست که منجر به تغییرات در آن و ایجاد آسیب های کوتاه مدت و دراز مدت می شود راهکارهایی عملی برای جلوگیری از این آسب ها ارائه داده است که عمل بر طبق این توصیه ها به معنای لزوم آفتاب گریزی و سایه نشینی نیست. بلکه کمک می کنند به سالم تر و کم خطرتر زندگی کردن.

نویسنده، توضیحاتی درباره ی وضعیت اقلیمی و لایه ازن، تشعشعات خورشیدی، آفتاب سوختگی، لکه های پوستی، دانه های پوستی، جراحی لکه ها و خال ها، فواید کرم های ضدآفتاب، پیری پوست در اثر نور، مراقبت از پوست کودکان، نحوه ی تشخیص سرطان پوست، انواع بیماری ها و سرطان های پوست، و نیز پیشگیری از این قبیل سرطان ها ارائه داده است.

کتاب در فصل های بعدی با توضیح نحوه ی تشخیص سرطان پوست توصیه هایی نیز در مورد پیشگیری از این قبیل سرطان ها ارائه می کند. همچنین، در مورد پیشگیری از آفتاب سوختگی و پیری پوست در اثر نور و نیز در مورد فواید کرم های ضدآفتاب هم توصیه هایی خواهد داشت.

توصیه های مندرج در این کتاب به شما کمک می کند از مزایای روانی بسیار و سایر منافع نور آفتاب لذت ببرید، بدون آنکه اثرات زیان بار و مخفی آن به شما آسیبی برساند.

در بخشی از متن کتاب پوست و نور آفتاب می خوانیم:

پوست بزرگ ترین عضو بدن است و وزن آن در حدود چهار کیلوگرم است و در حدود دو متر مربع مساحت دارد. این عضو به حفظ دمای بدن کمک می کند و مانع از دست رفتن آب بدن می شود و در مقابل عوامل محیطی زیان بار بالاخص ارگانیسم های عفونی (باکتری ها، ویروس ها و یا میکروب ها) کثیفی، گرد و غبار و نور آفتاب از ما به خوبی (نه به طور کامل) محافظت می نماید.
البته، پوست از لحاظ چهره ی ظاهری ما نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. پوست ما را قادر می سازد اطلاعاتی حسی از محیط اطراف خود دریافت کنیم و نهایتاً در نابود نمودن هر ارگانیسمی که قصد نفوذ به داخل بدن را دارد، مفید است. پوست احتمالاً در نابودی مراحل اولیه سرطان های پوست نیز کارآمد است.

پوست متشکل از چند لایه است که هر کدام وظیفه و عملکردی مشخص دارد.

- لایه کورنئوم (شاخی): این لایه، خارجی ترین لایه محافظتی است. لایه ای سخت، تشکیل شده از سلول های مرده و بی حرکت. لایه ی اپیدرم زیرین، این سلول ها دائماً از بین می روند تا سلول های زیرین جایگزین آن ها شوند.

- لایه ی اپیدرم: این «دیواره ی آجری شکل» متشکل از سلول های زنده به نام کراتینوسیت است که تدریجاً به طرف بالا تغییر مکان می دهند و برای شکل دادن لایه ی کورنئوم (شاخی) به رشد کافی می رسند.

- لایه ی درم : این لایه زیر اپیدرم قرار دارد و به عنوان لایه ای پشتیبان و تأمین کننده ی مواد غذایی است و عصب های حسی و سایر عصب ها، همچنین رگ های خونی تأمین کننده ی مواد غذایی و اکسیژن در این لایه قرار دارند.

- لایه هایپودرم : این لایه زیر لایه ی درم، قرار دارد و اساساً به عنوان حایلی محافظ پوست را به بدن متصل می نماید و شامل بافت های پیوندی و چربی است.

کتاب دیجیتال

2,500 تومان

حجم : 536.1 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 69

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

موضوعات

فهرست

مقدمه
1- تشعشعات خورشيدي
نور آفتاب چيست ؟
چرا نور آفتاب اهمیت دارد ؟
اشعۀ ماورای بنفش خورشید
سایر منابع
اشعۀ ماورای بنفش (UV)
طرز نوسان مقادیر UV
لایه اُزُن و سرطان پوست
2- نحوة تأثير اشعة ماوراءبنفش بر پوست شما
اشعۀ ماورای بنفش و پوست
ضایعات پوستی قابل دیدن
3- آفتاب سوختگي، برنزه شدن و پيري پوست در اثر نور
برنزه شدن
ضخيم شدن پوست
4- سرطان پوست چيست ؟
سرطان سلول های لایۀ بازال
کراتوزهای خورشیدی
سرطان سلول های لایۀ مطبق پوست
ملانوم های بدخیم
5- محافظت از پوست خود
مراقبت در زیر نور آفتاب
انواع ضدآفتاب ها
ميزان محافظت
انتخاب يك ضدآفتاب
6- نحوة درمان
كراتوزهاي خورشيدي
سرطان هاي سلول هاي لاية بازال
سرطان هاي سلول هاي لاية منطبق
ملانوم ها
جراحي ـ بافت برداري از پوست
پرتودرماني
فوتوديناميك درماني
سرما درماني (كرايوتراپي)
7- دانه هاي پوستي ناشي از نور آفتاب
بثورات ناشي از نور آفتاب
گزرودرما پيگمنتوزوم
پورفيري ها
واكنش به داروها و كرم ها
بيماري هاي تشدید شونده در نور آفتاب
لوپوس
پيسي(vitiligo) و زال تني (albinism)
ملازما
درمان با استفاده از اشعة ماوراءبنفش

محصولات مشابه

بیشتر