× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
1 / 3

ایده های خیابانی

نوشته هایی درباره ی شهر، تن و زندگی روزمره

نوع اثر : کتاب

ناشر : تیسا ساغر مهر

نویسنده :

ویراستار : طیبه حسین زاده

صفحات کتاب : 192

کنگره : B105‭ /‭‬ت3‏‫‭ب4 1396

دیویی : 107

کتابشناسی ملی : 1889419

شابک : 978-600-7683-77-4‬‬‬

سال نشر : 1396

خلاصه اثر

کتاب «ایده های خیابانی»، کتابی است از یادداشت های امین بزرگیان دربارهٔ تهران. کتاب، سه فصل دارد که که هر کدام به ارتباط شهر با «فضا»، «بدن» و «زندگی روزمره» پرداخته است. در قسمتی از این کتاب، از اهمیت شهر در ذهن و روانِ انسان می گوید:

«والتر بنیامین ایدۀ «پروژۀ پاساژها» را در خلال قدم زدن در خیابان های پاریس پیدا کرده و آن را بعدها، البته نیمه کاره، بسط داده است. این واقعیت به همراه اهمیت تاریخی و انضمامی مفهوم «شهر» ما را به سه ضلعی ایده، خیابان و قدم زدن متصل می کند. چه نسبتی است میان خلاقیت ذهنی (ایده)، خیابان (شهر) و قدم زدن (پرسه زنی)؟

در وهلۀ نخست این گونه به نظر می رسد که ایده پردازی، در مقام امری متعالی، با پرسه زنی (به تعبیر عامیانه: ولگردی) در خیابان های شهر، در مقام امری مبتذل، بی قرابت و نامتجانس است، اما تأملِ بیشتر به ما می گوید که به یک اعتبار، تمامی «ایده ها» محصول «شهر»ند. خلاقیت ها در «خیابان» می رویند، نه «مزرعه». حتی ایدۀ هایدگری بازگشت به طبیعت برهنه یا روستا (چیزی در تقابل با تکنولوژی) در «شهر» روییده است.»

در ادامه، این کتاب ارتباط آدم ها را با مدرن شدن تهران با مصادیق مختلف مدرنیتهٔ تهران مثل پاساژ، مترو، علاقهٔ مردم به باریک اندامی، سیگار، سانسور و... را از دیدگاه نویسنده بیان می کند و به چالش می کشد.

یادداشت های امین بزرگیان دربارهٔ تهران، در سال های ۸۱ تا ۸۶ نوشته شده است و با ده سال تأخیر پس از نگاشته شدن آن ها، توسط انتشارات تیسا منتشر می شود. امین بزرگیان سردبیر روزنامهٔ گلستان ایران بود. ابتدا به فرانسه می رود و مدتی در آن جا ساکن می شود و روزنامه نگاری را ادامه می دهد و به تحلیل مساپل اجتماعی ایران می پردازد. اکنون هم به آمریکا مهاجرت کرده است ترجمه و پژوهش در حوزهٔ اجتماعی هم به فعالیت های او اضافه شده است.

کتاب الکترونیکی

6,700 تومان

حجم : 678.6 کیلو بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 91

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

موضوعات

فهرست

پیشگفتار
فصل یکم:شهر ـ فضا
ایده ـ خیابان
موسیقی ـ ترافیک
موتورسیکلت
طرح ترافیک
چاله
مترو
پاتوق
پاساژ
شعر ـ شهر
فصل دوم:شهر ـ بدن
باریک اندامی
لباس ـ بدن
مصرف ـ علوم اجتماعی
ناتوانی دولت و عمومی ساختن حوزۀ خصوصی
قدرت ـ بدن
سیگار
مرگ
فصل سوم:شهر ـ زندگی روزمره
تلویزیون
اوقات فراغت
موبایل
فوتبال
آشپزخانه
آفساید
سرشماری
سانسور
کتابنامه

محصولات مشابه

بیشتر