× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
4.8 امتیاز
40 نفر

خلاصه اثر

امام خمینی نگارش وصیتنامۀ سیاسی الهی خویش را که در حقیقت پیام جاوید ایشان و خلاصۀ همه وصایا و پیام های زندگی پربرکتشان می‏ باشد در تاریخ 26 بهمن 1361 به پایان رسانده و نسخه ‏ای از آن را طی پیامی به تاریخ 22 تیرماه 1362 به صورت لاک و مهر شده نزد خبرگان اولین دورۀ مجلس خبرگان رهبری به امانت سپردند.

امام خمینی در سال های بعد، وصیتنامه را مورد بازبینی قرار داده و با انجام تغییراتی در آن، دو نسخه از متن اصلاحی را که بر روی پاکات آن ها به خط ایشان نوشته شده است:

«متن وصیتنامۀ سیاسی الهی اینجانب جهت نگهداری در مجلس خبرگان و آستان قدس رضوی» برای تحویل به مراکز مذکور به نمایندگان خویش سپردند.

تحویل نسخ وصیتنامه در حضور جمعی از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 19 آذر 1366 انجام گردید که مراسم آن از طریق سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. در این دیدار آقایان:
منتظری (قائم‏ مقام رهبری در آن زمان)
خامنه ‏ای (رئیس‏ جمهور وقت)
هاشمی رفسنجانی (رئیس مجلس شورای اسلامی)
میرحسین موسوی (نخست ‏وزیر)
مشکینی (رئیس مجلس خبرگان)
صافی (دبیر شورای نگهبان)
موسوی ‏اردبیلی (رئیس دیوان‏ عالی کشور)
موسوی ‏خوئینی ‏ها (دادستان کل کشور)
مهدوی کنی (دبیر جامعۀ روحانیت مبارز)
کروبی (دبیر مجمع روحانیون مبارز)
سید احمد خمینی و اعضای دفتر امام حضور داشتند.

پس از این دیدار، حاضران برای مُهر و موم کردن دو پاکت وصیتنامه به مجلس شورای اسلامی رفتند و در اتاق ریاست مجلس، ابتدا آقای مشکینی سخنانی ایراد کرد و سپس آقای سید احمد خمینی وصیتنامه را تحویل ایشان داد. مراسم مُهر و موم در حضور جمع انجام گرفت و نسخۀ مربوط به آستان قدس رضوی را آقایان مهدوی ‏کنی، کروبی، توسلی و صانعی به مشهد مقدس بردند و نسخۀ سابق وصیتنامه که در مجلس خبرگان نگهداری می‏ شد، به وسیلۀ آقای سید احمد خمینی، نزد امام ارسال گردید.

وصیتنامۀ سیاسی الهی
زمان: تاریخ نگارش 26 بهمن 1361/ 1 جمادی‏الاول 1403
تاریخ بازبینی و اصلاح 19 آذر 1366
تاریخ قرائت 15 خرداد 1368
مکان: تهران، جماران
موضوع: وصیتنامۀ سیاسی الهی (پیام جاودانۀ امام خمینی به معاصرین و نسل های بعد از خویش)
مخاطب: ملت ایران، مسلمانان و مردم جهان و نسل های آینده

کتاب دیجیتال (صوت و متن)

رایگان

حجم : 37.1 مگا بایت

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 24

کاربر گرامی، برای مطالعه این کتاب ابتدا می بایست نرم افزار کتابخوان فراکتاب را دانلود و نصب نمایید.جهت دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید.
دریافت نسخه اندروید

موضوعات

محصولات مشابه

بیشتر