5 امتیاز
2 نفر

پله(بخش اول)

نوع اثر : کتاب

ارائه دهنده : ایران صدا

مجموعه اثر : ستارگان دنیای ورزش

دریافت این اثر

کتاب صوتی رایگان

خلاصه اثر

ادسون آرانتس دوناسیمنتو (Edison Arantes do Nascimento) ملقب به پله در سال 1940 در ترس کوراکوس برزیل به دنیا آمد.

پدرش یک فوتبالیست آماتور بود و ادسون کوچک در 11سالگی توسط والد ماردی برتو یکی از مربیان استعدادیاب برزیل کشف شد.
وی در 15 سالگی به باشگاه سانتوس پیوست و در سپتامبر 1956 نخستین بازی خود را مقابل کورینتیانس به انجام رساند و اولین گل خود را در دروازه این تیم جای داد.
پله در دوران بازیگری خود سه جام جهانی را کسب کرد و رکوردهای بسیاری را شکست؛ از جمله اولین بازیکنی که ۱۰۰۰ گل به ثمر رساند. از القاب دیگر او «او ری» (شاه) و «پرولا نگرا» (مروارید سیاه) است. از او به عنوان بزرگ ترین فوتبالیست تاریخ جهان یاد می شود.
برزیل در جام جهانی 1970 با حضور پله، کارلوس آلبرتو، توستائو، جرزینهو، ریوه لینو و ... پس از غلبه بر انگلیس مدافع عنوان قهرمانی شکست ناپذیر می نمود و ایتالیا هم موفق شد با درخشش ریوا، سینا، ماتزولا و فاکتی تا نیمه نهایی پیش رود.
در دیدار پایانی، پله با ضربه سری دیدنی گل اول برزیل را زد و با هنرمندی تمام کنترل میانه میدان را در دست گرفت تا پایه گذار پیروزی تاریخی 4-1 تیمش بر ایتالیا و تصاحب همیشگی جام ژوله ریمه شود.
وی مهارت کامل بازی با هر دو پا را داشت. تمام کننده ای قهار بود، دریبل زنی بی نظیر و پاسوری به یاد ماندنی. او حتی – به عنوان یک فوروارد – تکل زن قهاری نیز بود. سرعت و قدرت شوت او از مهمترین ویژگی هایش بود.
او در دوران حرفه ای خود سه جام جهانی را کسب کرد و ۱۲۸۱ گل به ثمر رساند. او تمام دوران فوتبال خود را در باشگاه برزیلی سانتوس بازی کرد و تنها در سال های آخر به آمریکا رفت تا برای کاسموس بازی کند.
پس از 17 سال حضور در سانتوس، پله در سال 1975 راهی نیویورک شد و 3 فصل در تیم کاسموس بازی کرد و در طی 64 دیدار برای این تیم 37 گل به ثمر رساند.
پله بعد از بازنشستگی در سال ۱۹۷۷ به عنوان شخصیتی ورزشی فعالیت کرد و مدتی وزیر ورزش برزیل بود.
مهمترین افتخارات پله:
• برترین ورزشکار قرن بیستم به انتخاب کمیته بین المللی المپیک
• بهترین بازیکن جام جهانی 1970
• مرد سال فوتبال آمریکای جنوبی 1973
• قهرمان جام جهانی 1958، 1962 و 1970
• قهرمان جام بین قاره ای با سانتوس 1962 و 1963
• رکورددار گلزنی در بازی های رسمی با 1281 گل
• 92 بازی ملی، 77 گل
• حضور در جام جهانی: 4 دوره (1958، 1962، 1966 و 1970) - 14 بازی، 12 گل

کتاب صوتی

رایگان

حجم : 29.9 مگا بایت

طول صدا : 73 دقیقه

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 8

کاربر گرامی، برای مطالعه این کتاب ابتدا می بایست نرم افزار کتابخوان فراکتاب را دانلود و نصب نمایید.جهت دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید.
دریافت نسخه iOS دریافت نسخه اندروید