0

راهکارهای قطعی برای افزایش تمرکز

افزایش تمرکز | فراکتاب
بازدید 132

افزایش تمرکز یعنی اینکه فرد بتواند توانایی توجه و اراده‌‌اش را در همسو کردن و کنترلِ توجه خود را تقویت کند.

تمرکز چیست؟

تمرکز یعنی تواناییِ متمرکز کردن ذهن بر روی یک موضوع، شیء یا فکر و بیرون راندن تمام افکار، ایده‌ها، احساسات و هیجان‌های نامربوط از ذهن. تمرکز یعنی به‌جایِ از این شاخه به آن شاخه پریدن و از دست دادن توجه، زمان و انرژی، در هر زمان تنها یک کار انجام بدهیم.

در هنگام تمرکز، تنها «یک فکر» ذهن فرد را اشغال می‌کند و تمام انرژی ذهن بر همین فکر واحد متمرکز می‌شود.

افزایش تمرکز با کتاب کار عمیق | فراکتاب

همه ما دوست داریم در کارهایمان بهترین باشیم و بتوانیم بیشترین بازدهی را داشته باشیم و توانایی‌های خود را در بالاترین سطح ارائه بدهیم همیشه عواملی مانند افکار، احساسات گوناگون و صداهای مزاحم وجود دارند که باعث حواس پرتی میشوند و نمی‌گذارند روی کارمان تمرکز کنیم.

البته برای کسبِ تواناییِ فرمان دادن به ذهن و کنترل کردن تمرکز و توجه، به آموزش نیاز داریم.

برای افزایش  تمرکز روی کارها روش های مختلفی وجود دارد که من در این مقاله، چند مورد از بهترین روش هایی که قبلا توسط افراد مختلف آزمایش شده را بیان میکنم.

اگر شما هم نمی توانید بیش از چند دقیقه بر روی یک مسئله خاص متمرکز شوید و یا نمیتوانید در برابر مسایل و مشکلات زندگی ذهن خود را دسته بندی و جم و جور کنید و در واقع با تمرکز روی آنها فکر کنید این مقاله قطعا برای شماست.

همه ما باید این واقعیت را بدانیم که مغز هم مثل عضله است و مثل سایر عضلات بدن به تمرینات هفتگی احتیاج دارد تا بتواند قدرت تمرکز خود را بهبود بخشد و یک شبه یا یک دفه ای ذهن متمرکز نمیشود و باید در تمرین کردن مداومت داشت و صبر داشته باشیم.

در ادامه این مطلب به چند نمونه از تمرین های افزایش تمرکز حواس اشاره خواهیم کرد که امکان دارد به ظاهر، خسته کننده و یکنواخت به نظر برسند ولی در عمل بسیار موثر هستند. چنانچه در انجام آن ها پشتکار و اراده به خرج دهید، بزودی در میابید که این تمرینات بسیار با ارزش هستند و نیروی تمرکز ذهن شما را افزایش می‌دهند.

افزایش تمرکز با کتاب کار عمیق | فراکتاب

۴ تمرین کاربردی برای افزایش تمرکز 

تمرین شماره ۱ برای افزایش تمرکز

کتابی را انتخاب کنید، یک صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف را بشمارید. یک بار ديگر این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید که شمارش را درست انجام داده اید. در آغاز کار با یک پاراگراف آغاز کنید و هنگامیکه این تمرین براي شما اسان تر شد، تمام کلمات یک صفحه را بشمارید. شمارش را بطور ذهني و با حرکات چشم هایتان انجام دهید.

تمرین شماره ۲

روی یک صندلی راحت بنشیند و ببینید چه قدر میتوانید بدون حرکت بمانید. این کار به آن آسانی که فکر می کنید، نیست. شما مجبورید تمام توجه تان را به بی حرکت نشستن روی صندلی جلب کنید. مراقب باشید هیچ یک از ماهیچه های بدن تان حرکت نکند.
ابتدا ممکن است تنها پنج دقیقه بتوانید بدون حرکت بمانید، ولی آرام آرام حتی میتوانید به ۱۵ دقیقه در روز هم برسید. خود را به زور روی صندلی نگه ندارید، زیرا باید کاملاً حس ارامش کنید. هنگامی که بتوانید روی بدن خود تسلط داشته باشید، میتوانید امیدوار باشید که ذهن تان را هم رام کنید.

تمرین شماره ۳

روی صندلی به گونه ای بنشینید که سر اندکی بالا و چانه تان رو به جلو و شانه هایتان به عقب مایل باشد. دست تان را همسطح شانه تان بالا برده و به طرف جلو اشاره کنید. به مدت یک دقیقه به انگشتان دست تان خیره شوید. همین کار را با دست چپ هم انجام دهید. زمان انجام این کار را آرام آرام افزایش دهید. با این شیوه بعد از مدتی متوجه می شوید میتوانید براحتی روی کاری متمرکز شوید.

تمرین شماره ۴

در طول شبانه روز از هرگونه فشارهای تندخو به گونه ای که چه بسا ماهیچه هایتان را درگیر کند و سبب کشیدگی آن ها شود خودداری کنید. تلاش داشته باشید ارامش خود را حفظ کنید و در محیطی آهسته قرار بگیرید که دچار استرس نشوید, دوری از استرس و کاهش استرس به افزایش تمرکز حافظه کمک ميکند .

معرفی کتاب برای افزایش تمرکز

کتاب کار عمیق به جرعت میتواند گفت یکی از بهترین کتاب هایی که در باب تمرکز و افزایش قدرت تمرکز نوشته شده کتاب کار عمیق است. کال نیوپورت نویسنده‌ی کتاب کار عمیق دکترای مهندسی برق و علوم کامپیوتر دارد. حوزه‌ی اصلی فعالیتش تئوری سیستم‌های توزیع و الگوریتم‌های سیستم‌های ارتباطی است. به قول خودش برای اثبات قضایا نسبت به تدوین کد بیشتر وقت می‌گذارد. تا به امروز، بیش از ۶۰ مقاله منتشر کرده. در دنیای نویسندگی اما کال نیوپرت بیشتر دنبال موضوعاتیست که نشان دهد تکنولوژی چه تاثیراتی بر جامعه داشته.

کتاب کار عمیق | فراکتاب

خرید کتاب کار عمیق

کتاب کار عمیق را نشر شمشاد با ترجمه بسیار روان که توسط محمدجواد شیری بازنچه ترجمه شده، منتشر کرد. برای خرید کتاب کار عمیق با تخفیف، اینجا را کلیک کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *