خرید و دانلود کتاب تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان

ناشر: سوره مهر

نویسنده:

ویراستار: نیوشا صدر

کتاب الکترونیکی تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان

حجم دانلود: 9.0 مگا بایت
توضیحات درباره کتاب

معرفی کتاب تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان

این کتاب «تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان» نوشته حسن زندباف با حیطه موضوعی موسیقی و تاریخ نقد موسیقی با بهره گیری از کتابهای مرجع موسیقی همچون «تاریخ موسیقی کنارز» knaurs و«دایره المعارف موسیقی- فرهنگ الفبایی» ullstein lexicon der musik نوشته شده که در سراسر دانشگاه های موسیقی در اروپا تدریس می شود.

شناخت تاریخچه تحولات اجتماعی و فرهنگ ملل مختلف، دیدی جامع درمورد چگونگی تکامل و بلوغ آن جامعه به دست می دهد. یکی از لوازم شناخت و درک موسیقی، آگاهی از چگونگی پیدایش ریشه های موسیقی و سازهای هر منطقه جغرافیایی است.

برای حصول این شناخت، علاوه بر تحقیق و تفحص در مورد موسیقی و منابع به جا مانده از آثار بزرگان هر قوم، باید در مورد عادت ها و سنت های آن جامعه نیز اطلاعاتی به دست آورد.

کتاب «تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان»، نوشته حسن زندباف، با بررسی چگونگی پیدایش موسیقی و روند تحولات آن در نقاط مختلف دنیا، اطلاعات جامعی در مورد موسیقی و سرچشمه های آن ارائه می دهد.

در بخش اول، نویسنده نگاهی گذرا به تاریخ موسیقی و فرهنگ جوامع گذشته دارد.  در این بخش که عمدتاً مربوط به ملل کهن آسیایی و آفریقایی می شود، در مورد چگونگی به وجود آمدن سازها و ایجاد اصوات مطالبی ارائه شده است.

در بخش دوم، اطلاعاتی در مورد موسیقی ایران و خاورمیانه ذکر شده است. در قسمت های بعدی نویسنده به بررسی موسیقی غرب و چگونگی شکل گیری
آن در تمدن روم و یونان اشاره کرده است.

کتاب همچنین حاوی اطلاعاتی در خصوص موسیقی کلیسا و دوره رنسانس، اُپرا، پیدایش نت موسیقی و موسیقی عصر باروک است. در بخش پایانی هم توضیحاتی در مورد موسیقی معاصر و سبک های جدید موسیقی ارائه شده است. کتاب نثری روان دارد و به فراخور مطالب، از تصاویر خوبی بهره گرفته است. یکی از نقاط قوت این کتاب، بررسی ارتباط بین موسیقی و سازهای هر منطقه جغرافیایی با دیگر تمدن ها و ملل دنیاست. استفاده از منابع و مراجع معتبر، که لیست آن ها در ابتدای کتاب آورده شده است، این کتاب را تبدیل به مرجعی قابل اطمینان برای علاقه مندان موسیقی می نماید. 

حسن زندباف، بدون هیچ تعصب و نگاه جانبدارانه، موسیقی ایران و خاورمیانه را تحلیل کرده و برخلاف دیگر نویسندگان، سعی در اثبات مالکیت و یا عدم مالکیت یک جامعه بر سازها و یا نواهای موسیقی را ندارد و به عقیده او هنر محصولی است که متعلق به فرد یا دوره خاصی نیست و چون اندیشه انسانی در هیچ محدوده ای بسته نمی شود، نباید بر سر آن جدل داشت.

مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
398
کنگره :
‏‫‬‭‬‭ML160‏‫‭/ز9ت2 1388‬
دیویی :
‏‫‬‭‬‭780/9
کتابشناسی ملی :
‏‫‎1‎2‎4‎6‎9‎8‎8‬
شابک :
‏‫‬‭978-964-506-518-6
سال نشر :
1388
خرید نسخه چاپی :
خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر :
نظرات درباره کتاب تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان
شما اولین نفری باشید که درباره این کتاب نظر می دهید.