خرید کتاب کار من بود

چگونه مشروطه به کودتا ختم شد

کتاب الکترونیکی کار من بود

حجم دانلود: 22.4 مگا بایت
توضیحات درباره کتاب

معرفی کتاب کار من بود

کتاب کار من بود، با سرنوشتی عجیب به دست شما رسیده است. نخستین بار، در پایان نگارش آن، منزل نگارنده آتش گرفت و هر آنچه آمادۀ تحویل کرده بودم، سوخت! عزم خود را جزم کردم تا بار دیگری کار را به سرانجام برسانم، ولی این بار نیز بعد از چند ماهی کار و تلاش، سارقی به وسایل ذخیرۀ اطلاعاتم شبیخون زد و بلای جان این کتاب شد! بی شک اگر دل گرمی های حجت الاسلام همتی و یاری جناب آقای احمدرضا کریمی نبود، انگیزه ای برای نگارش این کتاب، آن هم برای سومین بار، وجود نداشت.

 به هر حال، آن قدر نگارش این اثر که اولین جلد از مجموعۀ بررسی تاریخ پهلوی به حساب می آید، به تأخیر افتاد تا در روز دوشنبه، ۳اردیبهشت ۱۳۹۷، رضاشاه سر از خاک بیرون کشید و چالشی تاریخی سیاسی را رقم زد. در این میان، بودند و هستند افرادی که با گرایش های سیاسی (بخوانید سیاست زده) خود دست به قرائت (بخوانید مصادره) تاریخ معاصرایران می زنند و نتیجتاً مجموعه ای از تضادها، تناقض ها، قضاوتها و حتی دروغ های فاحش را در چنین فضایی خلق می کنند. متأسفانه باید اعتراف کنیم که سایۀ عوام زدگی نیز در بازخوانی و نقد تاریخ، گاه چنان سنگین می شود که هرگونه تحقیق و پژوهشی خارج از این مدار را به مثابۀ بدعت و خطا معرفی و طبقه بندی می کند!

گزیده کتاب کار من بود

پس از ناصرالدین شاه، پسرش مظفرالدین میرزا که به هنگام فوت پدر مردی سالمند و علیل بود، از سال ۱۲۷۵ تا ۱۲۸۵ش بر تخت سلطنت تکیه زد. شاه جدید از همان ابتدا تلاش خود را برای تحقق آرزوی قلبی اش، یعنی مسافرت به اروپا آغاز کرد و کمبود نقدینگی خود را هم با وام های متعدد خارجی جبران می کرد.

ابتدا از روسیه وامی معادل ۴/ ۲میلیون لیرۀ انگلیسی و با پنج درصد بهره و تضمین بازپرداخت از طریق عواید گمرکیِ بنادر عمدۀ کشور گرفته شد و سپس وام های دیگری برای تأمین هزینۀ سفر بعدی فرنگ از پی آمد. در این میان، برای پرداخت غرامت به شرکت تنباکوی رژی که قرارداد آن را ناصرالدین شاه لغو کرده بود، کشور مجبور شد وامی دیگر بگیرد. میزان وام های خارجی ایران، بیست سال بعد، به معادل ۸/ ۶میلیون لیرۀ انگلیسی رسید که ۶/ ۲میلیون لیرۀ آن بدهی به انگلستان بود.


مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
230
کنگره :
DSR1311‬‬
دیویی :
955/074
کتابشناسی ملی :
7609481
شابک :
978-622-7629-09-5‬‬
سال نشر :
1400
نظرات درباره کتاب کار من بود
شما اولین نفری باشید که درباره این کتاب نظر می دهید.