کتاب دوست داشتن از عشق برتر است

3 از 1 نظر

ناشر: شمشاد

نویسنده:

موضوعات:

کتاب الکترونیکی دوست داشتن از عشق برتر است

حجم دانلود: 246.3 مگا بایت
صفحات کتاب : 92

معرفی کتاب دوست داشتن از عشق برتر است

کتاب دوست داشتن از عشق برتر است برگزیده‌ای است از کتاب «کویر» به قلم «دکتر علی شریعتی». دکتر شریعتی تفاوت عشق و دوست‌داشتن را اینگونه بیان می‌کند: عشق یک جوشش کور است و پیوندی از سر نابینایی. اما دوست داشتن پیوندی خودآگاه و از روی بصیرت روشن و زلال. عشق بیشتر از غریزه آب می خورد و هرچه از غریزه سر زند بی‌ارزش است و دوست داشتن از روح طلوع می‌کند و تا هرجا که یک روح ارتفاع دارد، دوست داشتن نیز همگام با آن اوج می‌یابد. عشق در غالب دل‌ها، در شکل‌ها و رنگ‌های تقریباً مشابهی، متجلی می‌شود و دارای صفات و حالات و مظاهر مشترکی است، اما دوست داشتن در هر روحی جلوه‌ای خاص خویش دارد و از روح رنگ می‌گیرد و چون روح ها، برخلاف غریزه‌ها، هرکدام رنگی و ارتفاعی و بعدی و طعم و عطری ویژه‌ی خویش دارد، می‌‌توان گفت که به شماره‌ی هر روحی، دوست داشتنی هست.


گزیده کتاب دوست داشتن از عشق برتر است


عشق، در هر رنگی و سطحی، با زیبایی محسوس، در نهان یا آشکار، رابطه دارد. چنانکه شوپنهاور میگوید: «شما بیست سال بر سن معشوقتان بیفزایید، آنگاه تأثیر مستقیم آنرا بر روی احساستان مطالعه کنید»!

اما دوست داشتن چنان در روح غرق است و گیج و جذب زیبایی های روح که زیبایی های محسوس را به گونه ای دیگر می بیند. عشق طوفانی و متلاطم و بوقلمون صفت است، اما دوست داشتن آرام و استوار و پر وقار و سرشار از نجابت.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب دوست داشتن از عشق برتر است

مشخصات کتاب دوست داشتن از عشق برتر است

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 92

کنگره : ‏‫‭BP233/7‏‫‭/ش4ک9041 1396

دیویی : ‏‫‭297/48‬

کتابشناسی ملی : 4653416

شابک : 978-600-8392-23-1

سال نشر : ‏‫1396

نظرات درباره کتاب دوست داشتن از عشق برتر است