خرید کتاب شیرین تر از شکر (جلد سوم) پاییز

365 داستان کهن ایرانی

کتاب الکترونیکی شیرین تر از شکر (جلد سوم) پاییز

حجم دانلود: 4.6 مگا بایت
توضیحات درباره کتاب

معرفی کتاب شیرین تر از شکر (جلد سوم) پاییز

کتاب شیرین تر از شکر (جلد سوم) پاییز شامل 365 داستان کهن ایرانی؛ فصل پاییز با 76 داستان می باشد. این مجموعه بازنویسی داستان های کهن فارسی است که ابوالفضل هادی منش آن را برای نوجوانان بازنویسی کرده است. کتاب شیرین تر از شکر 365 حکایت کهن را برای گروه سنی نوجوان و جوان در خود دارد که می تواند هر حکایت آن برای یک روز خوانده شود و تمام روزهای سال با آن سپری شود.

محمدحسین صلواتیان تصویرگری مجموعه «شیرین تر از شکر» را انجام داده و تصاویر را با توجه به متن برای مخاطب خلق کرده است. همچنین سعید دین پناه نیز امور گرافیکی کار را بر عهده داشته است.

گزیده کتاب شیرین تر از شکر (جلد سوم) پاییز

تاجری، همۀ برده های فروشنده ای را به هزار دینار خرید؛ امّا میان تاجر و فروشنده، اختلافی ایجاد شد. فروشنده می گفت: «من باید فقط یک دینار به تو پس بدهم » ولی تاجر می گفت: «یک دینار و یک قیراط باید به من پس بدهی» و از صبح تا نماز ظهر با هم بحث کردند. تاجر فریاد می زد و بر حق خود پافشاری می کرد و به هیچ طریقی از حقِّ خود نمی گذشت. 

فروشنده تسلیم شد و یک دینار و یک قیراط به او داد. تاجر، دینار و قیراط را گرفت و رفت. هر کسی که تاجر را می دید، به خاطر اینکه از یک قیراطِ ناچیز چشم پوشی نکرده و آن همه جنجال به پا کرده بود، او را سرزنش می کرد. شاگرد فروشنده به دنبال تاجر رفت و به او گفت: «ای تاجر محترم دستمُزد مرا فراموش کردی.» تاجر، آن قیراط را به شاگرد فروشنده داد. وقتی شاگرد بازگشت، فروشنده عصبانی شد و گفت: «این مرد، از صبح تا ظهر به خاطر یک قیراط، داد و فریاد کرد و بینِ مردم فکر آبروی مرا نکرد. حالا آن قیراط را به تو بخشید؟! این سخاوت و بخشندگی، با آن خساست جور در نمی آید!»

فروشنده، برای این که از کار تاجر سر در بیاورد، به دنبال او رفت. وقتی به او رسید گفت: «از کاری که کردی بسیار تعجّب کردم. از صبح تا ظهر به خاطر یک قیراط داد و فریاد کردی و از آن نگذشتی؛ ولی وقتی آن را از من گرفتی، به عنوان دستمُزد به شاگردم دادی! دلیل این کارَت چیست؟» 

تاجر گفت: «تعجّبی ندارد. من یک تاجر هستم و تجارت، آداب و رسومی دارد. یکی از آداب تجارت این است که در وقت معامله، به هیچ عنوان نباید ضرر کُنی، زیرا حتّی اگر یک درْهَم ضرر کنی، مانند این است که نصف عُمرت را در ضرر و خسارت به سر بُرده ای. یکی دیگر از آداب تجارت این است که در وقت دادن دستمُزد به شاگرد، باید سخاوت به خرج دهی و دستمُزد او را پرداخت کنی. زیرا اگر تاجر دستمزد شاگرد را ندهد، مانند این است که خودش بر ناجوانمَردی خود، شهادت داده است. پس من با این کار، نه در عمرِ خود خسارت دیدم و نه شهادت بر ناجوانمَردی خود دادم...

مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
132
کنگره :
‏‫‭PIR8299 /‮الف‬43433‏‫‬‮‭ش9
دیویی :
‏‫‭[ج]8‮فا‬3/62
کتابشناسی ملی :
5591118
شابک :
‏‫‬‮‭978-964-202-465-0
سال نشر :
1394
نظرات درباره کتاب شیرین تر از شکر (جلد سوم) پاییز
شما اولین نفری باشید که درباره این کتاب نظر می دهید.