کتاب همافر

4.3 از 3 نظر

کتاب الکترونیکی همافر

حجم دانلود: 4.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 412

خاطراتی که در این کتاب ذکر شده، فقط بخش کوچکی از فعالیت های انقلابی اشخاصی است که در سطوح مختلف ارتش شاهنشاهی اعم از نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی به جریان افتاد.

حوادث مندرج در این نوشتار، مربوط به اتفاقاتی می شود که در ایستگاه رادار جزیره کیش، پایگاه هوایی مشهد، ایستگاه رادار بابلسر و مکان های مختلفی از تهران رخ داده است.

اگر نویسندگان و محققین موفق به بررسی و نگرش حوادث مربوط به انقلاب اسلامی در ارتش شاهنشاهی بشوند، خواهند دید اعتقادات دینی تا چه وسعتی و با چه عمقی در میان افراد نیروهای نظامی گسترش و نفوذ داشته و سبب چه میزان فعالیت های انقلابی شده است؛ در آن صورت نظرات و نگاه تازه ای نسبت به ارتش رژیم گذشته پیدا کرده و دلایل اصرار گروهک ها بر انحلال ارتش در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و تایید و تعریف حضرت امام(ره) از ارتش را درک خواهند کرد.

فعالیت های شهید سرلشگر کلاهدوز و دوستانشان در گارد شاهنشاهی،
فعالیت های شهید سپهبد صیاد شیرازی و همکارانشان در یگان های مختلف نیروی زمینی،
فعالیت های شهید سرلشگر بابایی و دوستانشان در پایگاه هشتم شکاری اصفهان،
فعالیت های مرحوم حاج آقا کرمانی،
امیرعطاءالله بازرگان،
امیرحسین مرآتی،
شهید سرهنگ شاه حسینی،
سرهنگ خداوردی،
سرهنگ پورانی و دوستانشان در پایگاه سوم شکاری همدان
و ...
حکایت از گستردگی مجاهدات ها و تلاش های چهره های مومن و معتقد نظامی در سراسر ارتش شاهنشاهی بوده است.

مهدی نوروزی راوی در گفت و گویی که درباره خاطرات خود داشته است، می گوید:
در زندگی من اتفاقاتی وجود داشت که هم سرنوشتم را تغییر داد و هم به نظرم برای روایت در تاریخ باید عنوان شود. در سال ۵۱ من به همراه تعدادی از همکارانم برای گذراندن یک دوره آموزش نظامی به مدت ۱۷ ماه به انگلستان اعزام شدم.

این سفر را در حالی می رفتیم که حس می کردیم نماینده حکومتی هستیم که دروازه تمدن بزرگ بشری است اما در همان مدت اقامت بود که رفته رفته متوجه شدیم آنچه در قالب تبلیغات به ما گفته می شد چیزی جز برخی تبلیغات پوچ نیست. در واقع نه کسی ما را می شناخت و نه اهمیتی به ما می داد. این سرآغاز یک تحول بزرگ در زندگی ما بود که با نوعی احساس خالی شدن همراه بود.

نوروزی ادامه می دهد:
در برگشت به ایران ماموریت من و یکی از دوستانم به جزیره کیش اختصاص یافت. در این جزیره بود که در هنگام سفرهای نوروزی خانواده سلطنتی با رفتارهای غیر متعارف و عجیب آن ها آشنا شدیم.

در همین حین بود که کتاب های دکتر شریعتی و نوارهای سخنرانی آقای فلسفی نیز به دست ما می رسید و آگاهی ما را نسبت به آنچه در پیرامونمان رخ می داد افزایش می داد و رفته رفته به این نتیجه رسیدیم که باید برای نجات کشور کاری کنیم و این مصادف شد با انتقالم به مشهد.

این همافر بازنشسته در ادامه روایتش از خاطراتش در این کتاب می گوید:
در مشهد با شهید اندرزگو و مقام معظم رهبری آشنا شدم. این آشنایی تا جایی رسید که هفته ای دو بار تا پیش از دستگیری ایشان برای تدریس زبان انگلیسی به آقا به منزلشان در مشهد می رفتم. بعد از آن [دستگیری رهبری] نیز به سید علی اندرزگو کمک کردیم تا ابزار ترور شاه را وارد ایران کند و به کیش منتقل کند که در نهایت با ترور او این ماموریت نیز ناکام ماند.

به گفته نوروزی این خاطرات جدای از اینکه اطلاعات بکر و دست اولی درباره زندگی مقام معظم رهبری و شهید اندرزگو در سال های قبل از پیرزوی انقلاب دارد، به شکلی بدیع به جریان شناسی حرکت سیاسی همافران نیروی هوایی در ایام مبارزات منجر به پیروزی انقلاب اسلامی نیز پرداخته است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب همافر

مشخصات کتاب همافر

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 412

کتابشناسی ملی : 3811122

شابک : ‫‬‭978-600-03-0133-0

سال نشر : 1394

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

شابک دیجیتال : 978-600-03-1463-7

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات درباره کتاب همافر

98901****4450

سلام خیلی ممنون این نرم افزار رو طراحی کردید واقعا عالیه خسته نباشید میگم ب دست اندرکاران باتشکر

1396/10/10

پاسخ
98917****8539

نه..چون هزینه کاغذ و نقل و انتقال نداره..
قطعا هزینه کمتر خواهد شد.

1395/12/25

پاسخ
98938****9179

سلام خرید این کتاب ها نظر شرعی مشکل نداره؟
چون داخل کتابفروشی ها با قیمت بالاتری هستند

1395/11/22

پاسخ