کتاب راز کانال کمیل

حکایت حماسه رزمندگان گردان کمیل و شهید ابراهیم هادی در فکه

4.5 از 16 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 7.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 152

خلاصه کتاب راز کانال کمیل

معرفی کتاب راز کانال کمیل

کتاب راز کانال کمیل روایت پنج روز مقاومت رزمندگان گردان کمیل، در کانال دوم فکه است که به همت گروه فرهنگی انتشارات شهید ابراهیم هادی تدوین شده است. در سال ۱۳۵۹ توسط دشمن و به دست مهندسان فرانسوی کانالی به طول ۹۰ کیلومتر و عرض ۵ متر و ارتفاع ۴ متر کاملاً حرفه ای و مهندسی شده حفر شد. این کانال در منطقه حمرین معروف به کانال حمرین و در منطقه شرهانی معروف به کانال شرهانی و کمیل و در خاک عراق معروف به کانال بجلیه است.

این کانال منحصر به فرد و دارای چند سه راهی و چهار راهی می باشد که برای موانع و پیشروی رزمندگان اسلام حفر شده بود که سیصد نفر از گردان حنظله در یکی از کانال ها محاصره شدند و اکثراً با آتش مستقیم دشمن یا تشنگی مفرط به شهادت رسیدند.

کتاب راز کانال کمیل به بیان خاطرات رزمندگان و بازماندگان این کانال می پردازد. برخی از عناوین خاطرات کتاب راز کانال کمیل عبارند از: «شناسایی»، «آخرین ساعات»، «جلسه توجیهی»، «اولین درگیری»، «کانال اول»، «خاکریزهای ب شکل»، «فرماندهی ابراهیم هادی»، «نماز جماعت»، «داخل میدان مین» و «اتمام حجت».

راوی حوادث کتاب سردار رمضانی یکی از رزمندگان حاضر در آن حماسه است که بعد از شهادت یارانش در حالی که به شدت مجروح بوده است، به همراه چند نفر دیگر از مجروحین می توانند به سمت نیروهای خودی برگردند و حالا بعد از گذشت سال ها از وقوع آن حماسه روایتگر راز جاودانگی شهدای کمیل باشد. زبان روایت کتاب راز کانال کمیل دلنشین و بدون تکلف است. علاوه بر آن سیر روایت حوادث از ابتدای جنگ تحمیلی تا تشکیل گردان کمیل و حضور آن در عملیات والفجر مقدماتی به حدی دقیق و جز به جز بیان شده است که می تواند مخاطب را با خود همراه
کند.

 پاورقی های کتاب راز کانال کمیل یکی دیگر از وجه تمایزهای این اثر است که در آن بخش زیادی از اصطلاحات نظامی، اطلاعات مرتبط با عملیات های دفاع مقدس و برخی از رخداد های مهم دوران جنگ تحمیلی تشریح شده است که باعث روشن شدن ذهن خواننده نسبت به حوادث و رویدادهای روزهای پرشکوه دفاع مقدس است. بخش پایانی کتاب راز کانال کمیل نیز به عکس های یادگاری رزمندگان گردان کمیل و شهدای تفحص شده از کانال کمیل اختصاص یافته است.  

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 152

کنگره : ‫DSR1606‭‬‭ /و2‫‭ر2 1393

دیویی : 955/0843

کتابشناسی ملی : 3764756

شابک : 978-600-7841-02-0‬‬

سال نشر : 1393

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات

98912****0521

عالی، برای ماکه بازدید کردیم و خصوصاً که کسی توضیح نداده بود برامون

1397/1/8

پاسخ
98903****8315

برای کنجکاوی خوبه

1396/2/9

پاسخ
98912****6313

عالی

1396/1/25

پاسخ