کتاب مشتاقی و محجوری

معرفی توصیفی برترین آثار مولفان مهدوی به انضمام ذکر برخی از تشرفات

5 از 3 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 1.3 مگا بایت
صفحات کتاب : 455

خلاصه کتاب مشتاقی و محجوری

اگر می خواهید بدانید می شود با امام زمان دیدار کرد یا نه این کتاب را از دست ندهید
بررسی مسئله دیدار با امام زمان(عج)، کتابشناسی کتب مهدوی، حکایات خواندنی درباره امام عصر(عج)

مشتاقی و مهجوری» دارای 4 فصل از جمله «معرفی برخی از کتب گران سنگ مهدوی»، «گذری بر زندگانی علما و مولفان بنام مهدوی»، «شرح برخی از تشرفات خاص» و «حسن ختام» است، همچنین این کتاب به معرفی توصیفی برترین آثار مولفان مهدوی به انضمام ذکر برخی از تشرفات پرداخته است.

در فصل اول این کتاب درباره «یادگار جاودانه مذهب امامیه»، آمده است:

غیبت نعمانی، یکی از کهن ترین کتاب هایی که در موضوع غیبت امام عصر (ع) به دست ما رسیده است، «کتاب الغیبة» عالم و محدث بزرگوار، ابوعبدالله محمدبن ابراهیم نعمانی معروف به ابن ابی زینب است.

در نیمه اول سده چهارم قمری، آنگاه که غیبت حضرت مهدی (ع) به درازا کشید، به ویژه پس از در گذشت آخرین نایب از نایبان چهارگانه ابوالحسن سیمری و پایان دوره غیبت صغرا و فرارسیدن غیبت کبرا، آشفتگی فکری و تزلزل اعتقادی فراوانی در تفکر شیعی پدید آمد؛ بسیاری دچار شک و سرگردانی، تردید و پریشانی شده و برخی به اعتزاف و حتی به انکار برخاسته و تعدادی هم راه ارتداد در پیش گرفتند.
از همین رو نعمانی، جهت استحکام بخشیدن به بنیان ها و باورهای شیعی و همچنین برای پاسخ گویی به نیازهای اعتقادی شیعیان در امر امامت و راز غیبت و در یک کلام هدایت مردم به سوی حق و حقیقت، کتاب جاودانه خود «الغیبة» (=غیبت) را تألیف کرد.

نعمانی، انگیزه تألیف کتاب خود را در مقدمه چنین آورده است: «من امروز گروه هایی را می بینم که به مذهب شیعه منسوب و به پیامبر (ص) و خاندان او وابسته اند؛ به اصل امامت اعتقاد دارند و به آن چنگ زده اند؛ اما متأسفانه دچار تفرقه و چند دستگی در مذهب شده اند، پاره ای درباره امام غلو کرده، برخی بسیار کوتاه آمده و جز اندکی، بقیه در مورد امام زمان خود و ولی امر و حجت پروردگارشان به شک افتاده و دو دل شده اند، در حالی که خداوند او را به علم خود برگزیده است.

من در روایات منقول از امامان راستین (ع) به این سخن برخوردم که آنان امر کرده اند به کسی که خداوند بهره ای از دانش به وی عطا کرده و به اسرارس که دیگران نمی دانند، آگاهش ساخته، تا آنچه را بر برادران دینی او مشتبه گشته، برایشان روشن کرده و در سرگردانی ها و حیرت ها، آنان را به راه راست و درست هدایت کند و از وادی تردید به سوی روشنایی و یقین بیرون کشد، پس خواستم به وسیله ذکر روایاتی از پیشوایان دین به خداوند تقرب جسته باشم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 455

کنگره : BP51/35‏‫‬‭/ب4م5 1388

دیویی : ‏‫‬‭297/959

کتابشناسی ملی : 1829462

شابک : 978-964-2918-15-7‬

سال نشر : 1388

نظرات

98930****1501

خیلی خوب

1396/11/30

پاسخ
98930****2703

عالی

1396/11/27

پاسخ
98919****8396

ممنون

1396/10/27

پاسخ