1 / 3

فرهنگ واژه های نمایش های ایرانی

ناشر : افراز

نویسنده :

موضوعات


دانلود کتاب فرهنگ واژه های نمایش های ایرانی

نوع محصول: کتاب‌الکترونیکی
حجم دانلود: 4.4 مگا بایت
صفحات کتاب : 491
34,370 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

... در این زمانه، غالب دانشجویان و هنرمندان جوان ما میانه ی چندان محکم و خوبی با تفکر فلسفی، ابعاد فنی و اهمیت واژگان تجریدی هنر خود ندارند و اکثریت قریب به اتفاق تعاریف آن ها از واژه ها، شکل ها و پدیده های هنری، بیشتر امری فردی، حسی و ذوقی است تا عقلی و علمی و اصولی و از همه بدتر با خلاقیت های فرهنگ شفاهی، آیین ها، مراسم و دستاوردهای هنری و ملی نیاکان خود کمتر آشنا هستند.

بنابراین برای دوری از هر نوع تشتت معنایی، سوءتفاهم فکری، خطای هنری فرهنگی، باید در تعریف درست پدیده ها، انتقال صحیح مفاهیم هنری و تشریح معنای دقیق واژگان آن کوشا بود تا دو سوی فرستنده و گیرنده ی زبان هنر نمایش به خلط مبحث و سوءتعبیر دچار نشوند.

اهمیت و جایگاه کتاب فرهنگ واژه های نمایش های ایرانی در این چارچوب قابل فهم و بررسی است. تلاش درخور توجه و احترام نویسنده این است که سر آن دارد تا در یک دسته بندی روشن، مجزا و منظم، همه ی واژه های عینی و ذهنی مربوط به اشخاص، اشیا، شکل ها، قصه ها، مکان ها و معانی مربوط به فرهنگ نمایش ایرانی را توضیح دهد.

پژوهش حاضر از این جهت دارای اهمیت است که جمع آوری همه ی مفاهیم و واژه های مربوط به گونه ها و جلوه های مختلف این هنر، تاکنون با این گستردگی در هیچ کتاب و رساله ای گردآوری، تشریح و تدوین نشده است. بنابراین تألیف چنین مجموعه ای با این حجم و اندازه به خودی خود امری مهم و گران سنگ به حساب می آید ...

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 491

کنگره : PN2951‏‫‬‭/ن63ف4 1388

دیویی : ‭792/0955

کتابشناسی ملی : 1958614

شابک : ‏‫‬‭9789642432387

سال نشر : 1388

فهرست

پیشگفتار
فصل اول: واژه های شبیه خوانی
فصل دوم: واژه های تقلید
فصل سوم: واژه های نمایش عروسکی
فصل چهارم: نمایش واره های زنانه ی ایرانی گنجینه ی پنهان هنرهای نمایشی
فصل پنجم: بازیهای نمایشی، آیین ها، جشن ها، داستانگویی های نمایشگرانه، مراسم، معرکه ها و سایر گونه های نمایش واره های ایرانی
فصل ششم: حرکات موزون نمایشی ایرانی
فصل هفتم: واژه های نمایشی در ادبیات (کلاسیک) فارسی
منابع و مأخذ
کتاب شناسی
مقاله ها و مجله ها
رساله ها
سایت ها و نرم افزارها
فهرست اعلام

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات