کتاب انسان شناسی قرآن

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 816.9 کیلو بایت
صفحات کتاب : 296

خلاصه کتاب انسان شناسی قرآن

کتاب انسان شناسی قرآن، مشتمل بر دوازده جلسه سخنرانی استاد شهید مطهری درباره خداشناسی، جهان شناسی و انسان شناسی قرآن در یک جمع علاقه مند به معارف اسلامی (در زمستان سال1350 و بهار 1351 هجری شمسی) است که چون بخش اعظم آن درباره انسان شناسی است، «انسان شناسی قرآن» نام گرفت.

گرچه برخی مطالب مشترک با سایر آثار استاد در این کتاب دیده می شود، لکن اولاً مطالب نو و بدیع خصوصاً در حوزه عرفان و اخلاق در آن بسیار است و ثانیاً سبک بیان و مثال های مذکور در کتاب، تازه و جدید است.

مهمترین عناوین مباحث این کتاب عبارتند از:
زیبایی های انسان در قرآن،
محرک های معنوی انسان در قرآن،
خودیابی با ذکر خدا،
فلسفه زهد.
دخل و تصرف تنظیم کننده نیز در حد مرتب شدن جملات بوده و همچون تنظیم سایر آثار منتشره پس از شهادت آن حکیم عالیقدر بدون هرگونه حذف و اضافه ای بوده است.

گرچه برخی مطالب مشترک با سایر آثار استاد در کتاب انسان شناسی قرآن دیده می شود، لکن اولا مطالب نو و بدیع خصوصا در حوزه عرفان و اخلاق نیز بسیار است و ثانیا سبک بیان و مثال های مذکور در کتاب، تازه و جدید است. لذا بهره کافی علمی و معنوی نصیب خواننده این اثر خواهد شد.

ترجمه های ذکر شده در پاورقی ها - که داخل کروشه قرار گرفته است - از تنظیم کننده می باشد. نوارهای این سخنرانی ها در دست نیست و تنظیم مطالب روی متنی که در همان زمان از نوار استخراج شده و در اختیار استاد شهید قرار گرفته انجام شده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها انسان شناسی قرآن

مشخصات کتاب انسان شناسی قرآن

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 296

کنگره : ‏‫‬‮‭‭BP104 /‮الف‬8164‏‫‬‭م6 1392

دیویی : ‏‫297/159‭‮‬

کتابشناسی ملی : 3135796

شابک : 978-964-7299-90-9‮

سال نشر : 1392

نظرات درباره انسان شناسی قرآن