کتاب تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر

5 از 2 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 1.3 مگا بایت
صفحات کتاب : 312

خلاصه کتاب تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر

معرفی کتاب تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر

کتاب تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر به کوشش مایزنر و دنیس لانگ ول، با مقدمه ای از سیدنی پولاک و به ترجمه ی منوچهر خاکسار هرسینی از سوی انتشارات افراز منتشر شده است. شاید این پاره از مقدمه ی پولاک درباره ی «تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر» بیش از هر چیز دیگری ما را با کم و کیف آن آشنا می کند: «این کتاب درباره ی بازیگری است و درباره ی خیلی چیزهای دیگر، از نگاه مردی که زندگی اش را با هرس کردن اضافات سپری کرده و کوشیده است تا روند تکوین تخیلات یک بازیگر را روشن کند و به جوهر رفتار او انضباط ببخشد.

سر کلاس درس استاد...

سال ۱۹۳۱ بود که هرولد کلرمن، لی استراسبورگ، استلا ادلر، بابی لوئیز و سنفورد مایزنر «گروپ تیه تر» را در نیویورک بنیان گذاشتند. آن ها همگی متأثر از آرای استانسیلاوسکی بودند، اما با این حال توانستند چیزی را که امروز به عنوان متد بازیگری در آمریکا شناخته می شود، به وجود بیاورند.

البته هر یک از این استادان و مدرسان روش خاص خودشان را داشتند و طی سال ها تدریس شیوه ای خاص را در بازیگری تعلیم دادند. از این حیث، کتابی مثل «تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر» از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و ما را با آموزه های یکی از استادان بنام بازیگری در آمریکا، کسی که بازیگران بسیاری را آموزش داده، آشنا می کند. با این حال، این کتابی نیست که مایزنر آن را در اتاق خودش نوشته باشد، بلکه مستقیم ما را به درون کلاس های درس استاد می برد.

اولین چیزی که در کتاب تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر توجه شما را جلب خواهد کرد، این است که در آن اثری از چرندگویی، رمزگرایی و برخورد نخبه گرایانه درباره ی نظریه ای نیست. بعضی از مباحث آن ممکن است ساده به نظر برسد. تکنیک سندی ممکن است در ظاهر اغفال کننده باشد، اما ساده نیست؛ این سادگی از صراحتی ناشی می شود که او با استفاده از آن تکنیک خود را ارائه می دهد. هر کسی که سعی کرده باشد خیلی جدی و ارادی بر روی صحنه یا در مقابل دوربین کار کند، به خوبی می داند که انجام دادن این کارها اصلاً آسان نیست، دست کم در بیست سال اول.»

گزیده کتاب تکنیک بازیگری سنفورد مایزنر

این قسمت مایزنر را خسته کرده. صدایش به طور مکانیکی بلند می شود، ولی الان همدردی بیش نیست. می گوید: «من تا جایی که لازم است، با شما همدردی می کنم، ولی جای این که به من اوردنگی بزنید و فکر کنید می توانید با این کار از زیر دستم دربروید، خواهش می کنم یک درصد از آن چه را به شما می دهم، به من بازگردانید. من این را نمی پذیرم. این مملکت پر از بازیگرانی است که به طور اعجاب برانگیزی آموزش دیده اند: به وسیله ی من! ولی آن ها کار کردند.

من می گویم: "بازیگری نکنید، تقلب نکنید، تظاهر نکنید؛ کار کنید!" این کار تمرکزتان، ایمان بازیگری تان و چه بسا احساساتتان را تعلیم خواهد داد. سپس شما می توانید سرتان را بالا نگه دارید و بگویید در حال یادگرفتن روش بازیگری هستید و من هم می توانم سر خودم را بالا نگه دارم و بگویم آموزگار شما هستم.»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 312

کنگره : PN2061‏‫‭/م2د4 1390

دیویی : 792/028

کتابشناسی ملی : 2350018

شابک : 9789642435739

سال نشر : 1390

نظرات