کتاب اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (جلد دوم)

خطبه متقین

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 1.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 621

خلاصه کتاب اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (جلد دوم)

اخلاق اسلامی در نهج البلاغه: مجموعه ۲ جلدی از مباحث ناصر مکارم شیرازی درباره شرح خطبه همام در نهج البلاغه امیرالمومنین علیه السلام است که اوصاف ۱۱۰ گانه پرهیزکاران را در آن شرح داده است. این مجموعه توسط یکی از فضلای حوزه جمع آوری شده است.
در اینجا چند نکته را قابل ذکر می دانم:

۱- مجموعه حاضر که در دو جلد تهیه شده و شرح و تفسیری است بر خطبه همام یا خطبه متقین “خطبه شماره ۱۹۳ نهج البلاغه” که جامعترین خطب نهج البلاغه در زمینه اخلاق و تقوی است، و دقت در آن می تواند بزرگترین مددکار ما در ‘سیر و سلوک الی الله’ و ‘تهذیب نفس’ باشد.

۲- جالب اینکه در این خطبه شریفه یکصد و ده صفت از صفات برجسته پرهیزگاران ” مطابق نام علی “ع” به حروف ابجد” است که تجسمی برای این صفات بود، صفاتی که هر یک از دیگری مهمتر و سازنده تر است، و هر یک از این صفات یکصد و ده گانه به طور تفصیل در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته “27 صفت در جلد اول، و ۸۳ صفت در جلد دوم”.

3- یقین داشته باشید هر کس بتواند این اوصاف را در خود زنده کند و به آن متخلق گردد، نور ایمان و حقیقت بر قلب او تابنده خواهد شد، و از این سرچشمه نور و هدایت امیرمومنان “ع” روح و دل او روشن خواهد گشت، و شخصیتی تازه همراه با آرامش و روحانیتی بی نظیر در وجود خود احساس خواهد کرد.

لذا مطالعه دقیق این خطبه نورانی را در زمینه ‘صفات متقین’ که آئینه تمام نمای اخلاق اسلامی است به همه خوانندگان گرامی و پویندگان راه تهذیب نفس مخصوصا جوانان عزیز توصیه می کنم، و موفقیت آنها را در به کار بستن اندرزهای مولای متقیان علی “ع” از خدا خواهانم.

و نیز صمیمانه از آنها می خواهم که دعا کنند ‘نگارنده’ را نیز توفیق الهی یار و مددکار شود تا این راه پر افتخار را همراه شما بپوید.

رکوع و سجده های طولانی پرهیزگاران
(فهم حانون علی اوساطهم مفترشون لجباههم و اکفهم و رکبهم و اطراف اقدامهم).
ترجمه: متقین در پیشگاه الهی به رکوع می روند و جبین و دست و پا به هنگام سجده بر خاک می سایند.

شرح: وقتی آن گونه که ذکر شد آیات خدا را تلاوت می کنند و می شنوند، باید این گونه نیز خضوع و خشوع کنند و به رکوع روند، و اعضا بر خاک مالند، و گویااین اعضاء را فرش زمین می کنند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : اخلاق اسلامی در نهج البلاغه

صفحات کتاب : 621

کنگره : BP۳۸/۰۲‭/م‌۷

دیویی : ۲۹۷/۹۵۱۵

کتابشناسی ملی : م‌۷۱-۵۳۲۶

سال نشر : 1371

نظرات