کتاب تعلیم و تربیت در اسلام

5 از 1 نظر

ناشر: صدرا

نویسنده:

کتاب الکترونیکی تعلیم و تربیت در اسلام

حجم دانلود: 1.2 مگا بایت
صفحات کتاب : 302

معرفی کتاب تعلیم و تربیت در اسلام

کتاب تعلیم و تربیت در اسلام مجموعه‌ای است مشتمل بر کلیه سخنرانی‌های موجود از متفکر شهید آیت‌اللّه‌ مطهری پیرامون «تعلیم و تربیت در اسلام» که از دو بخش تشکیل شده است.  

بخش اول سلسله سخنرانی‌هایی است در جمع دبیران تعلیمات دینی، و بخش دوم بحث‌هایی است که در انجمن اسلامی پزشکان تحت عنوان «تربیت اسلامی» ایراد شده است؛ تاریخ هر دو به سال‌های 1351 و 1352 باز می‌گردد.  

رکن و عنصر اساسی بنیان خانواده و جامعه را تعلیم و تربیت تشکیل می‌دهد. از این رو مکاتب فکری اجتماعی گوناگون، موضع و دیدگاه خود را نسبت به این مسئله بیان کرده‌اند. استاد شهید مطهری در این کتاب، تعلیم و تربیت را از منظر اسلام با توجه به مبانی و اصول مطرح در این مکتب توحیدی توضیح داده‌اند. از جمله موضوعاتی که در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام، مورد توجه قرار گرفته تربیت عقلانی و توأم بودن عقل و علم در مکتب اسلام است. تاریخچه «تعقل از نظر مسلمین» فصل مهمی از این کتاب است که بحث عقل را از حیث تاریخی مورد بررسی قرار می‌دهد. فعل اخلاقی، کرامت نفس، ریشه الهامات اخلاقی، عوامل تربیت، از دیگر موضوعات اساسی در این کتاب است.

بدیهی است که چون در هر دو محفل مذکور درباره یک موضوع سخن رفته است، گاهی مطالب مشترک و البته با بیان‌های مختلف در دو بخش کتاب یافت می‌شود که اغلب مکمل یکدیگر به شمار می‌روند. 

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب تعلیم و تربیت در اسلام

مشخصات کتاب تعلیم و تربیت در اسلام

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 302

کنگره : BP230/18‏‫‬‮‭/م6ت7 1382

دیویی : 297/4837

کتابشناسی ملی : م‌82-20020

شابک : ‏‫‬‭ ‎964-5600-46

سال نشر : 1382

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب تعلیم و تربیت در اسلام