1 / 3

دانلود کتاب شهر بانوان

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 484.7 کیلو بایت
صفحات کتاب : 168
4,500 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

در کتاب شهر بانوان، کریستین دوپیزان که بعنوان یکی از پایه گذاران جنبش حمایت از زنان در تاریخ شناخته می شود به حمایت از این جنسیت در برابر اندیشه های یک جانبه نگر و ادبیات ضد زن قرون وسطی برخاسته و سعی دارد به تبیین جایگاه زن در جامعه مردانه عصر و زمانه ی خویش بپردازد.

شهر بانوان (City Of Ladies) نخستین کتاب در باب دفاع از حقوق زنان است. دوپیزان سعی نموده که از روش دیالکتیکی، که عموما جنبه اقناع کنندگی بیشتری دارد، در کتاب بهره ببرد و خواست های خود را در قالب داستان ساخت شهری آرمانی برای تمامی زنان عفیف و نیک سرشت از ازل تا ابد، بیان نماید. هرچند که مطالب کتاب شهر بانوان عموما نشانگر وسعت اطلاعات دوپیزان است اما در عین حال حاکی از آن است که وی چندان بهره ای از علم منطق و فلسفه نداشته و هرگاه وارد این حوزه می شود، نوشته ها بیشتر حالتی طنز و افسانه گونه به خود می گیرد. از سوی دیگر باید به این امر توجه کرد که وی ناگزیر بوده ملاحظات مذهبی شدید حاکم بر عصر و دوره خود را نیز در نظر گرفته و دست به عصا در این مسیر گام بردارد.

کریستین دو پیزان (Christine De Pisan) در 1364 میلادی در شهر ونیز و در خانواده ای برجسته و شهیر دیده به جهان گشود و در 1430 میلادی در فرانسه درگذشت. پس از درگذشت زود هنگام همسر، کریستین ناگزیر برای سرپرستی سه فرزند و مادر خود به سرودن اشعاری در مدح درباریان فرانسه و نگارش کتاب پرداخت و بدین ترتیب لقب نخستین زنی که از راه نویسندگی امرار معاش کرده را از آن خود کرد. مشهورترین کتاب دوپیزان کتاب پیش رو "شهر بانوان" است.

در تمام طول تاریخ بعضی از کتاب ها جهان را تغییر دادند و شیوه نگاه ما به خودمان و دیگران را دگرگون کردند. آن ها به مباحث، اختلافات عقاید، جنگ ها و انقلاب ها الهام بخشیده اند. آن ها زندگی های بسیاری را ساخته اند و یا تباه کرده اند. حالا نشر روزگار نو برای شما کارهای متفکران بزرگ، پیشگامان، اصلاح طلبان و طالع بینان را فراهم آورده است. ایده هایی که مدنیت را تکان داد و به ما کمک کرد تا آن چه که اکنون هستیم باشیم. (ایده های بزرگ)

در بخشی از شهر بانوان می خوانیم:

چه کسی می تواند زنی با فضیلت و تدبیر بیابد؟ همسر این زن هرگز کمبودی احساس نخواهد کرد. آوازه او در سراسر سرزمینش به گوش می رسد و همسرش به او افتخار می کند، زیرا او همیشه به همسر خویش هر چیز خوب و گرانبهایی را ارزانی می دارد. این زن در جستجوی خرید جامه های پشمین است و باید این کار او را چنین تعبیر کرد که می خواهد خانواده اش را به فعالیتی مفید و سودبخش مشغول سازد، او ضمن رسیدگی به امور خانواده دستی هم بر وظایفش دارد. این زن همچون کشتی بازرگانی است که انواع کالاها را می آورد و تدارک قوت روزانه را می بیند و همیشه مقدار زیادی طعام حتی برای خدمتکارانش وجود دارد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 168

کنگره : PQ

دیویی : 843/2

کتابشناسی ملی : 3053687

شابک : 978-600-6867-32-8

سال نشر : 1391

نظرات