× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
1 / 3

ایران اسلامی در مواجه با تکنولوژی غرب

نوع اثر : کتاب

ناشر : سوره مهر

نویسنده :

صفحات کتاب : 200

کنگره : ‏‫‬‭HM۶۲۱‬‭‏‫‬‭/ھ۸۱۴ ۱۳۹۲

دیویی : ‏‫‬‭۳۰۶/۴۶۰۹۵۵‬

کتابشناسی ملی : ۴۶۹۴۲۳۳

شابک : ‏‫‬‭978-600-03-0540-6

سال نشر : 1392

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

دریافت این اثر

کتاب‌الکترونیکی 7,500 تومان

خرید نسخه چاپی

خلاصه اثر

فصل اول به کهن‏ ترین سنت فلسفی ایران، یعنی «فلسفه اسلامی»، اختصاص یافته است که چهره ‏های شاخصی چون سید حسین نصر و حضور استادانی چون مهدی گلشنی، حجت‏ الاسلام خسروپناه، و جمیله علم‏ الهدی و بیش از همه با ارائه و مقاله بدیع حجت‏ الاسلام پارسانیا ظهور پُررنگی داشتند.

فصل دوم به سنت معاصر پُرنفوذ دیگری اختصاص یافته که در سال‏ های پس از انقلاب مهم‏ترین پرچم‏دار بحث از معضل تکنولوژی در ایران معاصر بوده است. سنت «تکنولوژی به مثابه گشتل» که با جدی گرفتن تأملات فیلسوف آلمانی نیمه اول قرن بیستم، مارتین هایدگر، و اندیشمندانی چون احمد فردید در ایران، تکنیک را فی‏ نفسه یکی از مهم‏ترین مسائل و مشکلات عمیق مواجهه ایران اسلامی با مدرنیته و جهان غربی قلمداد می ‏کنند.

فصل سوم اما به رویکرد نه‏ چندان پُرسروصدا، اما پُرسابقه ‏ای متعلق است که با عنایت به سنت تاریخی‏ فلسفی ایده‏ آلیسم آلمانی و به ‏ویژه جورج ویلهلم فردریش هگل به مسئله تکنولوژی به منزله یکی از مصادیق «معضل تاریخی تجدد ایرانی» می‏ نگرند. محمدعلی مرادی و ابراهیم فیاض، که عمدتاً از این منظر به مسائل ایران می ‏نگرند در این فصل به این مبحث پرداخته اند.

فصل چهارم به مهم‏ترین رویکرد آکادمیک مطالعات تکنولوژی، یعنی «فلسفه تکنولوژی»، تعلق دارد که با حضور علی پایا، مصطفی تقوی، و همچنین حجت‏ الاسلام پیروزمند سهم مهمی از بحث فرهنگی تکنولوژی را در ایران به خود اختصاص داده ‏اند.

فصل پنجم کتاب نیز به وجهه عملی بحث از تکنولوژی، یعنی دانش «سیاست‏گذاری تکنولوژی» در ایران، اختصاص دارد.

در این فصل صاحب ‏نظرانی چون رفیعی آتانی، شجاعی زند، و حسن بنیانیان از منظری انتقادی به وضعیت سیاست‏ گذاری تکنولوژی در ایران پرداخته‏ اند و پژوهشگرانی چون طباطبائیان، سوزنچی، نادری، فاتح راد و تقوی در نشست‏ هایی به بحث درباره ابعاد سیاست‏ گذاری بومی و اسلامی تکنولوژی در ایران پرداخته ‏اند.

کتاب‌الکترونیکی

7,500 تومان

حجم : 2.2 مگا بایت

توجه: این کتاب فقط در تلفن های همراه هوشمند و تلبت های مجهز به سیستم عامل اندروید و از طریق نرم افزارهای پخش کننده فراکتاب قابل مطالعه می باشد.

تعداد صفحات نسخه دیجیتال : 200

موضوعات

فهرست

پیش گفتار
مقدمه
فصل اول: گفت و گوی قدسی و عرفی: فلسفه اسلامی و تکنولوژی غربی
فصل دوم: مسئله لاینحل تکنیک: تکنولوژی به مثابه گشتل
فصل سوم: معضل تاریخی تجدد ایرانی: پرسش از بنیادهای فلسفی - تاریخی تکنولوژی
فصل چهارم: تحلیل چیستی تکنولوژی: رویکردهای فلسفه تکنولوژی
فصل پنجم: جمهوری اسلامی و مسئله توسعه: چالش های سیاست گذاری تکنولوژی در ایران

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات