کتاب پردازش و تحلیل داده با نرم افزار Arc GIS

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 34.4 مگا بایت
صفحات کتاب : 370

خلاصه کتاب پردازش و تحلیل داده با نرم افزار Arc GIS

کتاب پردازش و تحلیل داده با نرم افزار Arc GIS، تالیف سجاد محمدیان هاور، به تشریح نرم افزار Arc GIS می پردازد. این سیستم اطلاعات جغرافیایی قادر است داده های مربوط به موقعیت مکانی پدیده ها را به همراه اطلاعات توصیفی آن ها به طور یکپارچه نگهداری و به طور همزمان جهت طراحی، برنامه ریزی و حل مشکلات مورد استفاده قرار دهد.

مطالب این کتاب برای استفاده دانشگاهیان و جامعه علمی مناسب است. سیستم اطلاعات جغرافیا (GIS) به قدری وسیع و جامع است که نمی توان ادعا کرد، این کتاب کامل است.

با گسترش سیستم اطلاعات جغرافیا و کاربرد های آن بسیاری با این سوال مواجه می شوند که به راستی سیستم اطلاعات جغرافیا (GIS) چیست؟ حجم زیاد داده و کاربرد های روز افزون آن ها در نظام های مختلف با زمین نظیرجغرافیا، منابع طبیعی، محیط زیست، خاک و زمین شناسی و … از یک سو و ماهیت پویایی و تغییر پذیری آن ها در بعضی از نظام ها از جمله جغرافیا، منابع طبیعی و محیط زیست از سویی دیگر، ضرورت استفاده از ابزارهای کمکی الکترونیکی و روش های نوین را مطرح ساخته اند.

توسعه و تکامل بسیار سریع فناوری رایانه ای در دهه های اخیر و در بخش های سخت افزاری و نرم افزاری، امکانات و تسهیلات فنی بسیار زیادی در رابطه با پردازش هندسی و گرافیکی داده های مرتبط با زمین و همچنین سازماندهی، مدیریت و بکارگیری اطلاعات موضوعی را به طور مجزا از هم فراهم ساخت. تشخیص ضرورت در اختیار داشتن و بکارگیری تسهیلات فوق به طور یکپارچه و توأمان در رابطه با داده های زمینی، منجر به طراحی و ایجاد سیستم های اطلاعات جغرافیایی گردید.

کتاب پردازش و تحلیل داده با نرم افزار Arc GIS در 14 فصل طراحی شده است.

در بخشی از کتاب پردازش و تحلیل داده با نرم افزار Arc GIS (processing and analysis of data-using arc GIS softwares) می خوانیم:

GIS مخفف واژه Geographic Information System و به معنی سیستم اطلاعات جغرافیا است. سیستم یا سامانه (به انگلیسی system)، مجموعه ای از اجزایی است که با هم همکاری می کنند و هدف مشخصی را دنبال می کنند. در علومی که زمین و پدیده های آن را مطالعه می کنند همه پدیده ها دارای یک سیستم منظم هستند. هر سیستم دارای سه بخش ورودی، پردازش و خروجی است. هر داده ای که وارد سیستم می شود بر روی آن ها پردازش صورت می گیرد و از حالت داده (به انگلیسی Data) خام خارج شده و تبدیل به اطلاعات با ارزش می شود که در سامانه اطلاعات جغرافیا به آن اطلاعات (به انگلیسی Information) می گویند.

واژه جغرافیا (به انگلیسی Geography) را تقریبا 2300 سال قبل برای اولین بار اراتوستن دانشمند بزرگ یونانی به کار گرفت. و آن را اینچنین ارائه می دهد که جغرافیا: مطالعه زمین به عنوان جایگاه انسان مطرح می کند. این اصطلاح در گذر زمان دستخوش تغییر و تحولات قرار گرفته که در نیمه اول قرن بیستم ویدال دولابلاش جغرافیدان فرانسه جغرافیا را علم مکان ها می دانست و در همین دوره مارت جغرافیا را علم پراکندگی می پنداشت.

اما امروزه جغرافیا در قالب پارادیم فضایی مورد بررسی قرار می گیرد که جغرافیا را دانش شناخت نظام فضایی می دانند و به گفته دکتر عباس سعیدی جغرافیدان ایرانی و استاد دانشگاه شهید بهشتی، جغرافیا در قالب رویکرد پویش ساختاری-کارکردی دانشی برای شاخت ساختاری - کارکردی نظام فضایی است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 370

کنگره : ‏‫‬‮‭G۷۰/۲۱۲‬‭‏‫‬‮‭/م۲۸۷پ۴ ۱۳۹۷

دیویی : 910/285

کتابشناسی ملی : 5176060

شابک : ‏‫‬‮‭978-600-459-329-8

سال نشر : 1397

نظرات