کتاب تفسیر سوره ی مجادله

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی)

5 از 2 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 4.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 150

خلاصه کتاب تفسیر سوره ی مجادله

معرفی کتاب تفسیر سوره ی مجادله

کتاب تفسیر سوره ی مجادله، متن ویراسته ی جلسات تفسیر سوره ی مجادله است. این جلسات در دوران مسئولیت ریاست جمهوری معظّمٌ له در جمع پاسداران و اعضای دفتر ریاست جمهوری در هفت نوبت از هفدهم اردیبهشت تا یازدهم تیرماه 1361 برگزار شده و تمامی 22 آیه ی این سوره مورد بحث قرار گرفته است.

ایشان درباره ی علّت انتخاب این سوره و سوره های بعدی که متن آن بزودی منتشر می شود می فرمایند: «علّت اینکه اینجا را انتخاب کردیم این است که سوره ‏های جزء بیست و هفتم و بیست‏ و هشتم و این حدود، غالبا سوره‏ های مدنی است و از سوره‏ هایی است که در مدینه‏ ی طیّبه بر پیغمبر اکرم نازل شده و مربوط است به بعد از تشکیل حکومت اسلامی، یعنی مثل وضع کنونی ما.

نوع مطالب و مسائلی که بعد از تشکیل حکومت برای یک جامعه لازم است با نوع مطالب و مسائلی که [مربوط به] حین مبارزه‏ ی مردم برای تشکیل حکومت اسلامی است فرق می کند؛ کما اینکه شما در جامعه ‏ی خودمان هم این را مشاهده می کنید. امروز شما یک مسائلی دارید که این مسائل قبل از بهمن 57 برای شما وجود نداشت، مطرح نبود؛ آن روز مسائلی داشتید که امروز برای شما مطرح نیست.

مثلاً مسئله‏ ی منافقین و مسئله ‏ی نفاق، مسئله‏ ی عدالت اجتماعی، مسئله‏ ی حکومت، مسئله‏ ی جهاد در جبهه‏ های جنگ و ده ‏ها مسئله از این قبیل، مسائل عمده‏ ی بعد از تشکیل حکومت است و این مسائل همان مسائلی است که در آیات مدنی بیشتر به آن ها پرداخته شده.»

گزیده کتاب تفسیر سوره ی مجادله

 حکم نجوا و درگوشی صحبت کردن:
* نجواکنندگان زمان پیامبر (صلی الله علیه و اله) به گناه و دشمنی و سرپیچی از فرمان پیغمبر نجوا میکردند.
*  آنچه درِگوشی میگفتند، گناه و اثم بود، چیزهایی بود که بین انسان و خدا گناه است، یا عدوان است، یا معصیت پیغمبر است.
* قرآن به اهل ایمان دستور میدهد که بر نیکویی و تقوا نجوا کنید.
* در زندگی ما اعمال بسیاری هستند که خود عمل به خودی خود هیچ حُکمی ندارد. اگر چنانچه نیّت و سَمت و محتوای عمل خوب باشد، این عمل میشود یک عمل خوب؛ اگر چنانچه نیّت و سَمت و محتوا بد باشد، میشود یک عمل بد.
مثل پوشیدن لباس پاسداری، پوشیدن این لباس به معنای مبارزه‌‌ی خستگی‌ناپذیر با آن کسانی است که علیه انقلاب اسلامی کمر بسته‌‌اند و اقدام دارند میکنند. اگر این را از آن گرفتی، این لباس هیچ قیمتی ندارد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 150

کنگره : ‏‫‬‮‭BP۱۰۲/۸۵۲‏‫‬‮‭/خ۲ب۹ ۱۳۹۶

دیویی : 297/18

کتابشناسی ملی : 4699550

شابک : ‭978-600-8218-14-2‬

سال نشر : 1396

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات

ابوالقاسم شمسایی

عالی

1397/8/25

پاسخ