کتاب تفسیر سوره ی مجادله

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی)

5 از 2 نظر

کتاب الکترونیکی تفسیر سوره ی مجادله

حجم دانلود: 4.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 150

معرفی کتاب تفسیر سوره ی مجادله

کتاب تفسیر سوره ی مجادله، متن ویراسته ی جلسات تفسیر سوره ی مجادله است. این جلسات در دوران مسئولیت ریاست جمهوری معظّمٌ له در جمع پاسداران و اعضای دفتر ریاست جمهوری در هفت نوبت از هفدهم اردیبهشت تا یازدهم تیرماه 1361 برگزار شده و تمامی 22 آیه ی این سوره مورد بحث قرار گرفته است.

ایشان درباره ی علّت انتخاب این سوره و سوره های بعدی که متن آن بزودی منتشر می شود می فرمایند: «علّت اینکه اینجا را انتخاب کردیم این است که سوره ‏های جزء بیست و هفتم و بیست‏ و هشتم و این حدود، غالبا سوره‏ های مدنی است و از سوره‏ هایی است که در مدینه‏ ی طیّبه بر پیغمبر اکرم نازل شده و مربوط است به بعد از تشکیل حکومت اسلامی، یعنی مثل وضع کنونی ما.

نوع مطالب و مسائلی که بعد از تشکیل حکومت برای یک جامعه لازم است با نوع مطالب و مسائلی که [مربوط به] حین مبارزه‏ ی مردم برای تشکیل حکومت اسلامی است فرق می کند؛ کما اینکه شما در جامعه ‏ی خودمان هم این را مشاهده می کنید. امروز شما یک مسائلی دارید که این مسائل قبل از بهمن 57 برای شما وجود نداشت، مطرح نبود؛ آن روز مسائلی داشتید که امروز برای شما مطرح نیست.

مثلاً مسئله‏ ی منافقین و مسئله ‏ی نفاق، مسئله‏ ی عدالت اجتماعی، مسئله‏ ی حکومت، مسئله‏ ی جهاد در جبهه‏ های جنگ و ده ‏ها مسئله از این قبیل، مسائل عمده‏ ی بعد از تشکیل حکومت است و این مسائل همان مسائلی است که در آیات مدنی بیشتر به آن ها پرداخته شده.»

گزیده کتاب تفسیر سوره ی مجادله

این سوره، سوره ی مجادله است و اوّل جزء بیست و هشتم؛ که گذار اجمالی به مطالب این سوره بکنیم. مطالب این سوره اگرچه ناظر به چند مسئله ی علی الظّاهر جزئی است لکن اوّلاً تحت هر مسئله ای از این مسائل جزئی مثل همین مسئله ی ظِهار که مسئله ی اوّل است، یا مسئله ی نجوا و درِ گوشی صحبت کردن با پیغمبر که مسئله ی دیگری است که ذکر می شود ویکی دو مسئله از همین قبیل که در این سوره هست - یک مسئله ی کلی وجود دارد که اگر ما بشکافیم، می بینیم که آن مسئله ی کلی هم، در این سوره و در این آیات مورد بحث قرار گرفته و برای ما آموزنده است. بعلاوه لابه لای همین آیات هم آیاتی هست که ناظر به مسائل کلی جامعه ی اسلام است. کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب تفسیر سوره ی مجادله

مشخصات کتاب تفسیر سوره ی مجادله

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 150

کنگره : ‏‫‬‮‭BP۱۰۲/۸۵۲‏‫‬‮‭/خ۲ب۹ ۱۳۹۶

دیویی : 297/18

کتابشناسی ملی : 4699550

شابک : ‭978-600-8218-14-2‬

سال نشر : 1396

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب تفسیر سوره ی مجادله

98912****5518

عالی

1397/8/25

پاسخ