1 / 3

دانلود کتاب ازدواج ام کلثوم

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 128.4 کیلو بایت
صفحات کتاب : 39
دانلود رایگان

خلاصه اثر

این گفتار موضوع بحث برانگیز ازدواج ام‏کلثوم با عمر بن خطاب را بررسی می‏ کند. نگارنده با طرح پرسش‎هایی که ام‏ کلثوم کیست؟ به اختصار به معرفی و شرح حال او پرداخته و می‏ گوید که ام‏ کلثوم با استناد به منابع تاریخی و رجالی از فرزندان فاطمه(س) و علی‎(ع) به شمار می‏ رود و شواهدی هم برای این ادعا نقل می ‏کند. او سپس درباره دیدگاه مورخان، راجع به این ازدواج بحث کرده است و می ‏نویسد: سیدمرتضی معتقد است این ازدواج در حال اختیار و با رغبت نبوده است.

وی سپس به برخی از اوصاف عمر بن خطاب اشاره کرده که تندخویی او، از مهمترین خصایص این خلیفه بوده است. مولف در مبحث پایانی، موضوع ازدواج را تحت عنوان تهدیدها و ضرورت‎ها مورد بحث و پژوهش قرار داده و بر این نکته تاکید می ‏کند که حضرت علی بنابر مصالح امت اسلامی و پیشگیری از نزاع داخلی و تضعیف کیان اسلام، با این ازدواج موافقت کرده است.

توضیحات: جستاری در مورد صحت و سقم ازدواج ام کلثوم دختر امیرالمومنین علی(ع) با خلیفه دوم عمر

چکیده: در مورد ازدواج ام کلثوم با عمر باید گفته شود: برخی از علما، وجود دختری به نام ام کلثوم را برای حضرت فاطمه(علیها السلام) منکر شده اند، برخی دیگر ازدواج را قبول ندارند، برخی دیگر اصل عقد را پذیرفته اند، ولی زفاف را مردود می دانند، جمعی آن را از روی اضطرار و ضرورت دانسته اند و بعضی علاوه بر پذیرش ازدواج، یک فرزند و برخی دو فرزند را برای ام کلثوم از عمر نقل کرده اند.

در مورد ازدواج ام کلثوم با عمر باید گفته شود: برخی از علما، وجود دختری به نام ام کلثوم را برای حضرت فاطمه(علیها السلام) منکر شده اند، برخی دیگر ازدواج را قبول ندارند، برخی دیگر اصل عقد را پذیرفته اند، ولی زفاف را مردود می دانند، جمعی آن را از روی اضطرار و ضرورت دانسته اند و بعضی علاوه بر پذیرش ازدواج، یک فرزند و برخی دو فرزند را برای ام کلثوم از عمر نقل کرده اند.

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : مسائل سوال برانگیز در تاریخ اسلام

صفحات کتاب : 39

کتابشناسی ملی : 1583941

شابک : 7-056-533-964- 978

سال نشر : 1387

فهرست

اوّل: امّ کلثوم کیست؟
دوم: سخن دانشمندان پیرامون این ازدواج
سوم: تأمّلاتی پیرامون ازدواج
1- افسانه سرایی و زشتی های خبر
2- سنّ امّ کلثوم به هنگام ازدواج
3-تندخویی
4- انگیزه این ازدواج
چهارم: بررسی اسناد این خبر در کتب اهل سنّت و امامیه
پنجم: تهدیدها و ضرورت ها
جمع بندی و نتیجه بحث
فهرست منابع

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات

98938****7198

به احتمال زیاد شیوه ی پردازش کتاب از ریشه غلط است.
چرا؟:به دو احتمال یا ام کلثومی نبوده یا که ام کلثومی که گفته میشود فرد دیگریست و دختر حضرت فاطمه نیستند به استناد روایات که اینجا جای بحث نیست.

1399/1/27

پاسخ