کتاب آیین ما

اصل الشیعه و اصولها

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 1022.3 کیلو بایت
صفحات کتاب : 304

خلاصه کتاب آیین ما

این اثر برای معرفی شیعه به دیگران و روشنگری افکار و اذهان کسانی است که دستی از دور بر آتش دارند. روش مولف در این کتاب فقط دفاع است و بس. او خود در مقدمه چاپ دوم می‏گوید: اولین شرط پیروزی اسلام بستن باب مجادلات مذهبی است به صورت صد در صد. پس اگر کسی خواست مذهبش را ترویج کند، نباید با نیش، دل‏ دیگران را ریش کند و شرط مهمتر آنکه هر مسلمانی در دل خویش پیوند اخوت اسلامی را محکم گرداند و برای برادر، همان بخواهد که برای خود می‏ خواهد.

در این اثر با شرحی درباره پیدایش و گسترش شیعه ثابت می ‏کند که شیعیان نخستین، صحابیان پیامبر(ص) بوده ‏اند. و سپس عوامل گسترش تشیع پس از آن حضرت را شرح میدهد و با اثبات اینکه شیعه ریشه در عصر پیامبر(ص) دارد و نزدیک‏ترین فرقه به قرآن و عترت است، بحثی کوتاه پیرامون بنی امیه و بنی‏ مروان و جنایات آنان مطرح می‏کند و ثابت می‏کند شیعه یک مذهب اسلامی است نه جنبشی سیاسی یا ایرانی.

نگاهی به فهرست کتاب، می ‏نمایاند که مولف، موضوعاتی را تبیین و بررسی کرده که در آن ها به شیعه تهمت زده می ‏شد و چهره تشیع را دگرگون وانمود می‏ کرد.

مسائلی از این دست مورد بحث قرار گرفته است: عقاید شیعه در اصول (توحید، نبوت، امامت)، امتیاز شیعه بر سایر فرق اسلامی، حضرت مهدی و طول عمر و رمز غیبت آن حضرت، عقاید شیعه در وظایف اخلاقی و عبادی از قبیل نماز، روزه، زکات و سایر فروع دین، بخش معاملات و مسائل حقوقی همچون نکاح، متعه، ارث، قضاء. و پس از مبحث صید و ذباحه واطعمه و اشربه، و باب حدود و قصاص، دو مبحث «بداء» و«تقیه» را که میدان تاخت و تاز به شیعه است، از دیدگاه تشیع بررسی کرده است. شروع نگارش کتاب در اوائل جمادی الاولی سال ۱۳۵۳ قمری است و بارها در حیات مولف منتشر شده چنانکه مقدمه مولف بر چاپ هفتم زینت بخش این اثر است.

این کتاب بارها در عراق، لبنان و... تجدید چاپ شده و به زبانهای انگلیسی، فارسی، اردو و... ترجمه شده است.

بهترین ترجمه فارسی این اثر به قلم آیه الله مکارم شیرازی به نام آئین ما سامان یافته که آخرین بار در سال ۱۳۷۰ ش مطبوعاتی هدف آن را منتشر کرده است...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 304

کنگره : ‏‫‬‭BP۲۱۱/۵‏‫‭ /‮آ‬۷‮الف‬۶۰۴۱ ۱۳۸۸

دیویی : ‏‫‬‭۲۹۷/۴۱۷۲

کتابشناسی ملی : 2006340

شابک : ‭978-964-533-082-6

سال نشر : 1388

نظرات