کتاب اسلام در یک نگاه

5 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 270.0 کیلو بایت
صفحات کتاب : 111

خلاصه کتاب اسلام در یک نگاه

چند نکته پیرامون این کتاب:
1- ما مسلمانیم ولی آیا می توان تنها با نام «مسلمان» افتخار کرد و مسلمان بود یا این که اسلام بیش از هر چیز «آگاهی» و سپس «عمل» است:
آگاهی بر جهان بینی خاصی که برای اصلاح مسیر فکری و عملی انسان ها بپا خواسته، و دستورالعمل های نوین و حساب شده ای در کنار یک مکتب فکری به جهانیان عرضه کرده است.
آگاهی بر یک سلسله اصول اعتقادی و یک سلسله دستورات زنده عملی.
ولی متأسفانه بسیاری از مردم تنها به خاطر این که در دامان پدر و مادر مسلمان دیده به جهان گشوده اند، و یا بحکم این که در یک کشور اسلامی متولّد شده اند، و یا به هنگام انتخاب مذهب نام اسلام را زودتر شناخته اند و به آن دل بسته اند، خود را مسلمان می دانند.
بدیهی است مسلمان واقعی هرگز نمی تواند به اینها قناعت کند، زیرا اسلام چیزی نیست که از راه «وراثت» از پدران و مادران به فرزندان انتقال یابد، همچنین یک «مسأله نژادی و جغرافیایی» نیست که این عوامل برای پیدایش آن ها کافی باشد، بلکه اسلام یک مکتب مبتنی بر «آگاهی و عمل» است. آگاهی بر جهان بینی و اصول اعتقادی خاص و عمل به دستورات نوین و حساب شده ای برای اصلاح مسیر فکری و عملی انسان ها، که در قالب یک مکتب فکری به جهانیان عرضه کرده است.
مسلمان واقعی باید حدّاقل، اطّلاعات قانع کننده ای از تعلیمات اسلام در اصول و فروع داشته باشد تا بتواند در برابر دو سؤال:
الف) اسلام چیست و چه ارمغانی برای بشر آورده است؟
ب) برای چه اسلام را پذیرفته است؟
پاسخ قانع کننده ای- هرچند فشرده و ساده باشد- ارائه داده و پس از آگاهی بر این اصول و تعلیمات، آن ها را در زندگی فردی و اجتماعی خود بکار برد (عمل).
2- چون هدف از تألیف این کتاب، ارائه طرح نسبتاً جامعی از اصول اساسی تعلیمات اسلام بوده طبعاً مباحث آن بسیار فشرده مطرح شده است. در حقیقت این کتاب عصاره ای از کتاب های متعدّدی است که در رشته های عقاید و فقه اسلام نوشته شده است.
بحث هایی که در کتب مشروح اسلام در طیّ فصول متعدّدی مطرح شده، گاهی در این کتاب طی چند فراز یا چند خط آورده شده ولی با این حال سعی شده روح علمی بحث در قالب عبارات حساب شده روشنی حفظ گردد.
3- کوشش به عمل آمده که در طرح اصول عقاید اسلامی همه بحث ها مستدل باشد و هیچ موضوعی بدون دلیل ذکر نشود و در طرح فروع و احکام تا آن جا که ممکن بوده است اشاره به فلسفه تربیتی و اجتماعی آن ها شده است تا خواننده را با بینش بیشتر به انجام آن ها تشویق کند.
4- در طرح بحث های کتاب با این که از متون اسلامی (از آیات و احادیث پیشوایان) استفاده فراوان شده از ذکر عبارات عربی آن ها (برای احتراز از سنگینی بحث) جز در موارد خاصی دور شده و از سخنان دانشمندان غربی تنها در چند مورد از مباحث نخستین استفاده گردیده است.
امید است این کتاب روشنی تازه ای بر افکار نسل جوان برومند و با هدف مادر مباحث اسلامی بیفکند و همچون مدخلی برای بحث های گسترده تر و اصولی تر مورد استفاده آن ها قرار گیرد، و بتوانند اسلام را به عنوان یک مکتب بزرگ و خلّاق انسانی بشناسند و بیش از پیش به آن عشق بورزند و در راه آن فداکاری کنند؛ و برای تشکیل جامعه ای آباد، سالم و پر تحرّک از آن الهام بگیرند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 111

کنگره : BP11‏‫‭‬‭/م77 ‮الف‬5 1385

دیویی : 297

کتابشناسی ملی : 1101277

شابک : 978-964-8139-20-4

سال نشر : 1385

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات