کتاب ترس و لرز

3 از 1 نظر

کتاب صوتی

حجم دانلود: 269.5 مگا بایت
صفحات کتاب : 198

خلاصه کتاب ترس و لرز

کتاب صوتی ترس و لرز نوشته‎ی نویسنده‎ی مشهور ایرانی غلامحسین ساعدی، شامل شش داستان کوتاه است که در تمام این قصه‎ها شخصیت‎های داستانی مشترک هستند، اما در هر قصه ماجرای متفاوتی رقم می‎خورد. داستان ها در فضای روستایی از سواحل جنوبی ایران روایت می شوند.

مجموعۀ داستانی ترس و لرز، شامل داستان هایی با اتفاقات جالب و انسان هایی با آگاهی کم است که این بار در ساحل دریا زندگی می کنند و در هر قصه حادثه ای از دریا قدم به آبادیشان می گذارد. با خواندن این اثر، می توان با آداب و رسوم، فرهنگ، عقاید و روحیۀ مردم آن دیار آشنا شد. همان طور که از نام داستان برمی آید، محتوای آن سراسر وحشت، ترس، بیماری و فقر است.

رواج خرافات در بین مردم در سراسر داستان مشاهده می شود. در واقع، تصویری که ساعدی از مردمان جنوب می آفریند، تصویر مردمانی ساده دل و در عین حال قانع و مهمان نواز است اما در عین حال در موقعیت های مختلف، زمینه برای بروز اخلاقیات منفی شخصیت ها فراهم می آید.

غلامحسین ساعدی از زمرۀ نویسندگانی است که شیوۀ داستان نویسی اقلیمی یا بومی را تجربه کرده و خوب از عهده آن برآمده است. این نویسندۀ برجسته، با سفر به مناطق مختلف حاشیه ای کشور از جمله جنوب ایران، توانست آثاری ارزشمند در ردیف ادبیات اقلیمی از خود به یادگار گذارد.

داستان اول درباره ی یکی از اهالی است که متوجه می شود یک غریبه وارد یکی از اتاق های خانه اش شده است. او از این امر دچار هراس می شود و او را موجودی شیطانی می پندارد که آمده و او را گرفتار خودش کرده است. پیش اهالی روستا می رود و از گرفتار شدنش می گوید و همه حرف و هراس او را درک می کنند و به دنبال راه نجاتی برای هم ولایتی خودشان می گردند...

داستان دوم درباره ی غریبه ای است که وارد روستا می شود. این غریبه با ادعای داشتن سواد و پول، اعتماد روستاییان را جلب می کند و ظرف یکی دو روز یکی از زنان روستا را عقد می کند و بعد از دو روز می رود و زنی باردار از خود به جا می گذارد و...

داستان سوم درباره ی زن یکی از اهالی است که بعد از زایمانی ناموفق دچار بیماری شده است. او را با قایق به روستایی دیگر و به نزد یک حکیم می برند و...

داستان چهارم درباره ی دو تن از اهالی است که بچه ای را در ساحل می بینند و با خود به روستا می آورند. بچه ای که عجیب و غریب به نظر می رسد و ترس مردم را بر می انگیزد و همه به دنبال خلاص شدن از دستش هستند...

داستان پنجم درباره ی اهالی است که به صورت مشترک یک لنج خریده اند تا در اقتصاد روستا گشایشی ایجاد کنند. در اولین سفر که شماری از شخصیت های اصلی روستا هم سوار لنج هستند وارد محیطی ناشناخته و ترسناک می شوند...

داستان ششم درباره ی یک کشتی غریبه است که وارد ساحل می شود و همه دچار ترس می شوند. غریبه ها وارد ساحل می شوند و جلوی خانه شخصیت اصلی داستان اول چادر می زنند و بساط غذای مفصلی را می چینند. اهالی همیشه گرسنه روستا به نظاره می آیند و کم کم ترسشان می ریزد. غریبه ها به آن ها غذا می دهند. این غذا دادن ها ادامه پیدا می کند و مردم دیگر برای ماهیگیری به دریا نمی روند و... .

غلامحسین ساعدی معروف با نام مستعار گوهر مراد، نویسنده و پزشک ایرانی بود. ساعدی نمایشنامه نیز می نوشت و از نامدارترین نمایشنامه نویسان زبان فارسی در روزگار خود به شمار می رفت.

آثار غلامحسین ساعدی دستمایه ی برخی از بهترین فیلم های بلند سینمای ایران قرار گرفته است، که از جمله ی آن ها می توان فیلم های "گاو" (ساخته ی داریوش مهرجویی، 1348)، "آرامش در حضور دیگران" (ساخته ی ناصر تقوایی، 1349) و "دایره ی مینا" (ساخته ی داریوش مهرجویی، 1353) را نام برد.

عنصر اصلی داستان نویسی ساعدی تخیل است. او آغازگر داستان نویسی درباره ی دنیای ارواح و اشباح بوده و در آثارش این اوهام نویسی و شبح نگاری به خوبی مشهود است. آثاری چون «عزاداران بیل» و «واهمه های بی نام و نشان» و «ترس و لرز» از جمله آثار او با این سبک است.

ترس و لرز مجموعه ای داستانی است. از مجموعه نوشته های اندرونی آن، سه داستان (اول، چهارم و ششم) به عنوان شاخص که با قواعد ساختارگرایانۀ داستان کوتاه بیشتر مطابقت دارد، مورد بررسی قرار می گیرد.

این داستان ها، دارای ساختاری واقع گرا، معماگونه و رمزآلود است که با ترس و وهم توأم شده است. بیان واقعیت ها در لفافه هایی از ابهام و پیچیدگی و پدیده های شگفت آوری همچون «سیاه»، فردی با شخصیت مبهم که اهالی او به نحوست و شومی و بدیمنی متهم می کنند، آوارگی و بیقراری کودک ناشناخته و عجیب و غریب، ردپای رئالیسم جادویی را در این داستان ها به خوبی نشان می دهد.

ژرف ساخت داستان های ترس و لرز، روان شناسانه است. ساعدی با برجسته کرن نقاط روانی افراد، سعی دارد فرجام داستان ها را نتیجۀ مستقیم واکنش های روانی شخصیت ها در برابر حوادث قرار دهد. «خرافات» کانون فشارهای غیر مستقیم روانی در اهالی آبادی است که همیشه بر عقاید درست مذهبی غالب است. آموزه های اخلاقی در هر سه داستان، به خوبی لمس می شود.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 198

کنگره : PIR8082‏‫‬‭/ت4 1386

دیویی : 8‮فا‬ 3/62

کتابشناسی ملی : 1117900

شابک : 9789643514211

سال نشر : 1386

نظرات