1 / 3

دانلود کتاب رومئو و ژولیت

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 138.6 کیلو بایت
صفحات کتاب : 116
2,800 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب رومئو و ژولیت تراژدی عاشقانه ویلیام شکسپیر است که به صورت نمایشنامه نوشته شده. در اصل شکسپیر این عشق باستانی را از روی شعری به همین نام الهام گرفته و با اضافه کردن جزییاتی دلچسب این نمایشنامه را تبدیل به یکی از محبوب ترین آثار خود کرد.

داستان در مورد دو عاشق است که با پایانی بهت انگیز به هم نمی رسند اما نکته جالب این است که تمام این داستان در ورونا روایت می شود در حالی که شکسپیر هرگز آن جا را ندیده است. داستان از جایی شروع می شود که دو خاندان بزرگ ورونایی با هم دچار اختلافاتی می شوند و مشکلات زیادی در سایه این اتفاقات پدید می آیند.

دو خاندان، به شان و جاه یکسان، در ورونای دلکش و صحنۀ این داستان، از کینه های دیرین تا تمردی نوین ره می پیمایند و شهر گانان، دست ها به خون یکدیگر می آلایند. میوهٔ جان نابختیار این دشمنان، دو عاشق ستاره سوخته اند که جان خویش می ستانند و با نگون بختی غمبار و دریغ انگیز و با مرگشان، خصومت والدان خود را به خاک می سپارند.

رومئو و ژولیت (Romeo And Juliet) اگرچه داستان عشق دو جوان است، اما در عین حال به روایت رقابت میان خانواده های پا به سن گذاشته آن ها هم می پردازد. نکته عجیب این است که با وجود اینکه دشمنی میان دو خانواده کپیولت و مونتیگو یکی از عناصر کلیدی این نمایشنامه است، اما هیچ وقت درباره ریشه های این کینه قدیمی صحبتی به میان نمی آید اما دو عاشق هنجار شکن این نمایشنامه می خواهند قوانین سخت گیرانه اجتماعی را به نفع خودشان کنار بزنند. این عصیان گری جوانانه در نهایت به فاجعه منجر می شود. اما شکسپیر توقع دارد ما خودمان مقصر این تراژدی را پیدا کنیم.

اقتباس های بیشماری از اثر جاودانه ویلیام شکسپیر (William Shakespeare) به عمل آمده که شامل رقص های باله، تئاتر، سینما، موسیقی، اپرا می شوند. بر اساس آمارهای بدست آمده رومئو و ژولیت به عنوان اولین نمایشنامه ای که بیشترین تعداد تئاتر و فیلم از آن تهیه شده شناخته می شود.

ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی است که او را بزرگ ترین نویسنده انگلیسی زبان می دانند. شکسپیر هم از نظر نمایشنامه ها و هم از نظر تاثیری که روی ادبیات انگلیسی داشت بی نظیر و مشهور است. به طوری که شعرها و نمایشنامه های او کلمات و اصلاحات زیادی را به زبان انگلیسی اضافه کرده است. اغلب آثار او شهرت زیادی کسب کردند و در سراسر جهان روی صحنه اجرا شدند. جالب است بدانید که او علاقه ای به نگه داشتن آثارش نداشت و تمام نمایشنامه و شعرهایش بعد از مرگ او چاپ و منتشر شد.

در بخشی از کتاب رومئو و ژولیت می خوانید:

پرده دوم
رومئو همه چیز درباره روزالین را فراموش کرده است. او که زمانی حاضر به مرگ برای روزالین بود، اکنون در مقایسه با ژولیت، اهمیتی برای او قائل نمی شود. رومئو منتگیو است و ژولیت کاپولت. ملاقات این دو بسیار سخت خواهد بود. اما عشق آن ها راهی پیدا خواهد کرد.
پرده دوم، صحنه اول
رومئو نمی خواهد که خانه کاپولت را ترک کند. بنابراین دوستان خود را فریب می دهد و سپس در باغی در پشت خانه کاپولت پنهان می شود. بنولیو و مرکشیو به دنبال او می گردند. آن ها بی خبر از عشق جدید رومئو، تصمیم می گیرند که با بیان زیبایی های روزالین باعث تحریک رومئو برای محافظت از حریم روزالین شوند و او را پیدا کنند. اما این کار اثری بر رومئو ندارد. آن ها سرانجام تسلیم می شوند و به سمت خانه می روند.
پرده دوم، صحنه دوم
رومئو در نزدیکی جایی که ژولیت را دیده بود می ایستد. ناگهانی کسی را در پشت پنجره می بیند.
رومئو: او ژولیت است. به زیبایی خورشید در آسمان. به ستارگان شب نگاه می کند، در حالی که چشمانی درخشان تر از آن ستارگان دارد. پرندگانی که چشمان او را می بینند، روز و شب را اشتباه می گیرند.
ژولیت به بیرون پنجره نگاه می کند و صورتش را روی دستانش قرار می دهد. او عرق در اندیشه رومئو است. بدون اینکه متوجه حضور رومئو شود، شروع به صحبت می کند.
ژولیت: رومئو! چرا اسم تو باید رومئو باشد؟ خانواده ات را رها کن. اسمت را رها کن. همه چیز را رها کن. اگر نمی توانی من کاپولت ها را رها خواهم کرد. تنها نام توست که دشمن من است. اما نام چه اهمیتی دارد؟ رُز اگر نام دیگری هم داشت، باز به همان زیبایی بود. نامت را تغییر بده تا بتوانیم باز هم با هم باشیم.
رومئو: مرا عشق بخوان! من دیگر هرگز رومئو نخواهم شد. من از نام خودم بیزارم چون تو آن را دشمن خود می دانی.
با اینکه ژولیت حتی صد کلمه هم از رومئو نشنیده است، اما به سرعت صدای او را تشخیص می دهد.
ژولیت: تو اینجا چه می کنی؟ چگونه تا اینجا آمده ای؟ دیوار عمارت بسیار بلند است.
رومئو: دیوار سنگی نمی تواند عشق را بیرون نگه دارد.
ژولیت: اگر خانواده ام تو را اینجا ببیند، حتما کشته خواهی شد.
رومئو: اگر دشمنی آن ها پایانی بر زندگی من باشد، اهمیتی نمی دهم. نمی خواهم بدون عشق تو زنده بمانم.
ژولیت: اگر عاشق من هستی، به زبان بیاور. می خواهم بشنوم.
رومئو: به ماه آسمان سوگند می خورم.
ژولیت: نمی خواهم مانند ماه مرا دوست داشته باشی. ماه همیشه در تغییر است. نیازی نیست به چیزی سوگند بخوری.
در همین حال پرستار به ژولیت نزدیک می شود. ژولیت از رومئو می خواهد که همان جا بماند تا بازگردد. ژولیت باز می گردد. آن ها درباره حسی که به هم دارند صحبت می کنند. ژولیت عشق خود را مانند دریایی بی مرز و عمیق می داند که هرچه بیشتر آن را بروز می دهد، بیشتر می شود. او به رومئو می گوید که اگر واقعا قصد ازدواج با او را دارد، در روز بعد پیامی برای او بفرستد. رومئو نمی خواهد ژولیت را ترک کند و به هر نحوی می خواهد این کار را به تاخیر بیاندازد. آن ها نحوه فرستادن پیام را بررسی می کنند و دیگر حرفی برای گفتن ندارند. اما باز هم کمی به حرف زدن ادامه می دهند تا جایی که ژولیت به داخل می رود.
رومئو: خواب در چشمان تو استراحت خواهد کرد و آرامش در قلبت جای خواهد گرفت. کاش می توانستم در چنین جایگاه زیبایی استراحت کنم.

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 116

فهرست

میکروکتاب چیست؟
درباره کتاب
درباره نویسنده
فصل اول
پرده اول، صحنه اول
پرده ی اول، صحنه ی دوم
پرده اول، صحنه سوم
پرده اول، صحنه چهارم
پرده اول، صحنه پنجم
فصل دوم
پرده دوم
پرده دوم، صحنه اول
پرده دوم، صحنه دوم
پرده دوم، صحنه سوم
پرده دوم، صحنه چهارم
پرده دوم، صحنه پنجم
پرده دوم، صحنه ششم
فصل سوم
پرده سوم، صحنه اول
پرده سوم، صحنه دوم
پرده سوم، صحنه سوم
پرده سوم، صحنه چهارم
پرده سوم، صحنه پنجم
فصل چهارم
پرده چهارم، صحنه اول
پرده چهارم، صحنه دوم
پرده چهارم، صحنه سوم
پرده چهارم، صحنه چهارم
پرده چهارم، صحنه پنجم
پرده پنجم، صحنه اول
پرده پنجم، صحنه دوم
پرده پنجم، صحنه سوم
پیشنهاد میکروکتاب بعدی
پایان

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات