کتاب میخائیل لرمانتف و مشرق زمین

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 3.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 228

خلاصه کتاب میخائیل لرمانتف و مشرق زمین

آثار میخائیل لرمانتف در تاریخ ادبیات روسیه چنان می درخشد که بعد از پوشکین، خورشید درخشان ادبیات روس، به حق لقب ماه ادبیات آن سامان را از آن خود کرده است. لرمانتف را همچنین به سبب شباهت آثارش با پوشکین و نیز سرودن شعر «مرگ شاعر»، که در رثای پوشکین است و موجب شهرت وی، «میراث دار» پوشکین خوانده اند.

آثار لرمانتف در ایران کمتر بررسی و ترجمه شده اند، به ویژه آن دسته از اشعار او که تحت تأثیر مشرق زمین و فرهنگ والای اسلامی سروده شده اند.

با تعمق در آثار این شاعر، رمان و نمایشنامه نویس روس، می توان معرفت و شناخت او را نسبت به ملل مسلمان (ایران، فلسطین، عربستان، مصر و...) دریافت.

روح شرقی و تصاویر مشرق زمین در آثار میخائیل لرمانتف موج می زند. شاید تأثیرپذیری و آشنایی با زندگی مسلمانان قفقاز بود که سبب اشتیاق این شاعر آزادی خواه مسیحی به دیدار خانهٔ خدا، مکه و یا آشنایی اش با شیخ سعدی سبب اشتیاق دیدار از ایران، گردید. چندین سفر در کودکی و همچنین تبعید در جوانی، توسط نیکالای اول، به قفقاز، زمینه ساز تأثیر عظیم این سرزمین بر لرمانتف بوده است.

این کتاب که با هدف آشنایی هر چه بیشتر با این ادیب روس نوشته شده است، دو بخش دارد:

در بخش اول زندگی و آثار لرمانتف به اجمال معرفی می شود و در قسمت دیگری از این بخش به ویژگی ها، عناصر اصلی و نقش مایه های اساسی آثار این نویسنده اشاره می شود. در این بخش همچنین رمان «قهرمان عصر ما» به عنوان یکی از مهمترین آثار منثور وی، نقد و بررسی می شود

بخش دوم به آثاری که لرمانتف با الهام از مشرق زمین و فرهنگ اسلامی سروده می پردازد، در این بخش دو منظومه از زیباترین آثار شاعر که جلوه گر تأثیرات مشرق زمین بر او هستند و فضایی شرقی دارند، بررسی و به طور کامل ترجمه شده اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 228

کنگره : PG3376‭‬ ‭/ی75‏‫‬‮‭ی3 1390

دیویی : 891/73

کتابشناسی ملی : 2407182

شابک : 978-964-426-520-4‬‮‬

سال نشر : 1390

نظرات