1 / 3

عمو نوروز و ننه سرما

نویسنده:

ارائه دهنده: آذرسا

گوینده: نازنین آذرسا


دانلود کتاب عمو نوروز و ننه سرما

نوع محصول: کتاب صوتی
حجم دانلود: 24.5 مگا بایت
3,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب صوتی عمو نوروز در قالب شعری کودکانه توسط جمال الدین اکرمی برای گروه سنی ب و ج نوشته شده است. عمو نوروز یکی از نمادهای نوروزی است. این کتاب داستان مردی است که در انتظار زنی نشسته و می خواهد با او ازدواج کند.

بر اساس یک باور قدیمی، نامزد عمو نوروز از یک ماه به نوروز مانده، به دارکوب ها و چرخ ریسک ‏ها می ‏گوید که از برگ نورس درختان و گل های نوشکفته، قبای زیبایی برای عمو نوروز که در سفر دوازده ماهه است، ببافند.

در بعضی از افسانه ها ننه سرما و عمو نوروز هیچ گاه همدیگر را مشاهده نمی کنند و زن هیچ وقت در زمان آمدن عمو نوروز بیدار نیست؛ آن قدر خانه را روفته و روبیده و کار کرده که خوابش برده و زن خانه است و مرد مسافر؛ و این سفر همیشه ادامه دارد. در مورد دیگر تمام موارد مشابه است. با این تفاوت که عمو نوروز و ننه سرما همدیگر را فقط در آخرین لحظات تغییر سال می بینند و شانس با هم بودن را فقط در آن زمان دارند.

عمو نوروز هر سال آخرین روز زمستان، اولین روز بهار با کلاه نمدیش زلف های قرمز حنا بستَه مِثل ریشش با کمرچین آبی و شال خالخالی و شلوار گشاد و گیوهٔ تَختِ از بالای کوه روبروی شهر با لبی خندان دلی شاد با عصای تو دستانش که تکیه گاه پیرمرد خستهٔ لب خندان است یواش یواش پایین می آید. در افسانه ها عمو نوروز نماد طبیعت یا شاه یا فرد دیگری که برکت به زندگی مردم می آورد بوده است و ننه سرما که همسر عمو نوروز است و همیشه منتظر آمدن وی است.

در قسمتی از کتاب صوتی عمو نورورز می شنویم:

یکی بود یکی نبود
زیر گنبد کبود
جز خدا هیچکی نبود
یه زمستون بلندی
که نه گل بود، نه گلاب
همه جا یخ زده آب
دو سه شب
مونده به عید سال نو
ننه چل گیس، زیر کرسی
با خودش نشسته بود
همه ی پنجره هارو بسته بود
که یهو دلش گرفت
دل خوشگلش گرفت

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

نظرات