کتاب فیل

3 از 1 نظر

کتاب صوتی

حجم دانلود: 3.5 مگا بایت

خلاصه کتاب فیل

در کتاب صوتی فیل اثر ریموند کارور از مردی صحبت می شود که بیش از پیش در منگنه زندگی روزمره، خود را مستاصل می بیند. او کار می کند تا برای همسر سابقش، دخترش، برادرش و مادر پیرش که در استرالیا زندگی می کند پول بفرستد و همین طور اقساط ماهانه خودش را پرداخت کند. در حالی که مأمن و پناهی برای رفع خستگی و دلتنگی های خودش نمی یابد.

داستان فیل (Elephant)، روایتی بسیار زیبا و دلنشین دارد. کارور در این داستان، با دیالوگ های شخصیت اول که دو سویه هستند، با ایجاد فضای خاص توانسته، نمود حضور افراد دیگر در داستان که حول شخصیت مرد هستند را بالا ببرد. با وجود اینکه این افراد همگی در فاصله دوری از مرد هستند، اما نحوه توصیف و ایجاد تصاویر کارور به گونه ای است که خواننده حضور آن ها را در نزدیکی مرد (راوی) احساس می کند.

کارور توانسته است، ضمن حفظ روایت اصلی و اتفاقی که به واسطه حضور این افراد در حول شخصیت مرد می افتد، روایت هایی متقاطع و متوالی از وضعیت برای هر یک از افراد، با بالا بردن میزان اهمیت مشکلات آن ها ارائه کند.

با وجود بیش از اندازه بودن مشکلات کوچک روزمره زندگی، امید به آینده و تغییر شرایط در شخصیت های داستان های کارور جایگاه قابل توجه ای دارد. در این داستان نیز نکته جالب توجه در همه این خرده روایت ها، مشروط بودن تقاضای افراد است. آن ها همگی وعده زمان و شرایطی را می دهند که در ان دوره مشکلاتشان حل خواهد شد و بزودی خواهند توانست قرضی که گرفته اند را پس بدهند.

با توجه اینکه ریموند کارور (Raymond Carver) معمولا روایت گر وضعیت های خاص و پیچیده انسان معاصر است و از سوی دیگر این پیچیدگی را با بیانی ساده طراحی می کند، در اجرای داستان فیل نیز همین سادگی ظاهری حفظ شده است.

ریموند کِلِوی کاروِر جونیور نویسنده ی داستان های کوتاه و شاعر آمریکایی بود. او یکی از نویسندگان مطرح قرن بیستم و هم چنین یکی از کسانی شمرده می شود که موجب تجدید حیات داستان کوتاه در دهه ی ۱۹۸۰ شده اند. پیشه ی کارور به عنوان نویسنده به داستان های کوتاه و شعر اختصاص یافته بود. او خود را به عنوان کسی که «تمایل به ایجاز و قوت دارد» و «به نوشتن داستان های کوتاه معتاد است»، معرفی کرده است.

سبک نوشتار کارور و بن مایه های آثار او معمولاً مانند عناصر سازنده ی آثار ارنست همینگوی، آنتوان چخوف و فرانتس کافکا است. هم چنین او را تأثیر پذیرفته از آثار ایساک بابل، فرانک اوکانر و و. اس. پریچت برشمرده اند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

نظرات