کتاب تعیین هدف

چگونه یک برنامه عملی خلق کنید و به اهدافتان برسید

5 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 2.1 مگا بایت
صفحات کتاب : 175

خلاصه کتاب تعیین هدف

کتاب تعیین هدف: چگونه یک برنامه عملی خلق کنید و به اهدافتان برسید اثر سوزان بی ویلسون، به شما می آموزد که چگونه یک هدف را تعیین و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید و در این مسیر روش دستیایی به منابع و توان مورد نیاز را کسب خواهید نمود.

شما یک هدف را فقط برای سرگرمی دنبال نمی کنید، بلکه به این دلیل آن را دنبال می کنید که باور دارید رسیدن به آن نیازی خاص را تأمین می کند، مسئله ای را حل می نماید یا این که منافعی به همراه دارد. اگر نمی توانید توضیح دهید که چرا می خواهید به هدف برسید، به احتمال زیاد در جهت اشتباه حرکت می کنید.

چیزی که باعث حمایت شما می شود کیفیت درک از خودتان است. کتاب تعیین هدف (Goal Setting)، شما را با این حقیقت مواجه می کند که اگر درک کنید چرا باید به هدفی برسید، می توانید آن را دنبال کنید یا تغییر دهید تا به چیزی که واقعاً به خواسته هایتان نزدیک تر است، تبدیل شود.

سوزان بی ویلسون (Susan B Wilson) و مایکل اس دابسون (Michael S Dobson)، در این کتاب با تحلیل دلایل رسیدن به هدف به شما قدرت و استقامت می دهند. اگر اهدافتان چالش برانگیز باشند (البته همین طور هم باید باشند)، رسیدن به آن ها نیاز به کار سخت و پذیرش ریسک دارد. اگر هدف واقعاً برای شما مهم نباشد یا هدفی را انتخاب کرده باشید که دلیل انتخاب آن را نمی دانید، رسیدن به نظم شخصی، برای انجام کارهای ضروری برایتان خیلی دشوار خواهد شد.

شما باید برای همۀ اهدافی که تعیین کرده اید یک فرایند تحلیلی انجام دهید؛ چرا می خواهید به این هدف برسید؟ این هدف چه رابطه ای با اهداف دیگرتان دارد؟ وقتی به هدف برسید چه تفاوتی در زندگی تان رخ خواهد داد؟ چه عناصری در هدفتان با ارزش ترین عناصر هستند و بیشترین اهمیت را برای شما دارند؟

در بخشی از کتاب تعیین هدف: چگونه یک برنامه عملی خلق کنید و به اهدافتان برسید می خوانیم:

زمان تان را چگونه مدیریت می کنید؟ آیا واقعاً می دانید که زمان تان چگونه سپری می شود؟ برای این که نحوه استفاده از زمان را تعیین کنید، فعالیت هایتان را در یک دفتر ثبت زمان یادداشت کنید. ابتدا ثبت این که از دقایق تان در هر روز چگونه استفاده می کنید جذاب به نظر نمی رسد، اما اطلاعاتی که در مورد خودتان به دست می آورید ارزش این تلاش را دارد. دفتر ثبت زمان یک ابزار ساده و با ارزش برای یادگیری بیشتر در مورد نحوه استفاده شما از ساعات مفید روز است.

وقتی درک کنید زمان تان واقعاً چگونه سپری می شود، می توانید در مورد بهترین روش سرمایه گذاری زمانتان تصمیم بگیرید. دفتر ثبت زمان می تواند یک تقویم روزانه باشد که به واحدهای پانزده دقیقه ای تقسیم شده یا می توانید از دفتر ثبت زمان استفاده کنید.

برای ردیابی فعالیت هایتان در روزهای کاری از یک دفتر ثبت زمان استفاده کنید. بعد نتایج را بررسی کنید تا الگوها و گزارش های مدیریت زمان تان را بفهمید. برخی افراد از این طریق متوجه می شوند که مؤثر بودنشان به دلیل بروز وقفه هایی در کار کاهش پیدا می کند، برخی دیگر متوجه می شوند اولویت های اشتباه باعث کاهش بازده شان می شوند یا حجم بیش از حد کاغذبازی، تخصیص های کاری مبهم یا جلسات غیر مؤثر و ناکارآمد باعث اتلاف زمان و بازده آن ها خواهد شد.

استفاده از دفتر ثبت زمان می تواند اطلاعات دیگری نیز به دست دهد. مثلاً می توانید بلوک های زمانی را کشف کنید و براساس آن ها برای دستیابی به اهدافتان تلاش کنید. برای تعیین وضعیت و استفاده از زمان می توانید از فرم ارزیابی با مدیریت زمان استفاده کنید.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 175

کنگره : HF5549/5‭‬‭ /ھ4‏‫‭‭و9 1395‬‬

دیویی : 650/1

کتابشناسی ملی : 4356760

شابک : 978-964-236-750-4

سال نشر : 1395

نظرات

98912****6619

عالی

1398/8/29

پاسخ