1 / 3

راز رابطه ها

با خویشتن، جهان هستی، دیگران

موضوعات


دانلود کتاب راز رابطه ها

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 1.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 199
9,900 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

در کتاب راز رابطه ها: با خویشتن، جهان هستی، دیگران، با کمک علی ناظم پور، پی می بریم که سرچشمه ی تمام مشکلات عدم توانایی در برقراری ارتباط پویا و خلاق است.

برای ادامه ی حیات مجبوریم نه تنها با کوچک ترین موجودات ذره بینی از جمله سلول های بدن ارتباط برقرار کنیم، بلکه تماس مستقیم ما با حیوانات، انسان ها، گیاهان، کوه و دشت ضروری است. طبیعت به گونه ای تنظیم شده که ما را به دو نیمه تقسیم کرده است و در قالب زن و مرد معنا می یابیم. برای ادامه ی حیات باید با نیمه ی دیگر خود ارتباط برقرار کنیم تا به شادابی و تداوم دست یابیم. برای رسیدن به احساس عاشقانه، پشتیبانی عاطفی و تولید مثل فقط با جستجوی نیمه ی مکمل خود قادر به زندگی شاد هستیم.

در کتاب راز رابطه ها می خوانیم که برای فرار از تنهایی، برقراری ارتباط با دوست، اعضای خانواده و گروه های اجتماعی از ضروریات است. رایانه ی ما در هر لحظه هزاران موج ارتباطی به پدیده های دور و نزدیک می فرستد. این امواج در ارتباط دائم با نوسانات اینترنت بزرگ دنیای هستی هستند. هدف اصلی این موج ها و تشعشعات مغزی، هموار نمودن مسیر برای برقراری رابطه و حل مشکل ارتباطی ما است. با فکر کردن و نیت شفاف، پاسخ مشکل خود با یک دوست را، ضمن تماس تلفنی و احوالپرسی از او پیدا می کنیم.

با ذهن هوشیار پیوسته در حال تحقیق و بررسی حل روابط هستیم. کشفیات انسان در تمام رشته ها از جمله خلق ورزش های گوناگون و روش های آرامش بخش همچون «تمرکز» در قالب رابطه ها انجام گرفته است. برای مثال، در ورزش، ما نیاز درونی خود برای سرگرمی و احساس موفقیت را در سلسله مراتب روابط بین افراد و گروه ها به واقعیت می رسانیم. یک فرد ورزشکار نه تنها برای رضایت خود، بلکه برای جلب توجه تماشاچیان علاقه مند به مهارت او، برای موفقیت بیشتر تمرین روزانه می کند.

تفاوت اصلی افراد موفق و ناموفق، در نحوه ی برقراری روابط در امور گوناگون زندگی آن ها است. یک فرد موفق مهارت های لازم با هوش عاطفی قوی را در حل مناسبات در خانواده، محیط کار و روابط عاشقانه به کار می برد. با این مهارتِ چندین جانبه، این فرد شادی را در قالب موفقیت برای خود تضمین می نماید.

شروع ناهنجاری های روانی و فکری ما به دلیل عدم قدرت سازگاری و حل معضلات عاطفی در روابط با دیگران است. فردی که خود را به تدریج با دل آزردگی از دیگران جدا می کند، نور امید و اطمینان درونی را تضعیف می سازد. یکی از علل اصلی افسردگی عدم توانایی فرد در برقراری روابط و تولید احساسی خوب با دیگران و خویشتن است. بیشتر افرادی که به افسردگی حاد دچار می شوند، به تدریج و در طول زمان رابطه ی خود را با دیگران و جهان خارج قطع کرده اند و دیگر دلیلی برای ادامه ی حیات پیدا نمی کنند. همچنین افرادی که دست به خشونت و حمله به دیگران می زنند، رابطه ی مثبت خود را سالیان سال با افراد نزدیک و جامعه قطع نموده اند.

علت اصلی قتل عام های دسته جمعی از طرف یک فرد، جدایی عاطفی او از دیگران است. این افراد در طول زمان این جدایی عاطفی را در ذهن خود پرورش داده اند. با قطع دائم رابطه ی عاطفی، حذف دیگران آسان می شود. در جامعه ی امریکا فقط در سال 2012 بیش از هفت واقعه ی دردناک قتل دسته جمعی صورت گرفته است که تمام ضاربان افرادی بودند که رابطه ی عاطفی خود را با جامعه قطع کرده بودند. آخرین واقعه در چهاردهم دسامبر سال 2012 را جوانی رقم زد که 26 نفر از جمله 20 کودک دبستانی بی گناه را به قتل رساند. حتی اگر علت این حادثه را بیماری روانی فرد بدانیم باز جدایی عاطفی از افراد دور و نزدیک علت نهفته این عمل است. ناهنجاری روانی در محیط زیست و در رابطه با دیگران با نگرش قربانی طلبی فرد شکل می گیرد.

در کتاب راز رابطه ها علت اصلی احساس شکست، تنهایی و غم زدگی، عدم توانایی پذیرش دیگران و کمبود مهارت سازگاری است. بر عکس رکن اصلی در برقراری روابط قدرت سازگاری، هماهنگی و پذیرش تغییر شرایط و پیش روی است.

نتیجه ی یک تحقیق در ده ساله گذشته نشان می دهد علت اصلی آن که بیشتر افراد شغل خود را از دست داده اند، عدم قدرت تطبیق خود با دیگران بوده است، نه عدم مهارت لازم در انجام وظیفه.

هنر افراد موفق، چند جانبه نگری آن ها در برقراری روابط است. آزاد اندیشی و دوری از تعصبات، قدرت انعطاف پذیری را در رابطه ها افزایش می دهد. در طبیعت همه ی پدیده ها به هم مربوط اند و همه چیز در رابطه با یکدیگر عمل می کند. یکی از رموز رابطه در زندگی روزمره ی تک تک ما، دریافت مهارت از پدیده های طبیعت است.

یکی دیگر از رموز یک رابطه ی موفق، مهارت ما در خلق احساس خوب در دیگران است. بالا بردن اعتماد به نفس و ارزش شخصی دیگران، راه را برای اعتماد متقابل هموارتر می کند. قصد ما باید کشف نکات مثبت دیگران نه تمرکز روی خصوصیات منفی آن ها باشد. به علت طبیعت نا امن و نفوذ پذیر انسان، همه ی افراد پذیرای تمجید، تشویق از طرف دیگران هستند. حتی افراد با اعتماد به نفس بالا نیز به ارزیابی مثبت دیگران نیاز دارند.

دکتر علی ناظم پور فارغ التحصیل رشته ی روان شناسی و علوم تربیتی از دانشگاه اصفهان است و در سال 1988 میلادی مدرک دکترای خود را از دانشگاه شمال تگزاس در آمریکا دریافت کرده. او بعد از مدت ها تدریس در کالج های ایالتی و کار در مراکز درمانی و دولتی، مرکز روان درمانی خصوصی خود را در شهر دالاس، تأسیس کرد. وی در طول بیست سال گذشته صدها نفر را در زمینه های امور زناشویی، خانواده، روانی، عاطفی، موفقیت شخصی و ترک اعتیاد مورد معالجه و راه گشایی قرار داده است. دکتر ناظم پور برای اولین بار مؤسسه ی مربی گری برای ارتقای هوش عاطفی (Emotional Intelligence) را در ایالت تگزاس راه اندازی کرد.

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 199

کنگره : ‏‫BF۶۳۷‭‬ ‭/‮الف‬۴‏‫‭ن۲ ۱۳۹۳

دیویی : ‏‫‬‭۱۵۸/۲

کتابشناسی ملی : 3308221

شابک : 978-964-236-546-3

سال نشر : 1393

فهرست

قدردانی
شناخت نویسنده
مقدمه
بخش اول: رابطه با خویشتن
فصل اول: ارتباط با خویشتن
وسایل ارتباطات
فصل دوم: کشف هویت واقعی و نهفته ی خود
تشکیل «خود کاذب»
من
خود واقعی
راه حل پیشنهادی
فصل سوم: طرز فکر قربانی بودن
خصوصیات قربانی بودن
ریشه ی افکار قربانی بودن
قربانی بودن در ازدواج
راه حل پیشنهادی
فصل چهارم: رهایی خویشتن از تنهایی
علل تنهایی
راه حل پیشنهادی
فصل پنجم: اهمیت انگیزه ها، ارزش ها و نیازها
انگیزش
انگیزه ی درونی
فصل ششم: قدرت کلام و کاربرد لغات
مکالمه ی مثبت
قدرت کلام زن و مرد
راه حل پیشنهادی
فصل هفتم: چگونه به دیگران اعتماد کنیم!
راه حل پیشنهادی
قانون 90/10
بخش دوم: رابطه با جهان هستی
فصل هشتم: راز رابطه با جهان هستی
اصول اولیه ی ارتباط عرفانی
فصل نهم: رسیدن به امنیت خاطر
راه حل پیشنهادی
فصل دهم: معنای زندگی با عشق!
جوینده ی عشق کیست؟
نیاز به عشق
هنر عاشق ماندن
راه حل پیشنهادی
فصل یازدهم: زندگی هدفمند و دارای نیت شفاف
ترس و خلق معنا
راه حل پیشنهادی
کشف خود واقعی
رهایی از خودخواهی
دوری از وابستگی ها
آزاداندیشی
شناسایی آرزوها
دورنمای زندگی
پذیرفتن دیگران
نیروی ایمان
بخش سوم: رابطه با دیگران
فصل دوازدهم: ساختار درونی رابطه با دیگران
اصول کلیدی رابطه با دیگران
رده بندی دوست ها
الگوهای ارتباطاتی
ساختار رابطه ها
الگوهای کنونی
طرح الگوهای جدید
واقعیت تلخ
فصل سیزدهم: رسیدن به تفاهم و درک متقابل
اعتقادات
فرضیه ها
خودخواهی
درجا زدن
عدم صداقت
عدم اعتماد
قربانی بودن
عدم تداوم
نوسانات شدید
دلایل مخفی
راه حل پیشنهادی
فصل چهاردهم: اصول وفاداری در روابط موفق
وفاداری در جامعه ی مدرن
اصول وفاداری
عوامل ضد وفاداری
نسبیت در وفاداری
خاصیت وفاداری
فصل پانزدهم: قدرت احساسات و عواطف
عواطف به ما کمک می کند
برای کنترل احساسات خود باید سه مورد مهم را رعایت کنیم
حل تضاد
1- قهر کردن
یک رابطه ی موفق در سه مرحله به سردی و جدایی عاطفی کشانده می شود
راه حل پیشنهادی
فصل شانزدهم: پیشگیری از طغیان های عاطفی
پنج محرک اصلی
خصوصیت شخصیتی متهاجم
خصوصیت های قربانی
راه حل پیشگیری
فصل هفدهم: تصمیم به قطع یا ادامه ی رابطه ها؟
منابع اطلاعاتی
منابع پایه ای
منابع انتخابی
راه حل پیشنهادی
شفافیت عاطفی ـ فکری
بخش چهارم: حرکت از سطح به عمق
فصل هجدهم: چگونگی برداشتن موانع در روابط
زرنگی و حیله گری
عدم درک متقابل
بازی های عاطفی
حرف های دو پهلو
فصل نوزدهم: راه حل نهایی در ارتقای روابط متعالی
الف) اصول گفتگو
فهرست برخی مهارت های مورد نیاز

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات