کتاب صد و هفتاد و ششمین غواص

خاطرات خودنوشت آزاده ی ایرانی محمدرضا یزدیان

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 12.2 مگا بایت
صفحات کتاب : 350

خلاصه کتاب صد و هفتاد و ششمین غواص

معرفی کتاب صد و هفتاد و ششمین غواص

کتاب صد و هفتاد و ششمین غواص خاطرات خودنوشت آزادهٔ ایرانی محمدرضا یزدیان است. یزدیان تنها شاهد و بازمانده زنده‌به‌گور شدن غوّاصان و اسیران عملیات کربلای چهار است که پیش‌تر خاطراتش را گفته بود و عده‌ای باور نکرده بودند.

کتاب صد و هفتاد و ششمین غواص بیانگر زنده‌ به‌ گور شدن 175 غوّاص شهید و اسیران عملیات کربلای چهار است که پیکرهای مطهر این شهدای مظلوم پس از ۳۰ سال از واقعه، با دست ها و پاهای بسته در یک گور جمعی واقع در منطقه "ابوالخصیب" در خاک عراق کشف شد و خرداد سال 1394 در مراسم باشکوهی تشییع شدند.

گزیده کتاب صد و هفتاد و ششمین غواص

ما هشت نفر بودیم که یکی دو نفرمان مجروح بودند و بقیه به خاطر ضرب و شتم عراقی ها، حال و روزشان بهتر از مجروحان نبود. عراقی ها ماشین آیفایی آوردند. با عجله چشم هایمان را بستند و ما را سوار ماشین کردند. حدود نیم ساعت در راه بودیم. چند درجه دار مسلح عراقی به عنوان نگهبان در عقب ماشین نشسته بودند و با هم حرف می زدند. هوا گرم بود و گرسنگی و تشنگی امانمان را بریده بود. به جایی رسیدیم که بعد فهمیدیم پادگان بزرگی است.

ماشین پس از گذشتن از چند پست ایست و بازرسی متوقف شد. در آن را باز کردند. صدای عراقی هایی که می گفتند: «اُخرُج...» یادمان آورد که باید پیاده شویم. آیفا سطح بلندی داشت و پیاده شدن از آن با دست و چشم بسته بسیار مشکل بود، اما عراقی ها اصلاً به این موضوع اهمیت نمی دادند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 350

کنگره : ‏‫DSR1629‭‬ ‭/ی4آ3 1397

دیویی : ‏‫‬‭955/0843092

کتابشناسی ملی : 5477439

شابک : ‏‫‭978-600-254-060-7

سال نشر : 1397

نظرات