1 / 5

انسان شناسی وجودی

بررسی وضع انسان، نه فرهنگ

موضوعات:

دانلود کتاب انسان شناسی وجودی

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 873.8 کیلو بایت
صفحات کتاب : 198
6,900 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب «انسان شناسی وجودی» دعوتی است برای بازگشت به انسان شناسی اصیل. انسان شناسی ای که تنها بر فرهنگ و جامعه تمرکز ندارد و چیزی که در آن مهم است، مطالعه انسان در وضع تجربی اش است و نه وضع انتزاعی. انسان شناسی وجودی در کتاب حاضر، که از خلال آثار دو تن از بنیانگذاران اصلی اش یعنی مایکل جکسون و آلبر پی یت مطرح می شود، دعوت می کند به نزدیک شدن به توصیف و تحلیل لحظات زیستن. آن زمان که زندگی یک شخص زیسته می شود، یعنی فاش می شود. آن زمان که سایه روشن هایی از حضور در جهان به پیش می آیند و غایب می شوند. آن زمان که انسانیت شخص، همواره پروژه ای ناقص است.

هدف انسان شناسی وجودی دعوت به توجه به انسانی است که با حضورش جهان را فاش می کند، نه انسانی که مثال یا نمونهٔ ساختارهای اجتماعی و نظام های فرهنگی است. نه انسانی که در دسته بندی های اجتماعی به نهادی رانده می شود و ویژگی هایی کلی را به دسته او اختصاص می دهند. انسان شناسی وجودی، غلظت زندگی کردن را به دور از هر نوع کلیشه فرهنگی و اجتماعی هدف قرار داده است.

کتاب حاضر چهار مقاله در باب انسان شناسی وجودی دارد. دو مقاله نخست با نام های «تقلا برای بودن» و «قلمروی انسان شناسی وجودی» اثر مایکل جکسون (۱۹۴۰-) استاد ممتاز مرکز مطالعهٔ ادیان جهان در مدرسهٔ الهیات دانشگاه هاروارد است. او انسان شناس، شاعر و رمان نویس نیوزلندی است. تجارب کار میدانی و اتنوگرافیک را در سیرالئون آفریقا و استرالیای بومی گذرانده است. کارهای جکسون به شدت تحت نفوذ نظریهٔ انتقادی، پراگماتیسم امریکایی و اندیشهٔ وجودی پدیدارشناختی است. کتاب های انسان شناختی جکسون بسیار درخشان و برندهٔ جوایز متعددی از نهادهای مختلف انسان شناسی بوده اند.

انسان شناس دیگری که آثارش در دو فصل پایانی بررسی می شوند، آلبر پی یت (۱۹۶۰-) است، استاد انسان شناسی در دانشگاه نانتر پاریس. پی یت نیز همچون جکسون به دنبال پدید آوردن پروژهٔ انسان شناسی وجودی بوده است؛پاما از آنجایی که اغلب آثار پی یت به فرانسوی بوده، در میان انسان شناسان و به ویژه انسان شناسان علاقه مند به پروژهٔ وجودی، کمتر از جکسون شناخته شده است.

مطالعه این کتاب مسیرهای جدیدی را برای پربارترشدن پژوهش های انسان شناسانه پیش روی انسان شناسان و جامعه شناسان علاقه مند ایرانی خواهد گشود تا «تحت سیطرهٔ سرکوبگر دانشگاهی، خُرد نشوند و زندگی خاص خودشان را در متن های انسان شناختی بیابند.»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 198

کنگره : ‏‫GN۲۱‭‬ ‭/ج۸آ۳ ۱۳۹۶

دیویی : ‏‫‬‮‭۳۰۱/۰۹۲

کتابشناسی ملی : 4604447

شابک : ‫‬‮‭978-600-7683-70-5

سال نشر : 1396

نظرات