کتاب آینه

5 از 3 نظر

ناشر: نگاه

نویسنده:

ارائه دهنده: ماه آوا

گوینده: میلاد تمدن

کتاب صوتی آینه

حجم دانلود: 14.5 مگا بایت

معرفی کتاب آینه

کتاب صوتی آینه اثر محمود دولت آبادی، درباره ی مردی است که به دلیل گم کردن شناسنامه اش هویت خود را از دست داده و در تلاش برای بازگرداندن هویت خود است.

شناسنامه هویت انسان است هر فردی با وجود آن شناخته می شود و اجازه ورود به هر کاری را پیدا می کند اما اگر این سند به هر دلیلی از بین برود قسمتی از تاریخ زندگی فرد اعم از اسم، فامیل، محل تولد، تاریخ تولد و... نیز از بین خواهد رفت اما وجود این سند دال بر زنده بودن و حیات فرد در اجتماع است چرا که با مردن شناسنامه نیز باطل می شود و این نشانگر عدم حیات فرد است.

محمود دولت آبادی از مهره های کلیدی رمان نویسی در ادبیات فارسی به شمار می رود. فضای اکثر کتاب های دولت آبادی در روستاهای خراسان رخ می دهد و رنج و مشقت روستاییان شرق ایران را به تصویر می کشد. رمان کلیدر مشهورترین اثر وی است که او را به کسب جایزهٔ نوبل ادبیات نزدیک کرد.

گزیده کتاب صوتی آینه 

اما... این استشهاد را چجور باید نوشت؟ نشست روی صندلی و مداد و کاغذ را گذاشت دم دستش، روی میز. خوب... باید نوشته شود، ما امضا کنندگان ذیل گواهی می کنیم که شناسنامه ی آقای... مفقودالاثر شده است. آنچه را که نوشته بود با قلم فرانسه پاک نویس کرد و از خانه بیرون آمد و یک راست رفت به دکان بقالی که هفته ای یکبار از آن جا خرید می کرد. اما دکان دار که از دردسر خوشش نمی آمد، گفت او را نمی شناسد. نه اینکه نشناسدش، بلکه اسم او را نمی داند چون تا امروز به صرافت نیافتاده اسم ایشان را بخواهد بداند. به خصوص که خودتان که هم جای اسم را خالی گذاشته اید!!! بله درست است.

باید اول می رفته به لباسشویی، چون هر سال شب عید کت و شلوار و پیراهنش را یکبار می داده به لباسشویی و قبض می گرفته. اما لباسشویی با وجود اینکه حافظه ی خوبی داشت و مشتری هایش را اگر نه به نام اما به چهره می شناخت، نتوانست او را به جا بیاورد و گفت که: متاسف است، چون آقا را خیلی کم زیارت کرده است. دست کم یکی از قبض های ما را که لابد خدمتتان است بیاورید مشکل حل خواهد شد. آن جا روی ورقه ی قبض اسم و تاریخ سپردن لباس و حتی اینکه چند تکه لباس تحویل شده را با قید رنگ آن می نویسند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب آینه

مشخصات کتاب آینه

نوع اثر : کتاب

نظرات درباره کتاب آینه

98935****0451

صدای گوینده عالی و متن داستان هم خوب بود

1399/1/22

پاسخ
98912****9425

داستانی زیبا و همیشگی با قلمی خوب و صدایی به یادماندنی.ممنون

1398/8/8

پاسخ
98938****1722

صدای گوینده عالی بود

1398/7/23

پاسخ