1 / 3

12 گام تا مدیریت زمان

زمان تنها چیزی است که قابل جایگزین کردن و بازیابی نیست، عاقلانه ان را هزینه کنید


دانلود کتاب 12 گام تا مدیریت زمان

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 310.5 کیلو بایت
صفحات کتاب : 103
8,900 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب 12 گام تا مدیریت زمان نوشته ی محمد سیدا، این امکان را برای شما به وجود می آورد که توانایی های خود را بهتر بشناسید و با توجه به زمان و شرایطی که در اختیار دارید بهترین راه را در پیش گرفته و به نتایجی قابل قبول تر دست یابید.

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که بخواهید چند کار را با هم انجام دهید، ولی برای انجام همۀ آن ها به مشکلاتی از قبیل کمبود وقت، عدم برنامه ریزی و اولویت بندی دچار شده باشید؟ به تعویق افتادن کارها، سردرگمی، اضطراب و بحران های کوچک و بزرگ از عواقب عدم توانایی در مدیریت زمان است.

حرکت، تکاپو و پیشرفت واژه هایی هستند که در مدیریت زمان شکل گرفته اند و چنانچه ملکۀ ذهن نشوند، همۀ ما در گردابی از سردرگمی و خطا دست و پا خواهیم زد. مدیریت زمان و فراگیری تکنیک های ویژۀ آن سبب ایجاد ارتباطی پررنگ تر شده و این امکان را ایجاد می کند که برنامه ریزی جامعی در رسیدن به اهداف خود داشته باشیم و این تحول بزرگ و چشمگیری در زندگی هر کدام از ما ایجاد خواهد کرد. البته این طبیعی است که هر آدمی در طول مدت زندگی و کار خود مرتکب خطاهایی هم شده باشد؛ اما توجه کنید که آزمون و خطا تا کی و تا کجا باید در زندگی ما باشد؟ پس با تلاشی دوباره، نمرۀ بسیار بالاتری از زندگی موفق را به خود اختصاص دهید.

یادتان باشد تا زمانی که ندانید برای فردا چه کاری می خواهید بکنید، برای امروز نیز نمی توانید تصمیم گیری کنید. در استفادۀ بهینه از زمان، برنامه ای موفق می شود که در آن اهداف آینده مشخص شده باشد. واقع بین باشید! پذیرفتن کاری بیش از توان شما، نه تنها لیاقت تان را ثابت نمی کند، بلکه باعث می شود به مرور، فردی مضطرب، دستپاچه و نگران شوید که تمام کارایی خود را از دست داده است. در مدیریت زمان، برنامه ریزی مهم ترین عامل است. فهرستی از مطالبی را که باید بخوانید تهیه کرده و مشخص کنید برای هر کدام به چند ساعت مطالعه نیاز دارید. این فهرست را همیشه مدنظر داشته باشید و سعی کنید کاملاً براساس آن عمل کنید.

جملات برگزیدۀ کتاب 12 گام تا مدیریت زمان:

- گاهی بهترین استراتژی در جنگ، عقب نشینی است.
- واگذاری یا محول کردن کار به دیگران، هنر انجام دادن کار از طریق دیگران است.
- مشکلات، فرصت هایی هستند که مانند یک نورافکن، ضعف های ما را روشن می کنند.
- از مهم ترین عواملی که می تواند زمان خانواده را کنترل کند، توانایی تصمیم گیری سریع است.
- سعی کنید حداقل یکی از کارهایی را که در طول روز انجام می دهید جزو کارهای لذت بخش شما باشد.

در بخشی از کتاب 12 گام تا مدیریت زمان می خوانیم:

با تمام دقت و برنامه ریزی ها گاهی پیش می آید که خانواده دستخوش رویدادی ناگهانی می شود. این رویداد ممکن است تمام برنامه ها و فهرست های از پیش تعیین شده را به هم بزند. مثلاً قبل از یک سفر که همۀ اعضای خانواده آمادۀ آن هستند، یکی از بچه ها مریض می شود. یا مهمانی سر زده در شبی که فردا بچه ها امتحان دارند از راه می رسد. در این صورت چه کار باید کرد؟ برای از دست ندادن زمان زیاد در این قبیل موارد، باید فوراً به مشورت پرداخت. اگر تعدادی از اعضای خانواده می توانند برنامۀ قبلی را ادامه دهند، بهتر است بدون فوت وقت آن را دنبال کنند و تعدادی که باید به موضوع تازه رسیدگی نمایند دست از کار بکشند. برای مثال، اگر یکی از فرزندان قبل از سفر بیمار شود، پدر یا مادر خانواده می تواند از این سفر چشم پوشی کند و دیگران برنامۀ خود را ادامه دهند و آن ها نیز چند روز بعد به بقیه ملحق شوند. در این قبیل موارد، توقف کامل برنامه غلط است و باعث هدر رفتن زمان زیادی از تمام اعضای خانواده می شود.

گاهی اوقات، هنگام بروز بحران بهتر است هدف را عوض کنید. فرض کنید که قصد دارید به رستوران خاصی بروید. برنامه ریزی کرده اید که این بیرون رفتن و برگشتن بیش از دو ساعت نباشد و پس از آن کارهای زیادی دارید که باید در منزل انجام بدهید. وقتی سوار ماشین می شوید، می بینید که یکی از لاستیک ها پنچر است. حساب کنید تعویض لاستیک حدود نیم ساعت از وقت شما را می گیرد. در این صورت چه کار باید کرد؟ یکی از بهترین راه هایی که در این موقع می توان در نظر گرفت، عوض کردن هدف و رفتن به رستورانی نزدیک تر است که رفت و آمد به آن جا بیش از یک ساعت و نیم از وقت شما را نگیرد. البته درصورتی که کاری که در منزل انتظارتان را می کشد، آن قدر مهم باشد که دست به این تغییر بزنید و در عین حال رفتن به جایی که قبلاً در نظر گرفته بودید زیاد برای خانواده مهم نباشد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : 12 گام

صفحات کتاب : 103

کنگره : HD69‭‬ ‭‭‬ /و7‏‫‭س95 1393

دیویی : 650/11

کتابشناسی ملی : 3330005

شابک : 978-964-236-554-8‬

سال نشر : 1393

نظرات