کتاب مدال و مرخصی

4.5 از 13 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 153.2 کیلو بایت
صفحات کتاب : 71

خلاصه کتاب مدال و مرخصی

تاکنون کتاب های زیادی در مورد خاطرات جنگ به چاپ رسیده است، اما کتاب «مدال و مرخصی» با تغییر زاویه دید، جنگ ایران و عراق را از آن سوی خاکریزهای دشمن به تصویر کشیده است.

کتاب بسیار کم حجم است اما خواندن خاطرات کوتاه یک اسیر عراقی که شاید به درخواست خودش نام او در کتاب برده نشده، مهر تاییدی است بر رشادت و از خودگذشتگی سربازان ایرانی در طول هشت سال دفاع مقدس.

تغییر زاویه دید و مشاهده نبرد از دید طرفین، باعث پررنگ تر شدن جنبه های انسانی در ادبیات جنگ می شود. نمونه چنین نگرشی را قبلا در سینما و در دوگانه کلینت ایستوود به نام های «پرچم های پدران ما» و «نامه ای از ایوجیما» دیده بودیم. اما کتاب «مدال و مرخصی» هدایت الله بهبودی، پیامی فرا تر از این دارد و تنها در پی نشان دادن تشابهات انسانی میان سربازان دو سوی جبهه نیست. زیرا در این نبرد، یکی از طرفین نه تنها برای دفاع از وطن، بلکه برای حفظ آرمان خود می جنگد و طرف دیگر به حکم وظیفه در جنگ حاضر است.

به همین دلیل، میل به نبرد و مقاومت در میان رزمنده ایرانی تا آنجاست که یک تنه در مقابل لشکری می ایستد و شاید کشف همین حقیقت است که باعث می شود سرباز عراقی، به میل خود تسلیم رزمندگان ایرانی شود.

متن تقریظ رهبر انقلاب:

بسم الله الرحمن الرحیم این یکی از زیباترین و قوی ترین یادداشت های جنگ است. متن و ترجمه هر دو قوی است. این سند، مکمّل سندهایی است که از نوک قلم بسیجیان روشندل و باصفا و مظلوم و شجاع ما به یادگار مانده است.
70/9/19

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 71

کنگره : ‏‫‬‮‭DSR۱۶۲۱‏‫‬‮‭/ب۹م۴ ۱۳۹۳

دیویی : ‏‫‬‮‭‬‭‬‭‬‭‭۹۵۵/۰۸۴۳۰۹۲‬‮‬

کتابشناسی ملی : ۳۷۷۶۱۹۶

شابک : 7-186-506-964-978

سال نشر : 1393

شابک دیجیتال : 978-600-03--2343-1

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات

98936****1996

ممنون عالی بود

1397/2/14

پاسخ