1 / 3

فرانکنشتاین

نویسنده:

ارائه دهنده: آذرسا


دانلود کتاب فرانکنشتاین

نوع محصول: کتاب صوتی
حجم دانلود: 528.8 مگا بایت
15,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

کتاب صوتی فرانکشتاین اثر مری شلی، رمانی ترسناک و تخیلی درباره ی هیولایی وحشتناک است که توسط دانشمندی بزرگ از اجزای بدن مردگان ساخته شده است.

فرانکشتاین، دانشمند جوان و جاه طلبی است که با استفاده از کنار هم قرار دادن تکه های بدن مردگان و اعمال نیروی الکتریکی، جانوری زنده به شکل یک انسان و با ابعاد اندکی بزرگ تر از یک انسان معمولی می سازد. موجودی با صورتی مخوف و ترسناک که بر همه جای بدنش رد بخیه های ناشی از دوختن به چشم می خورد.

این موجود تا بدان حد وحشتناک است که همگان، حتی خالقش از دست شرارت های او فرار می کنند. هیولایی که که خالقش نیز نمی تواند آن را کنترل کند و خود مقهور آن می شود.

مری شلی بعدها در مقدمه ای که بر رمان فرانکنشتاین نوشت، مدعی شد که فکر اصلی کتاب را از یکی از کابوس های شبانه اش الهام گرفته است.

تاثیر رمان فرانکشتاین (Frankenstein) ترسناک و تخیلی است و تأثیر آن به حدی بود که این کلمه به صورت مدخلی در فرهنگ لغات درآمده است. در داستان، فرانکنشتاین سازنده ی موجود است و مخلوق یک هیولا است. هیولا فقط هیولا است و هیچ اسمی ندارد، اما به مرور زمان آن هیولا به نام خالق خویش به فرانکنشتاین معروف شده است. مخلوق ویرانگری که از اختیار آفریننده ی خویش نیز خارج شود و حتی خالقش قادر به مهار نیروی مخرب او نباشد.

شکل صحیح تر دیگری که رواج یافته است «هیولای فرانکنشتاین» است. اما تأثیر هیولای فرانکنشتاین در سراسر دنیا به قدری زیاد بوده که اشخاص مختلف و نویسندگان گوناگونی از آن به عنوان شخصیت کتب خود استفاده می کنند.

بعضی ها معتقد هستند که این رمان باید به عنوان اولین نمونه رمان علمی تخیلی باشد زیرا برعکس رمان های قبلی که تنها نشانه های فانتزی دارند، قهرمان اصلی داستان به صورت عمدی به سمت ایجاد تجربه ای ترسناک و خلق فضایی تخیلی پیش می رود. بنابراین این کتاب تاثیر قابل توجهی بر ادبیات و فرهنگ عمومی و هم چنین داستان ها و فیلم های ژانر وحشت گذاشته است.

مری شلی اولین نویسنده ای است که اصول و قوانین علمی را در داستان به کار برد و مبتکر ژانر ادبی علمی تخیلی در تاریخ ادبیات جهان است. هیولای فرانکشتاینی که شلی توصیف می کند، نمادی از انسان تنها و ترسان مدرن است که در دنیایی که هر روز با سفرهای اکتشافی تازه بزرگ و بزرگ تر می شود سرگردان رها شده است.

در دورانی که شلی زندگی می کرد علوم طبیعی به شکل سرسام آوری رو به پیشرفت و کشف حوزه های تازه بودند؛ کشفیاتی که چند سال بعد انقلاب صنعتی اروپا را رقم زد. بشر دوران کلاسیک و قرون وسطی را پشت سر گذاشته بود و دنیای تازه ای پیش رو داشت؛ جهانی که چیز زیادی از آن نمی دانست و به شکل کنترل ناپذیری رو به جلو حرکت می کرد.

مری شلی، برای اولین بار با خلق هیولایی که محصول علم بود و نیز با استفاده از مجهولات علمی، نوع ادبی جدید ''رمانتیک ترسناک علمی'' را به وجود آورد؛ کاری که در آن زمان سابقه نداشت. از سوی دیگر فرانکنشتاین زمانی منتشر شد که بشر در آغاز راه پیشرفت های علمی و سرمست از باده ی علم بود. اما شلی از نخستین کسانی بود که بوی خطر را حس کرد و با انتشار فرانکنشتاین هشدار داد که علم تجربی گاهی نه تنها میوه های شیرینی به بار نمی آورد، بلکه چه بسا خود مایه ی عذاب دائمی بشر می شود. کتاب شلی بازتاب ترس انسان عصر اوست، ترس از علوم ناشناخته ای که اگر کنترل و مدیریت نشوند، فاجعه به بار خواهند آورد.

مری شلی (Mary Shelley)، نویسنده ی این اثر، همسر شلی، شاعر بزرگ رمانتیک انگلیسی بود و رمان های دیگری نیز نوشت، اما فقط همین اثر او بود که شهرت ماندگار و عالم گیر یافت.

فرانکشتاین شهرت خود را بیش از هر چیز مدیون اقتباس های سینمایی خود است. اولین اقتباس سینمایی آن در سال 1910 توسط کمپانی ادیسون ساخته شد. این اقتباس 12 دقیقه طول داشت. اما اولین اقتباس مشهور از آن در سال 1931 با نقش آفرینی بوریس کارلوف و کارگردانی جیمز ویل ساخته شد. کارلوف با بازی در نقش هیولای فرانکشتاین در این فیلم به شهرت زیادی رسید. از روی این اثر بیش از 30 اقتباس سینمایی یا تلویزیونی ساخته شده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

کنگره : ‏‫‭PZ3

دیویی : ‏‫‬‬‭823/8

نظرات