منطق گزاره ای

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 2.0 مگا بایت
صفحات کتاب : 396
2,800 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

انسان ها چه در زندگی روزانه و چه در فعالیت های علمی و تحقیقاتی خود، پیوسته نیازمند فکر و اندیشه اند؛ زیرا زندگی با علم و دانش معنا می یابد و بدون اندیشیدن، علم و دانشی نخواهد بود. معلوماتی که انسان به طور مستقیم و بدون توسل به فکر به دست می آورد، در مقابل دانشی که از طریق اندیشیدن کسب می کند بسیار اندک است. اگر عقل و فکر را از انسان بگیریم بسیاری از حقایق از دسترس بشر خارج خواهد بود.

از سوی دیگر حیات فردی و جمعی انسان ها و رشد و پیشرفت آنها بر اساس تصمیم ها و انتخاب های آنان رقم می خورد. هیچ انتخاب و تصمیمی بدون خردورزی صائب و راه گشا نخواهد بود. بنابراین فطرت دانش دوستی و حقیقت طلبی و نیاز انسان به تفکر برای تصمیم گیری ها و انتخاب های خود در زندگی، اندیشیدن را جزء جدایی ناپذیر حیات وی ساخته است.

انسان ها از روزگاران کهن همواره تلاش داشته اند با تکیه بر تفکر و اندیشه خود، جهان پیرامون را به درستی بشناسند و اعتقادات خویش را بر معارف صحیح استوار ساخته و از باور به امور نادرست و ناسازگار اجتناب ورزند، اما اندیشه و تفکر همانند اغلب فعالیت های بشری در معرض لغزش و خطا قرار دارد. با مراجعه به تاریخ علم و تفکر و نیز مشاهدات روزمره خود، شواهد بسیاری بر حاکمیت باورهای نادرست و ناسازگار می توان یافت.

چه بسیار انسان هایی که با دوری از خردورزی و عقلانیت، خود و جوامع خود را گمراه ساخته و از طریق حق و صواب دور نموده اند و با کج اندیشی و نابخردی خسارات جبران ناپذیری بر انسان ها وارد کرده اند. بنابراین آنچه اندیشیدن را ارزشمند می کند و موجب رشد و تعالی انسان می شود، درست اندیشیدن و جلوگیری از خطای در تفکر است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : سلسله مباحث منطقی

صفحات کتاب : 396

کنگره : BC181‏‫‬‭/ح9م8 1393

دیویی : 160

کتابشناسی ملی : 3748495

شابک : 978-600-7044-12-4‬‬

سال نشر : 1393

نظرات