کتاب همسرگزینی امروزی

می خواهم در انتخاب همسر بهترین باشم

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 707.1 کیلو بایت
صفحات کتاب : 295

خلاصه کتاب همسرگزینی امروزی

معرفی کتاب همسرگزینی امروزی

کتاب همسرگزینی امروزی اثر علی شمیسا، راهنمای تشخیصی خوبی برای انتخاب همسری ایده آل است که با فرهنگ و معیارهای ایرانی هم خوانی دارد.

علی شمیسا در کتاب همسرگزینی امروزی قصد دارد ادبیات و ذهنیتی بالغانه توام با فرهنگ و ابزار پرسش گری را در شما که قصد ازدواج دارید، به وجود آورد. شاید نتوانید همهٔ این سؤالات را از نامزدتان بپرسید؛ شاید ناخودآگاه در مقابل شما جبهه بگیرد؛ از جواب دادن طفره برود؛ سؤالات را غیرمستقیم مسخره کند؛ بسیار رند باشد و جواب هایی کلی و سطحی بدهد که به ظاهر شما را قانع کند.

اگر علاقه مندید به شناخت عمیق و بالغانه برسید، باید با ابزار پرسش گری، حوزه های گوناگون ذهنی نامزدتان را جستجو کنید. هر پرسش می تواند پنجره ای را مقابل شما بگشاید یا ابهامی برایتان به وجود آورد. گاهی در سؤالی متوقف می شوید و انتخاب تان تغییر می کند. فرهنگ ما فرهنگ خجالت و رودربایستی است و سعی می کنیم با تعارف بیش از حد، یکدیگر را شرمنده کنیم. آن قدر با واژه ها بازی می کنیم که از اصل مطلب دور می شویم و نمی توانیم سؤالات اساسی تر را بپرسیم.

در این دیدگاه معتقدیم که ازدواج، شکلی از مذاکرهٔ اصولی است و باید قواعد آن را رعایت کنیم. این سؤالات، بسیاری از نگرانی های شما را برطرف می کنند. یادتان باشد خیلی از آدم ها پر از بازی، نیرنگ، حقه و کلک هستند و هنگام جواب دادن، شما را دور می زنند. اگر با حالت "من کودک خود" به سؤالات پاسخ دهید، جواب های بدی نمی شنوید یا ترجیح می دهید همهٔ جواب ها مثبت باشند.

گاهی دیده شده که دختر یا پسر، مقهور اتوریتهٔ نامزدشان شده اند. به عنوان مثال، اگر یکی از آن دو تحصیلات عالی دارد؛ مهندس یا دکتر است؛ آن یکی ناخودآگاه خود را مقهور او می داند و هر چه را که او بگوید، دربست می پذیرد.

اگر شخصیت بالغ داشته باشید، هر لحظه و هر روز، همه چیز را تمام شده نمی دانید. باید خودتان را از نظر روانی طوری آماده کنید که حتی بر سر سفرهٔ عقد هم بتوانید "نه" بگویید؛ بدون آن که احساس گناه یا مقصر بودن کنید. بحث سرنوشت و عمری در کنار کسی بودن است؛ بحث معاهدهٔ حقوقی سنگینی است که به راحتی نمی توان به آن بله گفت یا مسیر را تغییر داد.

ازدواج، یکی از مهم ترین تصمیم هاست که می تواند زندگی کسی را بسازد یا آن را ویران کند؛ می تواند شروع بحران های روحی عمیق برای دختر یا پسر باشد و شخصیت آن ها را متلاشی یا جنبه هایی از آن را تکمیل کند. ازدواج می تواند تولد و آغازی برای رسیدن به پایانی خوب یا تجربهٔ رنج، درد، تحقیر پی درپی، انحلال و تخریب شخصیت باشد. ازدواج، مفهومی کلی است که ده ها کلیدواژه زیر چتر آن پنهان شده است و زیرمجموعهٔ واژگانی ظریفی دارد. با این که جوانان، کلیات آن را می دانند، اما از جزییات و ظرایف آن اطلاع ندارند.

گزیده کتاب همسرگزینی امروزی 

ازدواج موضوعی است که می توان آن را با ظرافت مدیریت کرد. مانند هر کسب وکار دیگری، در ازدواج هم مصالح و منابعی نظیر زمان، دارای شرایط، وضعیت مفاهیمی خاص هستند. به عنوان دختر و پسر می توانید احساسات، فکر، شغل، درآمد، پس انداز و وضعیت اجتماعی خود را هنگام ازدواج، مهندسی کنید. ابتدا محاسبه کنید چه چیزهایی دارید. لازم است بتوانید این مفاهیم را با هم ترکیب و جفت وجور کرده و بهترین نحوه ی استفاده از آن ها را بررسی کنید. همچنین محاسبه کنید چه چیزهایی ندارید که سعی می کنید آن ها را به دست بیاورید. هر ازدواج، مصالحی در اختیار دارد که مواد خام آن محسوب می شوند. دختر و پسر باید این مواد خام را با هم شناسایی کرده و با ترکیب آن ها موانع و مشکلات را برطرف کنند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 295

کنگره : ‏‫‬‮‭HQ801‏‏‫‭/ش83ھ8 1394

دیویی : ‏‫‬‮‭646/77

کتابشناسی ملی : 3774123

شابک : 978-964-236-644-6‮‬‬‬‬

سال نشر : 1394

نظرات