کتاب اعتماد هوشمندانه

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی اعتماد هوشمندانه

حجم دانلود: 2.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 376

معرفی کتاب اعتماد هوشمندانه

کتاب اعتماد هوشمندانه اثر استفان کاوی به شما توانایی می بخشد تا از طریق به حداقل رساندن خطرها و به حداکثر رساندن احتمالات، با اعتماد زیاد در این دنیا فعالیت کنید. در دنیای شبکه ای امروز، اعتماد به پولی جدید تبدیل شده است و قابلیتی مهم برای افراد، سازمان ها، گروه ها و حتی کشورها است.

ایندرا نویی وقتی که پنج سال پیش مدیرعامل شرکت پپسی کولا شده بود، با صراحت بیان کرد که شرکتش در درازمدت چگونه اداره می شود. او افکارش را در یک عبارت ساده خلاصه کرد: «اجرا با هدف.» درحالی که عملکرد عالی همواره نیروی حیاتی شرکت پپسی کولا محسوب می شد، برای پایداری کارش باید حس واقعی هدف را به عملکردش می افزود. او سه محور را بیان کرد؛ پایداری انسانی، پایداری محیطی و پایداری استعداد، که با هم نقشه راهِ آینده پپسی کولا را طراحی کردند.

پس از پیگیری دقیق موضوع، مشخص کردند که برای مصرف کننده، روابط پایدار ارزشمندتر از قیمت است. هر شرکتی برای این که مصرف کننده بتواند به معامله با آن و به نشان تجاری آن اعتماد کند، باید پس از تعریف ماموریتش آن را در درازمدت با سهام داران متعدد به انجام برساند.

این شیوه مسئولانه اعتماد ایجاد می کند. اما فقدان معنادار اعتماد در محیط بی ثبات امروز، تمامی شرکت های کوچک و بزرگ را ملزم می کند تا درباره ایجاد یا احیای اعتماد تجدیدنظر کنند و برای ارزش آفرینی، ارائه و افزایش آن بیندیشند و مهم تر از همه، تضمین کنند که نه تنها ایده تجاری ارزش ها، بلکه ایده اخلاقی آن ها را هم درنظر می گیرند. یک بار دیگر، در یک کلام،اعتماد.

کتاب اعتماد هوشمندانه (Smart trust) مناسب است. ما معتقدیم که امروزه تمامی سازمان ها ایجاد تعادل در درازمدت و کوتاه مدت را مبارزه ای دائمی می دانند.پیروزی در این مبارزه در گرو ایجاد تعادل مطلوب میان عملکرد و هدف کار کردن خوب با یکدیگر است. شرکت ها در آینده به خاطر بهتر بودن، بهتر کار خواهند کرد. از آن جا که آن ها مجوز خود را از جامعه کسب می کنند، لازم است تا چیزی هم به جامعه ارائه دهند.

وقتی این گونه عمل کنیم، اعتماد به دست می آوریم و درنتیجه انواع و اقسام امکاناتی پدیدار می شوند که پیش تر به هیچ وجه وجود نداشتند. همچنین باید برای پیوند عاطفی ای که کارمندان در برابر شرکت مان احساس می کنند، ارزش زیادی قائل شویم، زیرا اگر آن پیوند عاطفی وجود نداشته باشد، شرکت ها نمی توانند به ظرفیت راستین خود دست یابند. اعتماد در قلب این پیوند عاطفی قرار دارد.

هم چنین کتاب اعتماد هوشمندانه پیگیرانه است. امروزه رهبران باید با دل و نیز عقل شان رهبری کنند؛ یعنی بهره گیری توأمان از سمت چپ و راست مغز. کتاب اعتماد هوشمندانه زمینه این کار را به خوبی فراهم می کند؛ به این صورت که با در اختیار قرار دادن اقدامات عملی، می توانیم به عنوان رهبر یک سازمان هم اعتماد را افزایش دهیم و هم خطرات و احتمالات و اراده و توانایی را متعادل کنیم؛ برای مثال، یکی از پنج عمل اعتماد هوشمندانه این است: «نیت خود را اعلام کنید… نیت دیگران را مثبت بپندارید». این عمل ساده مثبت پنداشتن نیت دیگران، عملی اعتمادساز است و پویایی هر رابطه ای را به طور چشمگیری تغییر می دهد.

شیوه کسب وکار سازمان ها مزایای بسیار و نیز معایب بسیار زیادی دارد. به همین دلیل، اعتماد از بین رفته است. ما در نقطه حساسی قرار گرفته ایم. وقتی به نظر می آید که شالوده های محکم مان جابه جا شده اند، باید لحظه ای تأمل و بازآفرینی کنیم. همان طور که اعتماد هوشمندانه نشان می دهد، امروزه سازمان ها و رهبران بسیاری هستند که این اعتماد اخلاقی را درک و با آن زندگی می کنند.

همانا ما می توانیم این بحران اعتماد را به فرصتی بزرگ تبدیل کنیم، چیزی که استفان کاوی(Stephen covey) آن را «رنسانس اعتماد» می نامند. وقتی این کار را به خوبی انجام دهیم، می توانیم خطرات را به حداقل و احتمالات را به حداکثر برسانیم. برای انجام دادن این کار، هریک از ما باید با رفتار خاص خود شروع کنیم. این همان چیزی است که اعتماد هوشمندانه به طور کلی به آن می پردازد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب اعتماد هوشمندانه

مشخصات کتاب اعتماد هوشمندانه

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 376

کنگره : HF5387‏‫‭/ک2‮الف‬6 1394

دیویی : 174/4

کتابشناسی ملی : 3662502

شابک : 978-964-236-621-7

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب اعتماد هوشمندانه